Gruntowa pompa ciepła z kolektorem pionowym

Wersja do druku Poleć znajomemu

Gruntowa pompa ciepła z kolektorem pionowym to rodzaj pompy ciepła, która wykorzystuje ciepło z gruntu do ogrzewania i chłodzenia budynku. Kolektor pionowy składa się z rur polietylenowych, które są wpuszczane w odwierty o głębokości od 40 do 150 m. W rurach krąży czynnik roboczy, który odbiera ciepło z gruntu i przekazuje je do pompy ciepła.

Zalety gruntowych pomp ciepła z kolektorem pionowym:

  • Wysoka efektywność działania, nawet w niskich temperaturach.
  • Możliwość zastosowania na działkach o niewielkiej powierzchni.
  • Brak konieczności konserwacji kolektora.

Wady gruntowych pomp ciepła z kolektorem pionowym:

Instalacja gruntowej pompy ciepła z kolektorem pionowym wymaga wykonania odwiertów. Odwierty wykonuje specjalistyczna firma, która dysponuje odpowiednim sprzętem. Po wykonaniu odwiertów do otworów wkładane są rury kolektora. Następnie rury są uszczelniane i wysypywane żwirem.

Koszty gruntowej pompy ciepła z kolektorem pionowym zależą od wielu czynników, w tym od wielkości budynku, rodzaju gruntu, głębokości odwiertów oraz ceny pompy ciepła. Średni koszt instalacji gruntowej pompy ciepła z kolektorem pionowym dla domu o powierzchni 150 m2 wynosi około 60 000 - 70 000 zł.

Gruntowa pompa ciepła z kolektorem pionowym to rozwiązanie o wysokiej efektywności energetycznej, które może być stosowane na działkach o niewielkiej powierzchni. Jednak instalacja takiej pompy ciepła jest kosztowna i wymaga wykonania odwiertów.

cena hurtowa i szybka dostawa ► zamówienie telefoniczne ► 814 608 814

Zapytaj o cenę

mb
1 mb
odwiert pod gruntową pompę ciepła w instalacjach OZE

Wykonanie odwiertu pionowego w celu zainstalowania dolnego wymiennika gruntowej pompy ciepła.

Do wiercenia studni pod pompy geotermalne wykorzystuje się specjalistyczne wiertnice, które mogą być napędzane silnikiem spalinowym lub elektrycznym. Wiertnice te wyposażone są w różnego rodzaju głowice wiertnicze, które dostosowane są do rodzaju gruntu, w którym wykonywany jest odwiert.

W Polsce stosuje się najczęsciej dwie metody wiercenia:

  • Metoda płuczkowa: polega na wierceniu otworu za pomocą rurociągu, który jest wypełniony płuczką. Płuczka służy do usuwania urobku z otworu i chłodzenia wiertnicy.
  • Metoda udarowa: polega na wierceniu otworu za pomoca młota udarowego. Mlot udarowy wybija otwory w gruncie, które są następnie powiększane za pomoca wiertła.

Po zakończeniu wiercenia otworu, w jego dnie montowane są sondy geotermalne. Sondy te służą do pobierania energii geotermalnej z gruntu.

Podstawowe cechy

Producent: produkt polski
Symbol: odwiert_pompa_oze
Jednostka: mb
Specjalizacja: odwiert pionowy pod wymiennik pompy ciepła

Grupa produktów: wiercenie i budowa studni, specjalistyczne usługi budowlane
Kod QR produktu
do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter