Skuteczność izolacji basenów kąpielowych i zbiorników na wodę zależy od wyboru odpowiednich materiałów do zabezpieczeń przeciwwodnych, a także poprawnego wykonawstwa.
FOT. Niecka zaizolowana mikrozaprawą IZOHAN EKO 2K
Powszechnie wiadomo, że najlepszym sposobem zapewnienia szczelności okładziny z płytek ceramicznych jest zastosowanie warstwy izolacji wodoszczelnej bezpośrednio pod płytkami. Służą do tego mikrozaprawy uszczelniające, hydroizolacje mineralne zwane też, z powodu bardzo dobrej przyczepności do podłoża, zespolonymi.
PODŁOŻE
Przed rozpoczęciem prac warto się upewnić, że konstrukcje ścian niecki basenu są wytrzymałe. Jeśli nie budzą zastrzeżeń, wykonanie izolacji rozpoczyna się od usunięcia z powierzchni betonu wszystkich warstw utrudniających przyczepność (np. przez frezowanie, śrutowanie, mycie wysokociśnieniowe itp.). Podłoże powinno być nośne, chłonne,o wytrzymałości na oderwanie ≥ 1,5 MPa, suche lub matowo wilgotne (maks. do 8%). Jeśli wymaga reprofilacji, należy je wyrównać za pomocą zapraw naprawczych typu PCC z serii RENOBUD R. Miejsca przebić (barierki, lampy basenowe, przejścia rur) wokół mocowanych elementów uzupełnia się wypełnieniem antykapilarnym (np. EPOXY C-506). Na tak przygotowane podłoże można nanieść pierwszą warstwę mikrozaprawy IZOHAN EKO 2K (dwuskładnikowej ekofolii wysokociśnieniowej) (FOT. 1–2), którą wciera się za pomocą pędzla. Następną czynnością jest uszczelnienie przejść rurowych mankietami ściennymi i dennymi
IZOHAN PRZEJŚCIA RUROWE
W manszecie wycina się otwory o 2 mm mniejsze niż średnice rur. Następnie manszetę nakłada się na króciec rury, wokół którego wcześniej naniesiono IZOHAN EKO 2K. Mankiet trzeba dokładnie docisnąć i ponownie pokryć mikrozaprawą uszczelniającą. Prefabrykowany wpust denny umieszcza się w podłożu zgodnie z instrukcją producenta. Na uprzednio oczyszczony kołnierz wpustu oraz skos podłoża nanosi się EKO 2K.Po upływie ok. 48 godz. należy dokręcić wszystkie ruchome elementy wpustu. Przestrzeń między konstrukcją spustu i podłożem wypełnia się dwuskładnikową ekofolią wysokociścieniową IZOHAN. Kołnierz wpustu powinien być wtopiony między 2 warstwy mikrozaprawy.
NAROŻNIKI WEWNĘTRZNE
Szczególnej uwagi wymaga uszczelnienie narożników wewnętrznych niecki basenu ściana–ściana i dno–ściana, ponieważ powierzchnie te różnie pracują względem siebie, a powstające między nimi naprężenia koncentrują się właśnie w narożnikach.Podczas nanoszenia pierwszej warstwy hydroizolacji w przejściach ściana–ściana należy zatopić IZOHAN taśmę uszczelniającą 120/120 oraz narożniki wewnętrzne i zewnętrzne.
POWIERZCHNIA WEWNĘTRZNA NIECKI
Uszczelnienie całej powierzchni wewnętrznej niecki należy wykonać za pomocą mikrozaprawy IZOHAN EKO 2K. Materiał nanosi się za pomocą pacy lub urządzenia natryskowego. Uszczelnienie powinno być nakładane przynajmniej w 2 operacjach roboczych. Końcowa warstwa hydroizolacji powinna mieć ok. 3 mm grubości. Po wykonaniu wszystkich prac związanych z hydroizolacją, ale jeszcze przed układaniem okładziny ceramicznej, należy wykonać próbę szczelności. W tym celu nieckę na ok. 2 tyg. napełnia się wodą.
OKŁADZINA CERMICZNA
Można ją układać za pomocą zapraw klejowych mineralnych wysokoelastycznych oznaczonychjako C2 (np. RENOBUD C-502) lub na kleje reaktywne oznaczone jako RG (np. EPOXY C-506). Podczas układania płytek na powierzchniach pionowych należy zachować odstęp Po całkowitym wyschnięciu kleju (zwykle po 72 godz.) można przystąpić do wypełniania spoin epoksydową masą fugową odporną na działanie związków chemicznych (np. chloru czy wody morskiej) EPOXY C-505.
NAROŻA ŚCIAN I DNA ORAZ OBRZEŻA SPUSTÓW
Ostatnim etapem jest uszczelnienie pionowych i poziomych naroży ścian i dna oraz obrzeży spustów. Do tych szczelin, a także szczelin dylatacyjnych, nie wprowadza się mas fugowych – pozostawia się je puste.Dno szczelin wypełnia się specjalnym sznurem poliuretanowym o zamkniętych porach w taki sposób, by głębokość szczeliny do wypełnienia nie była większa niż jej szerokość. Na koniec wprowadza się specjalną masę elastyczną chemoodporną i bakteriobójczą, np. z MS polimerem.
Źródło:www.izohan.pl MGR INŻ. MAŁGORZATA KŁAPKOWSKA, IZOHAN