Izolacja zbiorników na gnojowicę i zabezpieczenie płyt obornikowych

Wersja do druku Poleć znajomemu

Poradnik techniczny wykonania izolacji zbiorników na gnojowicę w technologii Botament.

Wskazówki wykonawcze

W zależności od warunków gruntowo - wodnych należy wykonąc odpowiedni rodzaj izolacji płyty lub zbiornika. Prawidłowe wykonanie izolacji zapobiega przedostawaniu się wody z gruntu do zbiornika i jego wcześniejszemu napełnianiu się wodą, jak również uniemożliwia przenikanie zanieczyszczeń do gruntu.

Płyta obornikowa

Na wcześniej przygotowanym zgodnie z projektem podkładzie betonowym klasy C 12/15 wykonujemy gruntowanie z BOTAZIT® BE 901 (rozcienczając go 1:5 z wodą). Po wyschnięciu powłoki gruntującej możemy przystąpić do nakładania warstwy izolacyjnej na bazie np.: BOTAZIT® BM 92 o grubości min. 3 mm, którą wykonujemy w dwóch cyklach roboczych. Przystępując w kolejnym etapie do wykonania właściwej płyty obornikowej wyschniętą warstwę izolacyjną należy zabezpieczyć folią PE. Szczeliny dylatacyjne wypełniamy elastyczną masą uszczelniającą BOTON® SF 400 powcześniejszym zastosowaniu podkładu gruntującego z BOTON ® P 400.

Zbiorniki na płynne odchody zwierzęce

Wykonanie izolacji bitumicznej Podkład betonowy pod płytą denną zbiornika (klasa betonu C12/15) oraz ściany zewnętrzne zbiornika gruntujemy BOTAZIT® BE 901 rozcienczajàc go 1:5 wodą. Po wyschnięciu powłoki gruntującej możemy przystąpić do nakładania warstwy izolacyjnej na bazie np.: BOTAZIT® BM 92 o grubości min. 3 mm, którą wykonujemy w dwóch cyklach roboczych. Alternatywnie do izolacji ścian zewnętrznych zbiornika możemy użyć emulsji bitumicznych np.: BOTAZIT® BE 89, BOTAZIT® BE 90.

Wykonanie izolacji wewnatrz zbiornika

Wykonanie wewnętrznej izolacji zbiornika na bazie BOTAZIT® MS 30 ma zapobiegać korozji chemicznej i biologicznej betonu. Materiał charakteryzuje się dużą odpornością na siarczany i azotany. Zaprawę uszczelniającą BOTAZIT® MS 30 aplikuje się na poddłoże metodą szlamową lub przez szpachlowanie na minimalną grubość warstwy 3 mm. Zaleca się, aby podłoże było matowo - wilgotne. Materiał charakteryzuje się dużą szczelnością ok. 1,5 bar, co odpowiada 15m słupa wody.
Uwaga! Powyższe materiały izolacyjne można nanosić na suche lub matowo - wilgotne podłoża. Aby uzyskać właściwe parametry szczelności zbiornika należy  pamiętać o zasadzie łączenia izolacji poziomej i pionowej.

Firma oferuje elastyczne manszety uszczelniające na przejścia instalacyjne oraz taśmy dylatacyjno - uszczelniające BOTACT® SB 78. Polecamy środki uszczelniające do betonów BOTACEM® ZF 77 oraz plastyfikator BOTACT® D10. Wszystkie dane techniczne są parametrami przykładowymi i można je zmieniać i dopasowywać do indywidualnych wymogów i charakterystyki obiektu. Wszystkie produkty należy zastosować i aplikować zgodnie z kartami technicznymi produktu. 

Systemowe rozwiązania izolacji firmy BOTAMENT® SYSTEMBAUSTOFFE gwarantują niezawodność funkcjonowania płyt czy zbiorników.

Płyta do składowania obornika:

p__yta_do_sk__adwania_zbiornika.jpeg

Zbiornik na płynne odchody zwierzęce:

zbiornik_na_p__ynne_odchody_zwierz__ce.jpeg


Źródło: Botament

 

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter