Izolacja bentonitowa BENTOGROUT

Wersja do druku Poleć znajomemu
BentoGrout jest preparatem bentonitowym, przewidzianym do sporządzania zaczynu iniekcyjnego, do uszczelniania przeciekających budowli podziemnych bez konieczności ich odkopywania. Powstały po zmieszaniu BentoGroutu z wodą zaczyn, jest wtłaczany w grunt sąsiadujący z elementami konstrukcji, gdzie po zestaleniu się tworzy wodoszczelną i wodoodporną warstwę izolacyjną. W przeciwieństwie do klasycznych iniekcyjnych technologii uszczelnień konstrukcji, polegających na iniektowaniu przeciekającego elementu przy użyciu Bentogroutu odtwarza się izolację zewnętrzną. Żelowa warstwa powłoki utworzona z Bentogroutu pokrywa zewnętrzną powierzchnię konstrukcji, zasklepiając także powstałe w niej rysy. Wypełnia również pory w przylegającej glebie. Jest typem izolacji aktywnej. Dlatego też wykonana przy jego użyciu izolacja będzie sprawnie funkcjonowała w przypadku występowania niewielkich uszkodzeń konstrukcji powstałych w czasie jej ruchów.

Izolacje bentonitowe - lista produktów

Zastosowania

  • Uszczelnianie przeciekających budowli podziemnych i podziemnych części budynków (konstrukcje betonowe, murowane, kamienne).
  • Wykonywanie przeciwfiltracyjnych ekranów gruntowo-iłowych.
  • Uszczelnianie gruntów.
  • Odtwarzanie hydroizolacji.

Zalety

  • BentoGrout może być aplikowany zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz obiektu bez konieczności jego odkopywania.
  • BentoGrout mieszany jest tylko z wodą. Bezpośrednio po wymieszaniu produkt nadaje się do wykonywania iniekcji.
  • Do wykonania robót potrzebna jest niewielka przestrzeń robocza.
  • BentoGrout jest typem izolacji elastycznej, aktywnej, ma zdolność do samouszczelniania.
  • BentoGrout zawiera głównie minerały naturalne, jest tym samym przyjazny dla środowiska i równie trwały jak zabezpieczany nim obiekt budowlany.
  • Bentogrout nie kurczy się ani nie wysycha, w normalnych warunkach gruntowych. Procesy zamrażania i odmrażania nie powodują niszczenia tej izolacji.

Materiały pomocnicze
i uzupełniające

Do wtłaczania zaczynu w grunt stosuje się niskociśnieniowe (70-550 kPa) agregaty iniekcyjne o małej wydajności tłoczenia, nie przekraczającej 15 l/min.

Podstawowe dane techniczne

WŁAŚCIWOŚĆ WARTOŚĆ
Wygląd zewnętrzny, postać handlowa Jednorodny, szary proszek
Gęstość nasypowa, g/cm3 > 0,880
Wilgotność, % 9÷12
Wskaźnik swobodnego pęcznienia, ml > 13
Gęstość zaczynu po 28 dniach wiązania, g/cm3 1,2+10%
Wilgotność zaczynu po 28 dniach wiązania, % 240÷290
Zagłębienie stożka o masie 76 g, po 28 dniach wiązania zaczynu, mm <20
Współczynnik filtracji zaczynu po 28 dniach wiązania, m/s < 5x10-10

Wydajność

Typowa grubość powłoki z BentoGroutu powinna wynosić minimum 12 mm. Wydajność zależy od głębokości iniekcji, wielkości pustych przestrzeni, zwartości gruntu, strat materiałowych, itp. Z 25 kg worka otrzymujemy około 63 dm3 iniektu. Przy założeniu, że nie będą wypełniane żadne puste przestrzenie, a powłoka będzie miała grubość 12mm, iniekt otrzymany z jednego worka powinien wystarczyć na pokrycie około 5,25 m2 powierzchni. Rzeczywista wydajność zależy od konkretnego zastosowania.

Wykonanie iniekcji

Przed wykonaniem iniekcji należy zlokalizować i oznaczyć wszelkie instalacje w obszarze roboczym. Maszyny i urządzenia nie mogą wykazywać uszkodzeń mechanicznych. Powinny być wyposażone w urządzenia służące do odmierzenia i pompowania rzadkiej zaprawy. Wszystkie operacje związane z drążeniem otworów powinny być zakończone przed procesem tłoczenia zaprawy. Aby zarobić zaczyn, mechaniczny mieszalnik napełnia się 53 l. czystej wody i po dodaniu worka Bentogroutu miesza się przez 3-4 minuty, do uzyskania zaczynu o jednolitej konsystencji. Bentogrout miesza się najlepiej w zimnej wodzie o pH pomiędzy 8 a 10. Po zmieszaniu, zaprawa Bentogrout nadaje się do pompowania. Powinna być wykorzystana w czasie do 45 minut.

Stosowanie - od wewnątrz przez przegrodę.

W miejscu planowanej iniekcji należy wywiercić minimum 2 otwory o średnicy 15 - 18 mm. W wywierconych otworach zamontować odpowiednie pakery, niezbędne do podłączenia przewodu pompującego. Następnie pompować Bentogrout aż do czasu pojawienia się go w sąsiednim otworze lub do osiągnięcia odpowiedniego ciśnienia wstecznego. Prace należy rozpocząć od najniżej położonego punktu w ścianie. Po zainiektowaniu wszystkich otworów danego poziomu, przenosi się stopniowo w górę, aż do uszczelnienia w jednorodny sposób całej powierzchni ściany. Po zakończeniu iniekcji usunąć pakery, a powstałe otwory wypełnić zaprawą niskoskurczową. W przypadku braku występowania wody pod ciśnieniem na zewnątrz obiektu prace można przeprowadzać bez używania pakerów.

Stosowanie - od zewnątrz.

Do wykonania iniekcji należy użyć grubościenną rurę stalową o średnicy 10-18mm. Rurę należy wprowadzić możliwie blisko ściany fundamentowej. Koniec rury powinien sięgać wierzchu ławy fundamentowej. Po zagłębieniu rury wtryskującej na żądaną głębokość należy pompować zaczyn aż do momentu, gdy zostanie on wytłoczony ponad poziom gruntu lub zostanie osiągnięta znacząca wartość ciśnienia wstecznego. W trakcie powolnego wysuwania rury wtryskującej należy kontynuować pompowanie zaprawy. Następnie przemieścić rurę wtryskującą do sąsiadującego punktu i kontynuować proces. Rury umieszczać po obwodzie w rozstawie co 1,2 m. Po zakończeniu iniektowania na całym obwodzie proces powtórzyć wprowadzając rury w tym samym rozstawie, lecz zaczynając od punktu położonego w połowie odległości (0,6m) między początkowymi otworami iniekcyjnymi.

OSTRZEŻENIE: Uważać, aby nie wtrysnąć zaprawy w istniejące systemy drenażowe.

Szczegółowe rozwiązania zawiera katalog CETCO POLAND. W przypadku sytuacji nietypowych należy skontaktować się z producentem, firmą CETCO POLAND lub Dystrybutorem.

Postać handlowa

BentoGrout jest pakowany w wielowarstwowe, nieprzemakalne worki ok. 25 kg - 48 worków na palecie.

Uwagi

  • Bentogrout nie jest przeznaczony do napraw konstrukcji.
  • BentoGrout nie powinien służyć do zasklepiania pęknięć lub szczelin większych niż 3 mm.
  • BentoGrout nie należy stosować do uszczelniania przerw kompensacyjnych.
  • Wykorzystywane narzędzia i sprzęt do mieszania należy oczyścić wodą natychmiast po wykonaniu prac. Należy usunąć wszelkie pozostałości zaczynu z powierzchni ziemi.
  • Pompowanie zaczynu pod ciśnieniem może spowodować podniesienie lub przemieszczenie się elementów konstrukcji.
  • Należy unikać wdychania pyłów. Zapewnić odpowiednią wentylację. Unikać kontaktu materiału z oczami. Zaleca się używanie okularów ochronnych. Gdy zdarzy się zapruszenie oczu, przepłukać je starannie wodą. Jeżeli podrażnienie utrzymuje się, należy zwrócić się do lekarza.

Magazynowanie

Bentogrout powinien być przechowywany w miejscu suchym, w warunkach zabezpieczających go przed działaniem słońca i opadów atmosferycznych.

Aprobaty techniczne

  • Aprobata Techniczna ITB Nr AT-15 -6278/2004

Gwarancja

Wszystkie produkty CETCO Poland produkowane są z najlepszych, dostępnych surowców, co zapewnia ich wysoką jakość. Gwarancja dotyczy jakości produktu. Nie dotyczy zastosowań poza kontrolą producenta. W przypadku zastosowań do celów nie określonych w materiałach producenta, firma nie ponosi odpowiedzialności. Wartość gwarancji nie może przewyższać wartości nabytych materiałów.

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter