Przeciążenie dachu śniegiem to poważne zagrożenie w okresie zimowym. W szczególności problem przeciążenia dachu śniegiem dotyczy płaskich dachów wielkopowierzchniowych. Obciążenie połaci dachowych śniegiem określają normy PN-80/B-02010 oraz PN-EN 1991-1-3:2005 Eurokod 1 i do obliczeń wynikających z tych norm należy odnieść dopuszczalne obciążenia wynikające z założeń projektowych.
Utrzymanie dachu płąskiego wilkopowierzchniowego w zimie
- Brak naturalnego spływu: Brak spadku utrudnia naturalne zsuwanie się śniegu, co powoduje jego kumulację.
- Większa powierzchnia: Im większa powierzchnia dachu, tym większa masa śniegu może się na nim zgromadzić.
- Mniejsza wytrzymałość na obciążenia: Konstrukcja płaskich dachów jest często mniej odporna na duże obciążenia niż dachów spadzistych.
Konsekwencje przeciążenia dachu
- Uszkodzenia pokrycia dachowego: Nadmierna masa śniegu może prowadzić do pęknięć, odkształceń i przecieków.
- Przeciążenie i zawalenie się konstrukcji dachu: W najgorszym przypadku, może wystąpić katastrofa budowlana dachu, dach może się zawalić, co może prowadzić do poważnych szkód materialnych i zagrożenia dla życia ludzi.
- Problemy z izolacyjnością: Zalegający śnieg może utrudniać odprowadzanie wody i zwiększać ryzyko zawilgocenia konstrukcji.
Zapobieganie przeciążeniu dachu śniegiem
Oprócz stosowania środków chemicznych, takich jak chlorek magnezu czy mrówczan potasu, istnieją również inne metody zapobiegania gromadzeniu się śniegu na dachach:
- Regularne odśnieżanie: Ręczne, mechaniczne lub chemiczne usuwanie śniegu z dachu, szczególnie po intensywnych opadach. Pomocne są także bezpieczne dla pokrycia i konstrukcji środki chemiczne zapobiegające gromadzeniu się śniegu na dachu, np. Chlorek magnezu DONSOL lub Mrówczan potasu typu DONSOL TECTUM EXTRA PLUS - ICE-AWAY
- Instalacja systemów ogrzewania dachów: Elektryczne lub wodne systemy ogrzewania zapobiegają zamarzaniu śniegu i lodu.
- Monitorowanie pokrywy śniegowej
- śniegowskazy
- pomiar ręczny
- automatyczna waga śniegowa - rozwiązanie praktyczne, pozwala na zdalny pomiar obciążenia dachu śniegiem.
- Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego: Niektóre materiały dachowe są bardziej odporne na obciążenia śniegiem niż inne.
Obciążenie dachu śniegiem wg normy PN-EN 1991-1-3
Wyznaczenie obciążenia dachu śniegiem określa norma europejska PN-EN 1991-1-3, która określa zasady obliczania obciążeń śniegiem działających na konstrukcje budowlane, w tym na dachy. Obciążenie śniegiem jest jednym z najważniejszych czynników, które należy uwzględnić przy projektowaniu konstrukcji dachowych, szczególnie w regionach o dużych opadach śniegu.
Wg normy PN-EN 1991-1-3
- Obciążenie charakterystyczne: 90 kN/m² to siła, jaką wywiera metr kwadratowy śniegu na podłoże w najtrudniejszych warunkach pogodowych, przyjętych w obliczeniach.
- Współczynnik obciążenia gf: 1,5 służy do zwiększenia obciążenia charakterystycznego, aby uwzględnić różne czynniki, takie jak zmienność warunków pogodowych, lokalne zagęszczenia śniegu czy dodatkowe obciążenia (np. przez wiatr).
- Gęstość śniegu: 245 kg/m³ to wartość przyjęta w normie jako średnia gęstość świeżego śniegu.
- Grubość pokrywy śnieżnej: 29 cm to wynik obliczeń, który odpowiada obciążeniu 90 kN/m² przy przyjętej gęstości.
Co to jest obciążenie charakterystyczne śniegiem?
- Obciążenie charakterystyczne śniegiem (sk) to wartość, która określa średnie maksymalne obciążenie śniegiem, jakie może wystąpić na danym terenie w ciągu długiego okresu czasu.
- Jest to wartość podstawowa, która służy do obliczenia innych parametrów związanych z obciążeniem śniegiem, takich jak obciążenie obliczeniowe.
Jak oblicza się obciążenie charakterystyczne śniegiem?
Obliczenie obciążenia charakterystycznego śniegiem odbywa się zgodnie z następującymi krokami:
- Określenie strefy obciążenia śniegiem: Terytorium Polski zostało podzielone na kilka stref obciążenia śniegiem, różniących się średnią wysokością opadów śniegu.
- Odczytanie wartości sk z załącznika krajowego: Dla każdej strefy określona jest wartość sk, która jest funkcją wysokości nad poziomem morza.
- Uwzględnienie współczynników: W obliczeniach należy uwzględnić także współczynniki, które uwzględniają:
- Ekspozycję na wiatr: Budynki narażone na działanie wiatru mogą być obciążone większą ilością śniegu.
- Temperaturę: Dla budynków ogrzewanych lub chłodzonych mogą być stosowane inne współczynniki.
- Kształt dachu: Kształt dachu wpływa na rozkład obciążenia śniegiem.
Problem nadmiernego zalegania śniegu na dachach to poważne zagrożenie wynikające z potencjalnego przeciążenia konstrukcji dachu wielkopwierzchniowego.
Zalegający na dachach śnieg stanowi poważne zagrożenie dla konstrukcji budynków. Nadmierne obciążenie śniegiem może prowadzić do uszkodzeń pokrycia dachowego, przeciekania, a nawet zawalenia się konstrukcji. Szczególnie narażone są dachy płaskie oraz te o niewielkim spadzie.
Zapobiegająnie gromadzeniu się śniegu i przeciążeniu dachu
Rozwiązaniem problemu przeciążenia dachu śniegiem jest zastosowanie bezpiecznego dla pokrycia i konstrukcji dachu środków chemicznych zapobiegających gromadzeniu się śniegu i przeciążeniu dachu.
więcej »