Klamrowanie rys w betonie

Wersja do druku Poleć znajomemu

Klamrowanie rys w betonie to sposób naprawy rys polegająca na umieszczeniu w betonie, poprzecznie do rysy stalowych klamer, które usztywniają rysę i zapobiegają jej dalszemu rozszerzaniu się. Jest to jedna z najefektywniejszych metod naprawy rys w betonie, która może być stosowana w przypadku rys o dowolnej wielkości i szerokości. Klamrowanie rys w betonie to sposób na wzmocnienie i naprawę uszkodzonych konstrukcji betonowych

Klamry wykonane są najczęściej z stali lub włókna szklanego.

Gdzie można wykonywać klamrowanie rys w betonie?


Klamrowanie rys w betonie można wykonywać w różnych konstrukcjach betonowych, w których występują rysy. Do najczęściej spotykanych miejsc należą:

  • Elewacje budynków: Rysy na elewacjach mogą powstać w wyniku naprężeń termicznych, korozji stali zbrojeniowej lub uszkodzenia mechanicznego. Klamrowanie rys na elewacjach pozwala wzmocnić konstrukcję i zapobiec jej dalszemu rozwarstwianiu.
  • Fundamenty: Rysy w fundamentach mogą powstać w wyniku naprężeń gruntowych, korozji stali zbrojeniowej lub uszkodzenia mechanicznego. Klamrowanie rys w fundamentach pozwala wzmocnić konstrukcję i zapobiec jej dalszemu osiadaniu.
  • Schody: Rysy w schodach mogą powstać w wyniku naprężeń termicznych, korozji stali zbrojeniowej lub uszkodzenia mechanicznego. Klamrowanie rys w schodach pozwala wzmocnić konstrukcję i zapobiec jej dalszemu kruszeniu.
  • Mosty: Rysy w mostach mogą powstać w wyniku naprężeń dynamicznych, korozji stali zbrojeniowej lub uszkodzenia mechanicznego. Klamrowanie rys w mostach pozwala wzmocnić konstrukcję i zapobiec jej dalszemu destrukcji.
  • Drogi betonowe: Rysy w drogach wykonanych z betonu mogą powstawać w wyniku naprężeń powstających pod obciążeniami spowodowanymi ruchem kołowym. Klamrowanie będzie znacząco wzmacniało powierzchnię i ograniczy rozszeżanie się rys.


Jakie są zalety klamrowania rys w betonie?

Klamrowanie rys w betonie ma wiele zalet, w tym:

  • Wzmacnia konstrukcję betonową
  • Zapobiega dalszemu rozwarstwianiu się rysy
  • Zapobiega osiadaniu fundamentów
  • Zapobiega kruszeniu się schodów
  • Zapobiega destrukcji mostów


Ważne jest, aby przed przystąpieniem do prac dokładnie przeanalizować przyczyny powstania rys i zastosować odpowiednie rozwiązanie techniczne.

Proces klamrowania rys w betonie składa się z następujących kroków:

1. Przygotowanie powierzchni


Przede wszystkim należy oczyścić powierzchnię betonu wokół rysy z wszelkich zanieczyszczeń, takich jak kurz, brud, oleje i tłuszcze. Można to zrobić za pomocą szczotki drucianej, szlifierki lub piaskarki. W przypadku bardzo zanieczyszczonych powierzchni niezbędne może się okazać frezowanie jej wierzchniej warstwy. Jeżeli powierzchnia przesiąknięta jest olejami lub innymi substancjami ropopochodnymi należy roważyć zastosowanie specjalnych preparatów neturalizujących np. Dyspergent BM 32. Środki takie wyciągają z podłoża oleiste substancje i pozwalają prowadzić dalsze prace naprawcze.

2. Rozszerzenie rysy

Jeśli rysa jest bardzo wąska, należy ją poszerzyć, aby ułatwić wprowadzenie klamer. Czynność tą wykonuje się bruzdownicą, szlifierką kątową lub dłutem. Nacięcia pod klamry wykonuje się prospopadle do linii rysy (pęknięcia).

3. Oczyszczenie rysy


Po poszerzeniu rysy i wykonaniu frezowań pod klamry należy powierzchnie należy ponownie oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń. Istotne jest usunięcie możliwie wszystkich drobin pyłu i brudu, żeby żywica mogła jak najlepiej skleić łączone powierzchnie. Warto skorzystać przy tym z dobrego odkurzacza przemysłowego.

4. Wprowadzenie klamer


Następnie należy wprowadzić klamry do rysy. Klamry powinny być włożone w taki sposób, aby ich końce wystawały z obu stron rysy.

5. Nałożenie masy szpachlowej

Po wprowadzeniu klamer należy zalać je odpowiednią żywicą do rys. Materiały te są najczęściej dwucskładnikowe i ich wiązanie następuje w wyniku reakcji chemicznej. Powoduje to bardzo szybkie wiązanie. Rysy wypełnia się w całości żywicą. Ewentualne ubytki powstałe w wyniku przygotowania prac należy uzupełnić specjalnymi zaprawami szpachlowymi, dostosowanymi do rodzaju użytkowania. W przypadku zalewania klamer i klejenia rys stosuje się produkt Kerabuild Epofill, który jest dostarczany w niewielkich pojemnikach (0,99 kg), dzięki czemu nie ma strat w niezużytym materiale. W przypadku reprofilacji powierzchni posadzek można zastosować środek Maxrite 500.
Na koniec należy zabezpieczyć szew przed uszkodzeniami mechanicznymi. Można to zrobić za pomocą warstwy farby lub innego materiału ochronnego. Najczęściej powierzchnie pokrywa się powłoką analogiczną do istniejącej. W przypadku posadzek częstą praktyką jest użycie specjalnie dobranych powłok żywicznych jak Maxurethane.

Klamry do klamrowania rys w betonie są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach. Wybór odpowiedniego rodzaju klamer zależy od wielkości rysy, jej rozwartości i warunków, w jakich będzie ona eksploatowana.

Oto kilka zalet klamrowania rys w betonie:

  • Jest to jedna z najskuteczniejszych metod naprawy rys w betonie.
  • Może być stosowana w przypadku rys o dowolnej wielkości i rozwartości.
  • Jest to metoda stosunkowo prosta i łatwa do wykonania.


Oto kilka wad klamrowania rys w betonie:

  • Klamry mogą być widoczne na powierzchni betonu.
  • Metoda ta może być kosztowna.
  • NIe wszystkie sytuacje pozwalają na klamrowanie - w przypadku poważnych uszkodzeń i naruszenia konstrukcji niezbędna może się okazać całkowita wymiana elementu lub generalny remont.

 

cena hurtowa i szybka dostawa ► zamówienie telefoniczne ► 814 608 814

Cena brutto: 259,64 PLN za zestaw

zestaw
1.00 zestaw
zalewa epoksydowa - klej do rys w betonie

KERABUILD EPOFILL (ex. EPOINIEZIONE) to żywica do naprawy betonu, klej do betonu, epoksydowe spoiwo o wysokiej płynności do wypełniania i sklejania mikropęknięć i małych rys, klej do pęknięć betonu. KERABUILD EPOFILL może być aplikowany poprzez iniekcję ciśnieniową lub grawitacyjną.

Podstawowe cechy

Kod QR produktu

Oceń

średnia ocena: 5

liczba ocen: 5

cena hurtowa i szybka dostawa ► zamówienie telefoniczne ► 814 608 814

Zapytaj o cenę

kg
25.00 kg
Szybkowiążąca zaprawa sczepna i naprawcza do betonu zbrojona włóknami

Maxrite 500 to podstawowy produkt do napraw konstrukcji betonowych - gotowa zaprawa naprawcza zbrojona włóknami do naprawy betonu i żelbetu. Zaprawa sczepna. Szybkowiążąca zaprawa do napraw strukturalnych modyfikowana polimerami, wzmacniana włóknami, zawierająca inhibitory antykorozyjne.

Gotowa zaprawa naprawcza do betonu MAXRITE 500 przeznaczona jest do napraw wysokogatunkowego betonu strukturalnego, wystawionego na działanie agresywnego otoczenia, zapewnia dodatkowe zabezpieczenie stalowego zbrojenia. Jej zdolność szybkiego wiązania oraz właściwość tiksotropowe pozwala na naprawę betonu starego i nowego w prosty sposób, bez konieczności wykonywania jakichkolwiek prac wstępnych - bez stosowania warstwy podkładowej.

Zobacz poradnik: izolacja tarasów i balkonów, naprawy betonu

Podstawowe cechy

Producent: Drizoro
Symbol: DR_0029
Opakowanie: worek 25 kg
Jednostka: kg
Cena hurtowa ponad: 200 kg
Minimalne zamówienie: 25 kg
Specjalizacja: naprawa posadzek betonowych

Uwagi: zaprawa naprawcza do betonu, Zaprawa szybkowiążąca, zaprawa naprawcza PCC
Zużycie: 2 kg/dm3 (m2 przy grubości 1 mm)

Grupa produktów: zaprawa szybkowiążąca, zaprawa naprawcza, mostek sczepny
Rozwiązywane problemy: pęknięcia w betonowej posadzce , odkryte pręty zbrojeniowe, karbonatyzacja betonu i odsłonięte zbrojenie na balkonie lub tarasie
Zastosowanie: posadzki przemysłowe, naprawa żelbetu i betonu
Rozwiązania systemowe: naprawa otuliny prętów zbrojeniowych
Kod QR produktu

Tagi:

Oceń

średnia ocena: 5

liczba ocen: 3

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter