Do pomieszczeń mokrych zalicza się takie wnętrza, w których podczas ich użytkowania woda bywa rozlewana na posadzkę, a ściany mogą ulec zawilgoceniu wskutek rozpryskiwania się wody lub skraplania pary wodnej. W pomieszczeniach tych woda i para wodna mogą występować w sposób ciągły lub okresowy
W każdej łazience są miejsca bardziej i mniej narażone na bezpośredni kontakt z wodą, które trzeba koniecznie zabezpieczyć szczelną izolacją. Nazywa się je strefami mokrymi.Są to przede wszystkim podłoga i cokół oraz otoczenie natrysku, wanny czy umywalki. Pozostałe powierzchnie określane są strefami wilgotnymi.
PRODUKTY DO HYDROIZOLACJI POMIESZCZEŃ MOKRYCH
Do izolacji przeciwwilgociowych, nienarażonych na częste zalewanie, używa się najczęściej gotowych preparatów, takich jak: IZOHAN ekofolia lub IZOHAN szczelna łazienka – wyroby w postaci ciekłej. Produkty te stosowane są po uprzednim zagruntowaniu podłoża. Jako właściwa, bardzo elastyczna powłoka hydroizolacyjna dają gwarancję pełnego powierzchniowego uszczelnienia pomieszczeń o dużej intensywności zawilgocenia już przy grubości warstwy ok. 0,8 mm (zużycie: 0,7 kg/m2) w wypadku IZOHAN ekofolii i 1,2 kg/m2 w wypadku IZOHAN szczelnej łazienki. Izolacje półpłynne charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością do różnego rodzaju podłoży (tynku gipsowego,jastrychu cementowego, tynków, płyt gipsowo-kartonowych, betonu itp.). Same stanowią też bardzo dobre podłoże pod zaprawy klejowe do okładzin ceramicznych.
WYKONANIE HYDROIZOLACJI
Na podłoże zagruntowane IZOHAN gruntem uniwersalnym lub IZOHAN ekogruntem w przypadku bardzo chłonnych i/lub pylących podłoży (czas schnięcia: ok. 2 godz.) nanosisię IZOHAN ekofolię/IZOHAN szczelną łazienkę za pomocą pędzla lub wałka malarskiego. Izolację aplikuje się na podłoże w dwóch operacjach roboczych; najlepiej jest pierwszą warstwę nanosić w płaszczyźnie pionowej, drugą zaś w poziomej. Odstęp pomiędzy nanoszonymi warstwami powinien wynosić ok. 4 godz. Nałożenie dwóch warstw daje pełną izolację, która przepuszcza powietrze, ale nie przepuszcza wody i wilgoci. Na połączeniach ściana-posadzka, szczególnie wtedy, gdy łączone są powierzchnie odkształcalne z nieodkształcalnymi oraz w miejscach przejść rur, wskazane jest wtopienie IZOHAN taśmy uszczelniającej 120/120. Taśmy oferowane są w rolkach. Dla ułatwienia prac uszczelniających dostępne są też gotowe narożniki wewnętrzne i zewnętrzne. Miejsca przy kratkach ściekowych i przy przejściach rur zabezpiecza się przez wtopienie w hydroizolację IZOHAN manszet ściennych (125×125 mm) i IZOHAN manszet podłogowych (425×425 mm). Jeśli przy prysznicu nie ma zamontowanego brodzika, a woda spływa bezpośrednio na posadzkę, zamiast IZOHAN ekofolii/szczelnej łazienki do hydroizolacji posadzki należy użyć IZOHAN ekofolii wysokociśnieniowej 2-składnikowej – mineralnej mikrozaprawy uszczelniającej, którą nanosi się na grubość 2 mm. IZOHAN ekofolię wysokociśnieniową, 2-składnikową można aplikować za pomocą pędzla lub szpachli. Pierwszą,możliwie jak najcieńszą warstwę nanosi się w celu zamknięcia porów w podłożu pędzlem,wcierając w podłoże. Po naniesieniu należy odczekać 3–4 godz., aby warstwa wyschła. Również między drugą i ewentualną trzecią warstwą należy zachować odstęp wynoszący 4 godz.Po ok. 12 godz. od wykonania izolacji wewnętrznej można przystąpić do układania płytek ceramicznych (w wypadku ekofolii wysokociśnieniowej 2-składnikowej – po ok. 24 godz.). W związku z tym, że hydroizolacja jest elastyczna, zalecane jest zastosowanie zapraw klejowych o podwyższonych parametrach. Firma IZOHAN poleca IZOHAN renobud C-502 – zaprawę klejową o wysokich parametrach należącą do klasy C2 T, lub IZOHAN renobud C-510 (C1 TE). W strefach narażonych na zalewanie zaprawę kolejową najlepiej nakładać flotowo (na podłoże oraz montażową stronę płytki). Po całkowitym wyschnięciu kleju (zwykle po 24 godz.) można przystąpić do wypełniania szczelin masą fugową, np. IZOHAN renobudem C-503 (szer. fugi: od 5 do 15 mm) lub IZOHAN renobudem C-504 (od 0 do 6 mm). W łazienkach użytku publicznego płytki na posadzce zalewanej wodą (tak jak w wypadku strefy mokrej przy prysznicu) zaleca się fugować fugą epoksydową IZOHAN epoxy C-505 (RG).
RYS. Hydroizolacja pomieszczenia mokrego – szczegół przejścia ściana–posadzka
- Izolacja termiczna lub akustyczna,
- Folia PE,gr. 0,2 mm,
- Elastyczna wkładka dystansowa,
- Szlichta betonowa lub posadzka IZOHAN renobud P-402,
- IZOHAN taśma uszczelniająca,
- IZOHAN ekogrunt,
- IZOHAN ekofolia/IZOHAN szczelna łazienka,
- IZOHAN sznur dylatacyjny,
- IZOHAN renobud C-501 elastyczna zaprawa klejowa,
- płytka ceramiczna,
- IZOHAN renobud C-504 fuga elastyczna,
- IZOHAN renobud S-201 uszczelniacz akrylowy miejsc narażonych na kontakt z wodą
Wykonanie hydroizolacja na mokre podłoże jest wyzwaniem, ponieważ tradycyjne materiały izolacyjne, takie jak membrany z tworzyw sztucznych, są problematyczne podczas układania, gdy istnieje stałe nasiąkanie wody. Jednym z rozwiązań jest zastosowanie hydroizolacji mineralnej lub bentonitowej.
Hydroizolacja mineralna polega na nakładaniu na mokre podłoże specjalnej mieszanki cementowej, która utwardza się i tworzy trwałą barierę izolacyjną. Taka hydroizolacja może być stosowana zarówno na ścianach, jak i na podłodze, a jej główną zaletą jest to, że jest bardzo trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne.
Hydroizolacja bentonitowa to kolejne rozwiązanie na mokre podłoże. Polega ona na nakładaniu na powierzchnię podłoża maty z bentonitem, który jest naturalnym minerałem. Bentonit tworzy szczelne uszczelnienie, które może zatrzymać wodę, nawet gdy jest ciągle obecna. Hydroizolacja bentonitowa jest stosowana głównie w części fundamentowej budyku. Jej główną zaletą jest to, że jest w pełni odporna na korozję i może służyć przez długi czas.
Inne opcje hydroizolacji na mokre podłoże obejmują stosowanie specjalnych powłok epoksydowych lub poliuretanowych, które utwardzają się w kontakcie z wodą, lub zastosowanie systemów zbrojeniowych z dodatkowymi elementami izolacyjnymi. Ważne jest, aby wybrać materiał izolacyjny, który będzie odpowiedni do konkretnych warunków i zapewni skuteczną ochronę przed wilgocią.
Zobacz także