Budowa oczka wodnego - konsultacje

Wersja do druku Poleć znajomemu

Wszystkim zainteresowanym udzielamy pomocy merytorycznej przy doborze technologii budowy oczka wodnego. Zanim zadasz pytanie, przejrzyj zapis dotychczasowych konsultacji.


1.

Szanowna Pani;

Pani problem, wykonanie oczka wodnego o powierzchni 50m2, na skłonie terenu, w gruntach mocno przepuszczalnych, rzeczywiście jest do załatwienia w technologii bentonitów VOLCLAY. Przy programowaniu oczka, także później przy realizacji, warto by Pani zwróciła uwagę na następujące kwestie:

Wykonanie podpiętrzenia na skłonie (nachyleniu) terenu, jak widzimy z dostarczonej przez Panią mapki, o spadku ponad 10%, wymaga szczególnie dokładnego wykonania uszczelnienia. Ewentualne niestaranności w ułożeniu maty bentonitowej, także zastosowanie innych mat, niż zalecany przez nas GARDENMAT, mogą skutkować nie tylko stratami wody (aspekt ekonomiczny), lecz także możliwością powstania suffozji, czyli zjawiskiem wymywania gruntu przez wyciekające strugi wody, a to co naprawdę trzeba brać pod uwagę, grozi awarią, a nawet katastrofą dla terenów położonych poniżej skłonu terenu (z mapy nie bardzo widać, jakie jest tam zagospodarowanie terenu i czy jest faktyczne zagrożenie dla ludzi, lub obiektów, w przypadku hipotetycznego przerwania grobelki). Warto by było pamiętać o tym, by grobelkę (od strony skłonu terenu) maksymalnie rozbudować z mas ziemnych ukopanych w czaszy oczka wodnego, zaś całkowicie zaniechać wywożenia mas ziemnych poza teren przyległy do oczka. Nasyp musi tu być bardzo dobrze zagęszczony, zaś zakłady w strefach łączeń poszczególnych płatów GARDENMAT'u co najmniej równe wielkościom żądanym przez naszą technologię. Niezależnie od powyższego prosiłbym zwrócić uwagę na to, że oczko wodne, o powierzchni przez Panią sugerowaną, zgodnie z nowym prawem budowlanym wymaga wykonania projektu, zaś w kontekście podanych wyżej uwag (i obaw) jest to tym bardziej uzasadnione.

Poruszona przez Panią sprawa dużej przepuszczalności podłoża nie stanowi w technologii bentonitowej istotnego problemu. GARDENMAT dobrze ułożony na zagęszczonym (ubitym) podłożu stanowić będzie pewną i skuteczną przegrodę przed filtracją wody. Konieczne jest jednak stosowanie się do wszystkich naszych wymagań i zaleceń, w tym w szczególności w zakresie dopuszczalnego nachylenia skarp, a także zaniechanie wykonywania specjalnych poziomych półek (można je tworzyć później, już po zakończeniu tworzenia całego uszczelnienia na przykład w formie dodatkowej nakładki, choćby z grubych materiałów kamiennych.

Stanowczo odradzamy Pani wykonanie wysepki na planowanym oczku. Otóż w takim przypadku długość linii brzegowej rośnie tak bardzo, że nie ma Pani szans uzyskania dopuszczalnych nachyleń skarp ( w kontekście uszczelnienia) na całym oczku. Wykonanie wysepki w obrębie oczka wodnego możliwe jest praktycznie dopiero przy programowaniu obiektu o powierzchni lustra wody co najmniej rzędu 200m2.

Niezależnie od powyższego, w przypadku wykonywania oczka w naszej technologii (z zastosowaniem GARDENMAT'u) i kolejnych pytań, proszę się z nami w miarę potrzeb na bieżąco konsultować, telefonicznie, lub pocztą elektroniczną.

Życzymy powodzenia

Z poważaniem,
Technologie-Budowlane.com


P.S poniżej: schemat oczka wodnego:

projekt_oczka_wodnego.gif



2.
Szanowny Panie

Pańska propozycja wykonania w części oczka wodnego (150m2, głębokości do 1,5m) strefy brzegu ze skarpami o nachyleniu 1:1, a nawet nieco bardziej stromymi, jest w technologii VOLCLAY-USA (mata bentonitowa o nazwie GARDENMAT) faktycznie do zrealizowania. Konieczne jest wówczas jednak zastosowanie betonu jako docisku maty, gdyż grunt zasypki, w warunkach założenia pod wodą miałby wówczas wyraźną tendencję do ześlizgiwania się po macie. Zabezpieczenie przed obsuwaniem się betonu (dociskającego matę) po stromej skarpie w trakcie robót można wykonać stosując dodatkowo specjalny geokomórkowy system ograniczający GEOWEB. Komórki materaca zatrzymywałyby beton na bardzo stromej skarpie, stanowiłyby jego zbrojenie i ...wielokrotne dylatacje. W przypadku, jeśliby Pan podtrzymywał swoje oczekiwania odnośnie wykonania lokalnych stromizn skarp (w linii brzegu), proszę zaakceptować podane zalecenia generalne szczegóły rozwiązań i kolejne uwagi, mogące być Panu pomocne przy realizacji oczka w newralgicznej strefie stromych podwodnych skarp przekażemy Panu dodatkowo.

Z wyrazami szacunku,
Technologie-Budowlane.com



3.
Mili Państwo,

Propozycja Państwa, wykonania kaskady, łączącej większe oczko wodne z mniejszym, położonym około 2m w górę, jest ciekawa i rzeczywiście możliwa do wykonania. Sugerowalibyśmy jednak wydłużenie linii spływu tej kaskady, z utworzeniem kształtu zbliżonego do litery S. Jeden z brzuszków tej litery warto by zbliżyć do zabudowania gospodarczego, położonego, jak widać z dołączonego szkicu po prawej stronie. Dzięki temu nie tylko zmniejszy się lokalny spadek kaskady i łatwiej będzie ją doszczelnić, lecz również uzyskany może być ciekawy efekt krajobrazowy. Wydaje nam się także, iż lepszym rozwiązaniem, niż naszkicowane przez Państwo, byłoby wykonanie tylko jednego łuku na trasie kaskady i jednego progu o wysokości rzędu 70cm. Jeśli taka propozycja byłaby dla Państwa ciekawa, przekażemy dodatkowe zalecenia jak wykonać uszczelnienie GARDENMAT'em właśnie w miejscu progu, o spadzie 70cm.

Przekazując powyższe uwagi prosilibyśmy pamiętać jeszcze o tym, że wykonanie uszczelnienia w obrębie kaskady jest praktycznie tak samo ważne, jak w obrębie samego oczka (straty wody z nitki zasilającej, miedzy górnym i dolnym oczkiem wodnym, mogą być też bardzo duże). Odpowiadając na Państwa obawy, czy nadmierne parowanie z lustra wody nie będzie większe od ewentualnych ubytków filtracyjnych możemy powiedzieć, że wszystko zależy od jakości wykonawstwa robót. Faktycznie, żadne uszczelnienie nie daje 100% pewności na to, że ucieczki wody nie będą występowały. Nasza propozycja, zastosowania GARDENMAT'u jest o tyle ciekawa, że proponujemy uszczelnienie samonaprawialne, wulkanizujące miejsca uszkodzeń, przebić, w tym przez zwierzęta ziemne, przez korzenie drzew i także .....w wyniku ewentualnych błędów osoby montującej matę. Zwracamy uwagę także na to, ze ewentualne uszkodzenie normalnej folii, gdyby taka była założona w oczku wodnym, nie mogłoby być naprawione w czasie eksploatacji oczka wodnego, głównie dlatego, że miejsce ewentualnego uszkodzenia jest wówczas prawie niemożliwe do zlokalizowania. Straty na parowanie nie są natomiast zależne od podobnych czynników, zależą raczej od lokalizacji zbiornika i są zbliżone do siebie w całym kraju (dla orientacji oczekiwać należy takich strat w wysokości 0,7-0,8m słupa wody). Tak więc reasumując, trzeba liczyć się z potrzebą uzupełnienia strat wody i na filtrację i na parowanie, zaś zmierzać trzeba do tego, by straty przez podłoże były jak najmniejsze (mamy przecież na to wpływ).

Życzymy powodzenia i pozdrawiamy,
Technologie-Budowlane.com

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter