Jak osadzić i zakotwić element metalowy?

Wersja do druku Poleć znajomemu

W budownictwie coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest kotwienie elementów metalowych w już związanym betonie. Odbywa się to przy użyciu specjalnych zapraw lub żywic. Zakotwiony materiał można poddawać bardzo dużym obciążeniom. Nowoczesna technologia pozwala na zrezygnowanie w pracochłonnych i trudnych w realizacji montażach elementów w zalewanym betonie. 

Jak wykonać kotwienie w betonie lub murze?

OSADZANIE i KOTWIENIE elementów metalowych

W pierwszej kolejności należy przygotować odpowiedniej wielkości otwór. Kotwić można pręty, listwy, gwinty i wszelkiego rodzaju elementy metalowe. Podczas przygotowywania otworu, w który później wprowadzimy metalowy element i żywicę do kotwienia należy pamiętać aby otwór był dopasowany do wielkości elementu - nie może być za ciasny ani za duży. Otwór powienien mieć taką wielkość żeby żywica mogła swobodnie otoczyć kotwiony element. Za ciasny otwór uniemożliwi jej poprawne (pełne) rozpłynięcie się i otoczenie całego kotwionego elementu. Nie ma też potrzeby stosować większych otworów. Z praktycznego punktu widzenia jest to marnowanie żywicy do zakotwień.

Po wykonaniu otworu należy go dokładnie odpylić i oczyścić z luźnych elementów. Należy też upewnić się czy w wierconym materiale nie ma pustek, które mogą "wchłonąć" aplikowaną żywicę. Montowany element należy dokładnie oczyścić z wszelkiej korozji i najlepiej odtłuścić - tak żeby zwiększyć przyczepność żywicy do metalu.

Środki jakie są stosowane do kotwienia to najczęściej specjalnie przygotowane żywice o kilku komponentach. Żywice występują w postaci wygodnych aplikatorów jak np. Maxfix E lub w opakowaniach do wymieszania przed użyciem (oddzielnie żywica, oddzielnie utwardzacz, np. Maxepox Fix).

Żywicą należy wypełnić otwór, aplikujem taką ilość żeby po włożeniu elementu metalowego żywica w niewielkiej ilości wypłynęła z otworu. Po wprowadzeniu żywicy wkładamy metalowy element lekko nim poruszając - w taki sposób, żeby żywica otoczyła jego całą powierzchnię.

Po umiejscowieniu kotwionego elementu należy dopilnować żeby nie zmieniał on swojego położenia. Z reguły wstępne utwardzenie żywicy następuje po kilkunastu minutach. Do tego czasu wszelki ruch może osłabić mocowanie.

Należy zapoznać się z instrukcją użytkowania i zwrócić szczególną uwagę na czas wiązania żywicy i jaką maksymalnie ilość żywicy można zaaplikować w jednym cyklu roboczym.

 

kotwienie i osadzanie

kotwienie i osadzanie - przegląd materiałów i rozwiązań

Kotwienie i osadzanie elementów budowlanych to procesy, które polegają na trwałym połączeniu elementów konstrukcyjnych z podłożem lub innymi elementami. Kotwy i osadzenia są stosowane w wielu konstrukcjach, takich jak mosty, hale magazynowe, elektrownie, konstrukcje stalowe i wiele innych.

Do kotwienia i osadzania elementów budowlanych stosuje się różne technologie i narzędzia, w tym kotwy chemiczne, mechaniczne, osadzenia z zaprawy cementowej, kotwy z gwintem i wiele innych. Wybór odpowiedniej metody kotwienia i osadzania zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj elementu budowlanego, rodzaj podłoża, obciążenia, warunki atmosferyczne i wiele innych.

Podczas kotwienia i osadzania elementów budowlanych bardzo ważne jest, aby zastosować odpowiednie materiały i technologie, które zapewnią trwałe i bezpieczne połączenie. W przypadku stosowania stali zbrojeniowej, ważne jest również zabezpieczenie jej przed korozją, co można osiągnąć poprzez stosowanie specjalnych powłok antykorozyjnych, takich jak MAXRITE PASSIVE.

kotwy chemiczna, zaprawy ekspansywne, etc.

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter