Izolacja pozioma - czym jest, jak ją naprawiać i dlaczego?

Wersja do druku Poleć znajomemu

Przepona pozioma czyli izolacja pozioma odcinająca kapilarne podciąganie wilgoci z fundamentów do ścian ma niebagatelne znaczenie dla stanu budynków. 

Przy uszkodzonej przeponie poziomej należy ją niezwłocznie naprawić. Pozostawienie uszkodzonej izolacji skutkować będzie niszczeniem budynku wskutek przenikającej w pionie wilgoci. Skutkować to będzie karbonatyzację murów, wykwitami solnymi i pojawianiem się pleśni.

Brak izolacji poziomej lub jej uszkodzenia skutkują kapilarnym podciąganiem wody w pionie. Woda z fundamentu, który ulega nasiąknięciu wodą gruntową poprzez kapilary w betonie, cegle, kamieniu przedostaje się w pionie w górę. Przez ten proces nawet wysokie partie ścian w budynkach są wilgotne.

Przepona pozioma wynonana najczęściej z różnego typu folii PEHD, specjalnego typu pap lub innych materiałów zatrzymuje proces przenoszenia wody poprzez kapilary. W przypadku braku takiej izolacji lub jej uszkodzeń należy przeprowadzić jej odbudowę. Najczęściej stosowaną metodą naprawy jest metoda nawierceń z iniekcją środków krystalizujących, które zmieniają strukturę materiału tworząc nieprzepuszczalną dla wody  barierę.

Do produktów stosowanych przy tej metodzie można zaliczyć np. Kiesey Injectcream czy SikaMur.

Niekiedy zasadniejsze jest zastosowanie innych metod, które zlikwidują zjawisko podciągania kapilarnego. Zalicza się do tego metodę opartą o urządzenie Aquastop. Jest to metoda o tyle ciekawsza, że nie wymaga praktycznie żadnych prac ingerujących w budynek a działanie urządzenia pozwala wyeliminować wilgoć tak w pionie jak i w poziomie - woda jest wypychana ze wszystkich materiałów (także drewna) w obszarze działania urządzenia.

Więcej o zawilgoceniu budynków i osuszaniu można przeczytać tutaj.

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter