Sposób nakładania
Przed przystąpieniem do używania zestawu masy SABA Flexform należy sprawdzić datę produkcji i numer serii (batch) na opakowaniach składnika A i składnika B. Powinny się zgadzać. Czas wiązania/utwardzania SABA Flexform zasadniczo zależy od temperatury i wilgotności powietrza oraz prawidłowego sposobu mieszania komponentów w opakowaniu, dlatego też ważne jest, aby tą czynność wykonać w sposób prawidłowy. Czas utwardzania jest określony dla temperatur charakterystycznych dla umiarkowanej strefy klimatycznej.
Czasy technologiczne
Czas zużycia wymieszanego materiału około 1 godzina przy 23 0C i wilgotności do 75% Przybliżony czas polimeryzacji: 16 do 24 godzin przy 23 0C i wilgotności 75% Pełna wytrzymałość: 7 dni
Przygotowanie masy
Mieszanie należy prowadzić w warunkach zgodnych z pkt. 2. Składnik A należy dodać do składnika B i intensywnie mieszać. Mieszanie zaleca się wykonywać za pomocą wiertarki elektrycznej z mieszadłem stalowym, w trakcie mieszania nie powinniśmy przekraczać prędkości 400 obr/min. Czas mieszania ok. 5 minut. Należy zwrócić uwagę na temperaturę pojemnika przed mieszaniem, gdyż w trakcie mieszania inicjowana jest egzotermiczna reakcja chemiczna, dlatego też w przypadku wysokich temperatur otoczenia zaleca się schłodzić pojemnik z masą przed rozpoczęciem mieszania. Masa powinna uzyskać jednolitą konsystencję. Przy mieszaniu należy unikać wprowadzania pęcherzyków powietrza do mieszanki. W przypadku stosowania domieszki piasku, piasek należy dodawać do masy w ostatnim etapie mieszania po uzyskaniu jednorodnej masy.
Nakładanie masy
Odpowiednio przygotowaną masę nakładamy na powierzchnię, która wcześnie została: osuszona, oczyszczona z kurzu, tłuszczu i innych zanieczyszczeń oraz przygotowana przez zagruntowanie odpowiednim preparatem (patrz pkt. 3).
Masę Flexform nakładamy szpachlami oraz wygładzamy w celu uzyskania powłoki o odpowiedniej grubości i estetyce. W przypadku, gdy jest taka konieczność masę można nakładać warstwami. Przy czym druga warstwa powinna być nakładana po utwardzeniu poprzedniej. Przed nałożeniem kolejnej warstwy, podłoże należy
zmatowić oraz zagruntować SABA Primer H17. Minimalna zalecana grubość powłoki w przypadku mieszaniny piasku zależy od wielkości ziaren kruszywa. Niezwłocznie po zakończeniu pracy, należy wyczyścić narzędzia wodą i za pomocą środka czyszczącego np. SABA Cleaner 22.
Naprawa powłoki
W trakcie eksploatacji może powstawać uszkodzenia chemiczne lub mechaniczne powłoki. W celu odtworzenia stanu pierwotnego należy ocenić stan techniczny uszkodzonego miejsca a następnie przyjąć technologię naprawy. W przypadku, gdy uszkodzenie dotyczy samej powłoki SABA Flexform a element konstrukcyjny jest w dobrym stanie technicznym, wówczas czyścimy uszkodzone miejsce środkiem czyszczącym SABA Cleaner 48, matowimy je papierem ściernym a następnie nakładamy nową warstwę SABA Flexform przygotowaną zgodnie z opisem.
Kolory (standard) |
szary (składnik A zielonoszary, składnik B czerwonobrązowy) |
Opakowanie |
zestawy (składnik A + B) po 1,5 litrów (opakowanie zawiera 2 zestawy) i 5 litrów |
Twardość Shore D (EN ISO 868) |
≈ 70 |
SABA Flexform to sztywna, odporna chemicznie i odporna na ścieranie masa wypełniająca. Oparta na wielosiarczku epoksydowym (2-składnikowa), trwała i niezawierająca rozpuszczalników.