Izolacja pozioma murów metodą iniekcji w technologii Deitermann

Wersja do druku Poleć znajomemu

W zawilgoconych budynkach, gdzie woda jest podciągana kapilarnie przez mury, należy zrekonstruować izolację poziomą - w postaci izolacyjnej przepony poziomej.

Wykonanie odwiertów i odpylenie otworów
Odwierty pod pakery (wykonywane na głębokość równą grubości muru minus 5 cm) należy wykonać nachylone w dół pod kątem 15÷20° do poziomu posadzki w piwnicy, w odstępie co 10÷12 cm. Po wykonaniu wszystkich odwiertów, w celu wyeliminowania jego zatkania przez pyły z wiercenia, każdy otwór należy przedmuchać sprężonym powietrzem. Jest to też kontrola drożności, gdyż z odwiertu powinien wydobywać się strumień powietrza.
deitermann_1.jpg

 

Montaż pakerów
Pakery (12/70 lub 12/110) należy wprowadzić do wywierconych otworów i rozprężyć gumową uszczelkę za pomocą motylkowego pokrętła. Pakery nie mogą mieć w czasie montażu zamkniętych zaworów odcinających, aby podczas iniektowania umożliwiały wypływ powietrza z odwiertu i stanowiły kontrolę przepływu materiału iniekcyjnego.
deitermann_2.jpg

Uszczelnienie przekroju poprzecznego muru przed iniekcją
W pierwszym procesie iniekcyjnym należy wypełnić pustki powietrzne w przekroju poprzecznym muru za pomocą rzadko płynnej dyspersji cementowej Cerinol BSP. Po godzinie jeszcze tężejącą dyspersję cementową wypełniającą również otwór iniekcyjny należy udrożnić za pomocą stalowego pręta o średnicy i długości dostosowanej do średnicy wewnętrznej pakera i długości nawierconych otworów. Następnie należy przystąpić do wykonania właściwej iniekcji uszczelniającej przekrój poprzeczny muru preparatem ADEXIN HS 2 (można go stosować przy wilgotności muru do 90%). Zobacz także inne materiały do wykonania przepony iniekcyjne.

Wykonanie iniekcji uszczelniającej
Przed przystąpieniem do iniektowania należy:
1. Sprawdzić działanie pompy przy pomocy rozpuszczalnika, odprowadzając go do osobnego pojemnika,
Sugerowane parametry pompy:
Jednokomponentowa, wysokociśnieniowa, pneumatyczna pompa iniekcyjna:
• przełożenie ciśnienia 1:39,
• maks. ciśnienie wchodzące 10 barów,
• maks. ciśnienie robocze 390 barów
• wydajność pompy ok. 2 l/minutę,
• zapotrzebowanie powietrza 200 l/minutę,
• pojemność zbiornika pompy min. 2 l,
• płynna regulacja ciśnienia roboczego.
Współpracująca z pompą sprężarka o maks. ciśnieniu roboczym 10 barów i
200 l powietrza na minutę.
Alternatywnie można użyć pompy elektrycznej.
2. Po sprawdzeniu opakowań, należy materiał iniekcyjny rozcieńczyć, poprzez
wymieszanie z wodą wg wskazań na opakowaniu

3. zamontować zawór szybkozłączny pompy iniekcyjnej na pakerze skrajnym.
Po podłączeniu do tego pakera końcówki pompy iniekcyjnej, iniekcję należy rozpocząć przy niskim ciśnieniu płynnie przechodząc do maksymalnego (do 20 barów). Iniekcje należy zakończyć w chwili wypływu iniektu z pakera położonego obok – kontrolnego w stosunku do pakera „pracującego". Po zamontowaniu zaworu szybkozłączki na następnym pakerze należy rozpocząć iniektowanie, zamykająć jednocześnie zawór na pakerze poprzednim. Czynności są powtarzane do zamontowania końcówki pompy w ostatnim pakerze na danym odcinku ściany.
deitermann_3.jpg
Po zakończeniu iniektowania rysy (przed upływem czasu obróbki iniektu czyli po. 60 minutach) należy wykonać reiniekcje, tzn. powtórzyć wszystkie czynności jw. Reiniekcja ma na celu uzupełnienie ewentualnych strat materiału iniekcyjnego wskutek jego penetracji w rozgałęzienia rys lub spękań betonu.
Po wniknięciu kompozycji iniekcyjnej w strukturę muru należy poprzez istniejące pakery wypełnić otwory wiertnicze za pomocą dyspersji cementowej Cerinol BSP.
deitermann_4.jpg

UWAGA! Proces iniektowania powinien być przeprowadzony z dużą ostrożnością przy regulacji ciśnienia. Przy gwałtownej zmianie ciśnienia na manometrze, proces iniektowania należy przerwać i rozpocząć od nowa od minimalnego ciśnienia. W razie potrzeby należy zrezygnować z iniektowania pompą iniekcyjną, a roboty prowadzić iniektorami z małym ciśnieniem,

Czyszczenie sprzętu
Po zakończeniu iniektowania a przed zakończeniem czasu obróbki materiału iniekcyjnego należy dokonać czyszczenia sprzętu do iniektowania z użyciem rozpuszczalnika AX.
Utylizacja odpadów i opakowań
Opakowania po materiale iniekcyjnym oraz resztki dyspersji cementowej należy
zutylizować zgodnie ze wskazówkami producenta materiału.

Opracowano na podstawie materiałów Deitermann.

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter