2-komponentowa żywica iniekcyjna na bazie żywicy epoksydowej Podstawowe cechy | |
kod produktu | |
EUROLAN FK Inject to specjalny środek przeznaczony do iniekcji w betonie, murze itp. Odznacza się szczególnie niska lepkością i jest wolny od niereaktywnych środków zmiekczających. Ma bardzo dobrą zdolność pełzania i bardzo dobrą przyczepność do betonu. Po stwardnieniu osiaga wysoka wytrzymałość na ściskanie i zginanie. Odporny na wode morską, sole, benzynę, tłuszcze, wiele ługów, kwasów i innych chemikaliów.
ZASTOSOWANIE
EUROLAN FK Inject nadaje się szczególnie do wymuszonego siłowego zamykania (iniekcji) rys i spękań w betonie i murze. Rysy w betonie powstają z różnych przyczyn np. skurcz betonu podczas twardnienia, ograniczenie możliwości rozszerzania się betonu na skutek temperatury, nadmierne obciążenie itp. Zagrożenie stabilności budowli może wystąpić w przypadku, kiedy istnieje obawa, że z powodu rys może skorodować zbrojenie budowli.
Za pomocą niskolepnego EUROLAN FK Inject możliwe jest uszczelnienie i zamknięcie rys wwyniku iniekcji. Preparat ten ma zastosowanie przy budowie dróg i mostów oraz wszelkich elementów nośnych z betonu, żelbetu i betonu sprężonego. Przy wykonywaniu iniekcji za pomocą EUROLAN FK Inject należy pamiętać o tym, aby spękania miały czyste powierzchnie boczne. Nieznaczna lepkość preparatu powoduje, że EUROLAN FK Inject przenika bardzo głęboko, a zatem można zredukować ciśnienie iniekcji. Aby po naprawie jednej rysy nie tworzyły się spękania w innym miejscu, przed rozpoczęciem pracy należy zbadać przyczynę powstawania rys i w miarę możliwości przyczynę tę usunąć.
MIESZANIE
W pojemniku z zawartością 2-komponentową, w dolnej części ustalono odpowiednią ilość masy podstawowej, a w górnej utwardzacza. Należy unikać tworzenia proporcji z ułamkowych części składowych.
W przypadku pojemników z zawartością 2-komponentową, górną część należy przebić wielokrotnie metalowym przebijakiem, aby utwardzacz spłynął do dolnej części, zawierającej masę podstawową. W ten sposób unika się niedokładności w dozowaniu. Utwardzacz miesza się zmasą podstawową za pomocą wiertarki ustawionej na wolne obroty i zaopatrzonej w specjalną końcówkę mieszającą (np. mieszadło DEITERMANN nr 1 lub 2 w zależności od pojemności pojemnika). Po wymieszaniu masa powinna być jednorodna, bez widocznych smug. Z tego powodu podczas mieszania należy zwracać szczególną uwagę na dno i ścianki pojemnika. Czas mieszania wynosi 2 minuty. Jeżeli wymieszana masa zostanie przelana do innego naczynia, należy ją wymieszać jeszcze raz przez 1 minutę. W ten sposób ma się pewność, że wymieszanie jest prawidłowe.
W przypadku stosowania proporcji z ułamkowych części składowych pobieranych z osobnych pojemników, należy zachować podaną na pojemniku proporcję mieszania tych składników. Proporcja ta wynosi 10 części wagowych masy podstawowej i 3 części wagowe utwardzacza.
PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA
Spękane powierzchnie mogą być suche lub lekko wilgotne, jednak muszą być one wolne od pyłu, olejów i tłuszczu. O ile rysy (spękania) nie są za małe, dobrze jest przedmuchać je sprężonym powietrzem, wolnym od wody, pyłu i oleju.
METODA INIEKCJI
Wtłaczanie EUROLAN FK Inject odbywa się za pomocą pakerów mocowanych w otworach wierconych (pakery wkręcane lub wbijane) lub pakerów klejonych. Odstęp między otworami iniekcyjnymi zależy od głębokości i szerokości szczelin. W zasadzie wynosi on 1-1,5 raza głębokość rysy. W przypadku elementów betonowych, w których szczeliny przechodzą na wylot, otwory wykonuje się po obu stronach elementu. Otwory iniekcyjne po drugiej stronie zostają przesunięte o połowę odstępu. Pakery mocowane są w otworach wywierconych na przemian po obu stronach rysy. Otwory te wywiercone są pod kątem około 45°. Pakery wkręcane nadają się szczególnie do iniekcji, w trakcie których stosuje się bardzo duże ciśnienia wtłaczania, tzn. do 200 barów.
W przypadku bardzo drobnych spękań należy unikać nawiercania otworów, gdyż po dostaniu się do nich drobnego pyłu proces iniekcji może ulec zakłóceniu. Natomiast paker przeznaczony do przyklejenia mocuje się za pomocą kleju PLASTIKOL Multipox S. Należy przy tym zwracać uwagę na to, aby nie zatkać klejem otworu. Tego typu pakery nadają się do użytku przy ciśnieniu wtłaczania do 50 barów. Przy ogólnie przyjętej stracie ciśnienia na zaworze zwrotnym pakera wynoszącym ok. 20 barów, ciśnienie mierzone przed pakerem nie może przekraczać ok. 70 barów. Po zamocowaniu pakerów na otworach, spękania pomiędzy nimi należy zamknąć PLASTIKOL Multipox S. Spękania przechodzące na wylot w ścianach lub płytach należy, w miarę możliwości, uszczelnić po obu stronach. Jeżeli temperatura obiektu i powietrza przekracza +10°C to iniekcję można zacząć po 12 godzinach. Przed wtłaczaniem preparatu zaleca się sprawdzenie spękań, pod kątem przydatności do iniekcji. W tym celu pakery są przedmuchiwane sprężonym powietrzem wolnym od oleju i wody. W trakcie tej czynności wszystkie pakery, oprócz pakera przez który włącza się powietrze i pakera sąsiedniego mają być zamknięte.
Iniekcje można przeprowadzić za pomocą pompy ręcznej, 1-komponentowej pompy iniekcyjnej i 2-komponentowej pompy iniekcyjnej. W przypadku tej ostatniej pompy mieszanie masy podstawowej i utwardzacza odbywa się w oddzielnej głowicy mieszalnika. Należy przestrzegać proporcji mieszania składników i instrukcji producenta sprzętu i narzędzi. W przypadku głębokich, pionowych rys iniekcję należy rozpocząć od najniżej zamocowanego pakera. Wtłacza się do niego tak długo EUROLAN FK Inject, aż preparat wycieknie przez najbliżej zamocowany otwarty paker. Wtedy wtłacza się preparat do tego pakera przez wkręcany zawór zwrotny, aż do chwili wycieku tego preparatu na sąsiednim, otwartym pakerze itd. Zaleca się dokonanie wtórnego wtłaczania po 15 do 30 minut od zakończenia wtłaczania pierwotnego. W ten sposób unika się z zostawienie pustych, niewypełnionych przestrzeni.
Bez podawania środka iniekcyjnego nie powinno mierzyć się spadku ciśnienia na końcu wtłaczania. Po ukończeniu pracy należy przemyć części podające pompy za pomocą rozcieńczalnika AX. Po stwardnieniu EUROLAN FK Inject można usunąć uszczelnienia górnej powierzchni rys oraz pakery. Aby zapobiegać nieprzewidzianym wyciekom preparatu w trakcie iniekcji, należy mieć na bieżąco pod ręką CERINOL Fix.
METODA WLEWANIA
W przypadku powierzchni poziomych np. płyt i występowaniu bardzo drobnych spękań na nich, nie jest możliwe zalanie tych rys preparatem uszczelniającym. Dlatego nawierca się otwory wlewowe w odstępie ok. 50 cm, aż do spodu spękania. Miejsca, gdzie istnieje obawa, że wlewana żywica może wycieknąć, należy uszczelnić uprzednio preparatem CERINOL Fix. Następnie można rozpocząć wlewanie dobrze wymieszanego preparatu EUROLAN FK Inject, który należy natychmiast dolewać, jeżeli zwierciadło cieczy w otworze wlewowym opada.
CZES OBRÓBKI
Czas obróbki zależy od temperatury otoczenia i pojemności naczynia, dla nierozcieńczonego EUROLAN FK Inject i przy temperaturze +20°C oraz ilości 500 g wynosi on ok. 110 minut. Większe pojemniki i wyższa temperatura powodują skrócenie czasu obróbki. Proces twardnienia musi odbywać się w temperaturze otoczenia i obiektu wyższej niż +10°C.
WYDAJNOŚĆ
Ok. 1,1 kg/dm3 iniektowanej przestrzeni.
UWAGI
W trakcie używania preparatu należy przestrzegać przepisów podanych na opakowaniu. W przypadku używania preparatu we wnętrzach pomieszczeń należy przestrzegać przepisów branżowych. Prawidłowe, a tym samym skuteczne, zastosowanie naszych produktów nie podlega naszej kontroli. Dlatego też gwarancją objęta jest tylko jakość naszych wyrobów w ramach naszych warunków sprzedaży i dostaw, z wyłączeniem ich skutecznego zastosowania. Należy przestrzegać przepisów BHP wynikających z instrukcji bezpieczeństwa i oznaczeń na opakowaniach. Niniejsza instrukcja unieważnia wszystkie podane wcześniej dane techniczne tego produktu. Zastrzegamy sobie prawo do dokonywania wszelkich zmian wynikających z postępu technicznego. Informacje podane przez naszych pracowników, wykraczające poza ramy tej instrukcji, wymagają pisemnego potwierdzenia.
BHP
Podobnie jak w przypadku wielu chemikaliów, tak samo przy pracy z żywicami epoksydowymi i utwardzaczami należy przestrzegać higieny pracy. W trakcie pracy z niskolepnymi materiałami iniekcyjnymi należy szczególnie przestrzegać kilku przepisów. Chodzi o to, że w trakcie iniekcji ma się do czynienia z wysokim ciśnieniem, często w utrudnionych warunkach na budowie (np. czynności wykonywane nad głową). Aby uniknąć opryskania oczu należy nosić dobrze dopasowane okulary ochronne lub kaski z szybką ochronną na oczy. Należy również nosić rękawice ochronne dokładnie zakrywające przeguby. Uprzednio trzeba nasmarować ręce kremem ochronnym. Do dyspozycji musi być wystarczająca ilość wody oraz mydło bez odczynu alkalicznego służące do zmycia zabrudzeń żywicą. Ponadto należy dysponować jednorazowymi ręcznikami.
W żadnym wypadku nie należy używać do mycia rozpuszczalników. Pierwsza pomoc
Zapryskane żywicą oczy należy od razu przepłukać bieżącą wodą przez 10-15 min. W każdym przypadku trzeba udać się do lekarza. Opryskaną skórę należy przetrzeć tamponem, umyć i nasmarować kremem ochronnym. W przypadku poważniejszych oparzeń trzeba skonsultować się z lekarzem. Natychmiast zdjąć zabrudzone ubranie. Jeżeli zatrucie nastąpiło poprzez drogi oddechowe, poszkodowanego należy wynieść na świeże powietrze. W razie jakichkolwiek wątpliwości skorzystać z pomocy lekarza!
Menadżer Produktu czeka na Twoje pytania.
Daniel Sokołowski
tel.: 333 33 77 33
handel(at)technologie-budowlane.com
Inni kupowali
EUROLAN FK 20 (weber.tec 793)
Bezbarwna 2-składnikowa żywica epoksydowa dla suchych i lekko wil...
MAXEPOX INJECTION R
Żywica epoksydowa iniekcyjna o niskiej lepkości, do stosowania w ...
MAXEPOX INJECTION
Żywica do iniekcji i klejenia o niskiej lepkości, zaprawa samopoz...
Eurolan 2
Czarna, zawierająca rozpuszczalniki powłoka izolacyjna na bazie b...
ARDEX RTC
Środek do czyszczenia narzędzi z resztek żywic epoksydowych. Zmyw...
FEBMIX DH
Febmix DH jest dodatkiem do zapraw murarskich, oferowanym w posta...
Fila Wet
Środek do pielęgnacji materiałów mineralnych, naturalnych ...
VOLTEX - bentonitowa mata izolacyjna
Bentonitowa hydroizolacyjna mata budowlana VOLTEX to pionowa i po...
Fila via Bago
Skoncentrowany detergent w areozolu do czyszczenia łazienek...
ARDEX S 2-K Masa
Uszczelniająca masa na bazie żywicy epoksydowej. Uszczelnianie po...
Emulsja sczepna ES 20
Polimerowa emulsja uszlachetniająca, po zmieszaniu z wodą dodawan...