Antykorozyjne zabezpieczenie zbrojenia
Korozja stali zbrojeniowej jest częstą przyczyną uszkodzeń betonu. Pręty rdzewiejąc zwiększają swoją objętość, co destrukcyjnie działa na otulinę betonową. Korozja stali zbrojeniowej jest poważnym problemem, który może wpłynąć na trwałość i bezpieczeństwo budynków oraz innych konstrukcji budowlanych.
Do czynników wpływających na rozwój procesów korozyjnych należą: dopływ tlenu, wilgoć, związki chloru i siarki.
Aby uchronić się przed przykrymi skutkami korozji zbrojenia, należy pręty zabezpieczyć na etapie budowy. Jeżeli dojdzie do korozji i wynikających z niej uszkodzeń betonu, należy przede wszystkim oczyścić i zabezpieczyć elementy zbrojenia, a następnie uzupełnić uszkodzoną otulinę betonową.
Dlatego stosuje się różne środki, aby chronić stal zbrojeniową przed korozją, takie jak:
-
Powłoki ochronne - nakładanie na powierzchnię stali zbrojeniowej powłok ochronnych, takich jak farby epoksydowe, powłoki cynkowe lub miedziane, może zabezpieczyć ją przed korozją i przedłużyć jej trwałość.
-
Inhibitory korozji - stosowanie inhibitorów korozji, takich jak azotyny, fosforany lub aminy, może zatrzymać proces korozji i zwiększyć trwałość stali zbrojeniowej.
-
Anody ochronne - stosowanie anod ochronnych, które są elektrodami, do których przyłączona jest stal zbrojeniowa, może zabezpieczyć ją przed korozją poprzez zmianę jej potencjału elektrochemicznego.
-
Przyspieszacze wiązania - stosowanie przyspieszaczy wiązania, takich jak chlorki wapnia lub krzemionki, może zwiększyć szybkość wiązania cementu i zmniejszyć czas, w którym stal zbrojeniowa jest narażona na korozję.
-
Stosowanie stali nierdzewnej - stosowanie stali nierdzewnej zamiast zwykłej stali zbrojeniowej może zwiększyć jej odporność na korozję i przedłużyć jej trwałość.
Rozwiązania systemowe: naprawa otuliny prętów zbrojeniowych