Kostka brukowa stanowi ostatnio coraz popularniejszy materiał do wykonywania placów, podjazdów i dróg dojazdowych. Powoli odchodzimy od różnych wysypywanych kamieni, grysu czy żwiru i chodniki wykonujemy z równej, estetycznej, wygodnej w utrzymaniu i przede wszystkim trwałej kostki brukowej.
Jak wykonać nawierzchnie z kostki brukowej, aby służyła nam na długie lata i była powodem do chluby?
Przygotowanie podłoża.
Podstawową czynnością, na jaką należy zwrócić uwagę przed samym układaniem kostki brukowej jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Najczęściej wiąże się z to z wybraniem kilkudziesięciu cm warstwy gruntu rodzimego. Grunty mogą być stabilne bądź grząskie. Jeśli grunt jest grząski wykonanie dobrej podbudowy np. z wykorzystaniem geowłókniny będzie podstawową czynnością. Drugim czynnikiem określającym jak mocnej podbudowy potrzebuje nasz chodnik czy droga jest sprawa obciążenia, czyli najprościej mówiąc: co później będzie po naszej drodze czy chodniku jeździło? Jeśli jest to wyłącznie ruch pieszy i samochód osobowy możemy wybrać słabszą podbudowę. Jeśli natomiast po drodze mają poruszać się pojazdy ciężkie jak np. samochody dostawcze czy beczkowozy do wywozu nieczystości, wtedy musimy pomyśleć o solidniejszej podbudowie np z wykorzystaniem geosiatki komórkowej.
Układanie kostki brukowej
Samo układanie kostki wymaga wprawy i sprzętu do zagęszczania gruntu. Dlatego też z reguły robią to firmy wykonawcze na zlecenie klienta. To, na co warto zwrócić uwagę to oczywiście renoma firmy wykonawczej, doświadczenie czy jakość wcześniej wykonanych nawierzchni.
Fugowanie
Dotychczas najbardziej powszechne jest fugowanie kostki brukowej zwykłym piaskiem. Jest to metoda najszybsza i najtańsza. Ma jednak swoje wady - jest nietrwała, piasek ulega łatwemu wypłukiwaniiu a roślinność zazwyczaj znajduje sobie miejsce, żeby się ukorzenić przez co zmuszeni jesteśmy okresowo usuwać trawę czy chwasty z fug.
Na rynku są jednak dostępne materiały do fugowania kostki brukowej, które zapewniają bardzo dużą trwałość spoiny. Dodatko są dostępne w różnych kolorach i wariantach wytrzymałościowych. Rozróżnia się ogólnie dwa typy produktów: zaprawy zalewowe i półsuche. Zaprawa zaleowowa (np. Pavifix CEM) wyglądem przypomina rzadki beton. Rozlewa się ją na ułożonej kostce, a grawitacja robi za nas resztę. Z regóły jest to rodzaj fug przeznaczonych pod duże obciążenia. Inny typ fugi brukarskiej to zaprawy półsuche (np. Pavifix 1K). Przypominają one zaprawę podawaną miksokretem. Najczęściej jest to kruszywo kwarcowe (naturalne lub barwione) nasycone specjalną żywicą. Fugowanie przypomina to przy użyciu piasku. Należy tu jednak wykazać się większą dokładnością i dopilnować aby spoiny zostały dobrze wypełnione materiałem, zanim zwiąże żywica.
W obu przypadkach po fugowaniu kostkę można bez kłopotów doczyścić albo przy użyciu strumienia wody z węża ogrodowego (zaprawy zalewowe) albo szczotką (zaprawy półsuche).
Zabezpieczanie kostki
Kostka brukowa poza obciążeniami i ścieraniem ulega zabrudzeniom, nasiąkaniu wodą, paliwami itp. Przy ciężkim ruchu kołowym zabezpieczenie kostki wymaga zastowania specjalnych, indywisualnie dobieranych produktów - odpornych na ścieranie i nacisk (np. Litorin).
Chodniki, ścieżki rowerowe czy tarasy można natomiast zabezpieczyć impregnatami do kostki. Środki zazwyczaj wnikają w wierzchnią część kostki i przeciwdziałają jej nasiąkaniu, ułatwiają czyszczenie i utrwalają kolor.
Podsumowanie
Kostka brukowa jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Przed jej ułożeniem najlepiej jednak dobrze przymyśleć jaki wybrać rodzaj, jak chcemy ją zafugować i wreszcie jakiej podbudowy będzie ona wymagała. Zwrócenie uwagi na te kilka czynników pozwoli nam uchronić się przed błędami i kosztownymi naprawami w przyszłości.