Wirusy i bakterie stanowią szczególne zagrożenie, gdyż nie można zastosować zwykłych środków chemicznych wpływających na ich metabolizm (np. antybiotyków – jak to się dzieje w przypadku bakterii). Przetrwanie wirusów i innych drobnoustrojów na powierzchniach i urządzeniach medycznych prowadzi do przenoszenia chorób szpitalnych. Nie mniej groźna sytuacja jest w pomieszczeniach mieszkalnych (naszych własnych domach) oraz w obiektach użyteczności publicznej. Szkoły, teatry, kina, biura, centra handlowe, lotniska, dworce kolejowe, itp. – we wszystkich tych miejscach ma styczność ze sobą duża liczba osób, a wśród nich również i nosiciele wirusów. Iinfekcje wywołane przez drobnoustroje rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, czyli przez kichanie i kaszel.
Jak w związku z tym zadbać o to, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób?
Farba bakteriobójcza to rodzaj farby, który zawiera substancje aktywne, zdolne do zwalczania bakterii i hamowania ich wzrostu. Te substancje antybakteryjne mogą być dodawane do farby w postaci składników chemicznych lub związków organicznych.
Farba wirusobójcza to rodzaj farby, który zawiera substancje aktywne zdolne do zwalczania wirusów i hamowania ich rozwoju na powierzchniach, na których jest stosowana. Takie farby są projektowane w celu zapewnienia dodatkowej ochrony przed przenoszeniem się wirusów drogą kontaktową.
Istnieje wiele różnych rodzajów farb bakteriobójczych i wirusobójczych, które są stosowane w różnych obszarach, takich jak przemysł spożywczy, opieka zdrowotna, hotele, szkoły, place zabaw i wiele innych. Farby te mają na celu zapewnienie czystości i higieny, eliminując lub ograniczając rozwój bakterii na powierzchniach, na których są stosowane.
Substancje antybakteryjne używane w farbach bakteriobójczych i wirusobójczych mogą mieć różne formy działania. Mogą działać poprzez zniszczenie błony komórkowej bakterii, blokowanie ich metabolizmu lub interferowanie z ich procesami reprodukcyjnymi. Często stosuje się związki takie jak srebro, miedź, cynk lub triclosan, które są znane ze swoich właściwości antybakteryjnych.
Najnowszym technologicznym rozwiązaniem jest zastosowanie powłok z farb fotokatalitycznych TITANIUM®, które działają oczyszczająco i destrukcyjnie na wirusy oraz inne drobnoustroje na powierzchni sufitów i ścian w pomieszczeniach, w których została użyta farba z katalizatorem.
Fotokataliza to proces chemiczny, w którym światło jest wykorzystywane do aktywacji katalizatora, który wzbudza reakcje chemiczne. Najczęściej stosowanym katalizatorem w fotokatalizie jest tlenek tytanu (TiO2). Udowodniono, że po naświetleniu promieniowaniem UVA po 30 minutach uzyskiwana jest 90-procentowa dezaktywacja wirusa grypy A (H3N2), natomiast na TiO2 modyfikowanym platyną dochodzi do 99,8-procentowej dezaktywacji tego wirusa. Wyniki te znalazły się w publikacji naukowej E.A. Kozlov i innych: Inactivation and Mineralization of Aerosol Deposited Model Pathogenic Microorganisms over TiO2 and Pt/TiO2 (Environmental Science and Technology, 2010, 44, 512-51-26).
Farby TITANIUM mają ponad to właściwości termoizolacyjne - dzięki zastosowaniu kompozytu mikrosfer, farba odbija promieniowanie cieplne zatrzymując ciepło zimą i graniczając nagrzewaie pomieszczeń latem. Farba ogranicza także skraplanie pary wodnej. Dzięki temu unikamy degradacji powierzchni i utraty ciepła. Nie powstają mostki cieplne, na których najczęściej tworzy się wilgoć będąca podłożem dla grzybów i pleśni.
Farby fotokatalityczne
Czym są farby fotokatalityczne?
Składnikiem aktywnym wszystkich produktów fotokatalitycznych jest dwutlenek tytanu, nieszkodliwy związek o właściwościach FOTOKATALITYCZNYCH. Fotokataliza to zjawisko umożliwiające reakcje chemiczne lub przyspieszające ich przebieg pod wpływem światła. Farby fotokatalityczne wykorzystują ten proces do utleniania zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych zawartych w powietrzu i osadzonych na powierzchniach elementów budowlanych. Wszelkie zabrudzenia z powietrza są przekształcone w nieszkodliwe azotany i węglany.
Wyjątkowe zalety farb fotokatalitycznych ujawniają się w czasie eksploatacji pomieszczeń lub budynków. Do walorów estetycznych dołączają nowe cechy nieosiągalne w przypadku typowych materiałów. Najważniejsze korzyści i zalety stosowania farb fotokatalitycznych, to:
- samooczyszczanie powierzchni
Na wszystkich powierchniach osadzają się zanieczyszczenia z powietrza - cząstki pyłu i mikroorganizmy. Farby fotokatalityczne (samoczyszczące) rozkładają je powstrzymując osadzanie się brudu. Ochrona farby fotokatalitycznej oddala konieczność odświeżania malowanych powierzchni. - działanie antybakteryjne i przeciwuczuleniowe
farby fotokatalityczne hamują rozwój wirusów, bakterii, pleśni i grzybów - oczyszczanie powietrza
farby fotokatlityczne eliminują z powietrza szkodliwe zanieczyszczenia gazowe; ograniczają liczbę zachorowań na choroby cywilizacyjne - eliminacja nieprzyjemnych zapachów
farby fotokatalityczne w kontakcie ze szkodliwymi gazami powodują ich rozkład na związki neutralne związki chemiczne
W przeciwieństwie do produktów farby fotokatalityczne ulegających biernemu "samooczyszczaniu" (polegającemu na obecności powierzchni utrudniającej przyleganie zabrudzeń, np. farby silikonowe, farby z "efektem lotosu"), wyroby fotokatalityczne aktywnie usuwają zanieczyszczenia.
Farby fotokatalityczne z wyglądu i sposobu stosowania farby fotokatalityczne nie różnią się od typowych materiałów malarskich. Farby fotokatalityczne dają gładkie, trwałe, śnieżnobiałe lub barwne, odporne na zmywanie na mokro powierzchnie. Przeznaczone są do malowania elementów budowlanych, w zależności od przeznaczenia - wewnątrz lub na zewnątrz pomieszczeń.
Farby fotokatalityczne nie wymagają stosowania specjalnych technologii lub sprzętu. Powłoki wykonuje się tradycyjnymi sposobami, przy użyciu pędzla, wałka, packi lub natrysku.