Naprawa basenu może być złożonym zadaniem, w zależności od rodzaju uszkodzeń i materiałów, z których wykonany jest basen. Jeśli jednak chodzi o poważne uszkodzenia lub prace wymagające specjalistycznej wiedzy, zawsze warto skonsultować się z ekspertem lub firmą specjalizującą się w naprawach basenów.
Naprawa nieszczelności w basenie:
- Zlokalizowanie nieszczelności: Odszukaj źródło nieszczelności w basenie. To może wymagać starannego oglądania i badania różnych obszarów, takich jak złącza, spoiny, płytki czy uszczelki.
- Usunięcie wody: Opróżnij basen, aby móc dokładnie ocenić skale problemu i wykonać naprawy.
- Przygotowanie powierzchni: Usuń uszkodzone lub luźne materiały. Oczyść powierzchnię wokół uszkodzonego obszaru, aby przygotować ją do naprawy.
- Wybór materiału do naprawy: Wybierz odpowiedni materiał do naprawy, w zależności od rodzaju basenu i uszkodzenia. Może to być specjalny klej lub uszczelniacz dostosowany do materiałów, z których wykonany jest basen.
- Naprawa nieszczelności: Zastosuj wybrany materiał naprawczy zgodnie z instrukcjami producenta. Upewnij się, że naprawiasz wszystkie obszary, w których występują nieszczelności.
- Wyrównanie i wygładzenie: Po naprawie dokładnie wygładź i wyrównaj naprawione obszary, aby uzyskać jednolitą powierzchnię.
- Czas schnięcia: Pozwól naprawionemu obszarowi wyschnąć zgodnie z zaleceniami producenta.
- Wypełnienie wodą: Po upewnieniu się, że naprawa jest odpowiednio wyschnięta, możesz wypełnić basen wodą.
Naprawa pęknięć w basenie:
- Przygotowanie: Oczyść obszar wokół pęknięcia i usunięte wszystkie luźne fragmenty.
- Naprawa pęknięcia: W zależności od głębokości i rozmiaru pęknięcia, możesz użyć specjalnego epoksydu do naprawy. Wypełnij pęknięcie epoksydem i dokładnie wyrównaj powierzchnię.
- Czas schnięcia: Pozwól epoksydowi schnąć zgodnie z zaleceniami producenta.
- Wygładzanie: Po wyschnięciu epoksydu wygładź naprawiony obszar, aby uzyskać jednolitą powierzchnię.
Inne naprawy:
- Jeśli basen ma inne rodzaje uszkodzeń, takie jak pęknięcia w płytkach, problemy z pompą czy filtracją, to najlepiej skonsultować się z profesjonalistą lub specjalistyczną firmą ds. napraw basenów. Ważne jest, aby podchodzić do napraw basenu z ostrożnością i zgodnie z zaleceniami producenta lub ekspertów, aby uniknąć dalszych problemów i uszkodzeń.
Poniżej przedstawiamy system DRIZORO czyli pełną gamę produktów do uszczelnienia basenu:
- W przypadku wystąpienia nierówności należy wyrównać powierzchnie basenu szpachlą na bazie mineralnej CONCRESEAL PLASTERING, ewentualne ubytki uzupełnić zaprawą PCC - MAXMORTER - F, a przecieki i rysy naprawić zaprawą hydrauliczną MAXPLUG lub MAXURETHANE INJECTION.
- Na krawędzi styku ścian i dna należy ułożyć taśmę uszczelniającą MAXFLEX XJS, a w narożach wkleić specjalne narożniki uformowane z taśmy uszczelniającej.
- Brzegi taśmy i narożników pomalować obficie zaprawą MAXSEAL FLEX po uprzednim nawilżeniu tych miejsc.
- Całą powierzchnię przeznaczoną do uszczelnienia dobrze zmoczyć i przystąpić do układania pierwszej warstwy elastycznej zaprawy uszczelniającej MAXSEAL FLEX stosując szczotkę typu Maxbrush.
- Po upływie ok. 16 ÷ 24 h należy przystąpić do aplikacji drugiej warstwy elastycznej zaprawy MAXSEAL FLEX. W przypadku wykończenia basenu bez płytek ceramicznych należy drugą warstwę MAXSEAL FLEX wyrównać pacą metalową na gładko.
- Dla wykończenia bez płytek ceramicznych należy warstwę uszczelniającą pokryć farbą basenową MAXSHEEN POOL w kolorze niebieskim.
- Jeżeli przewidujemy wykończenie płytkami ceramicznymi to kolejnym etapem będzie ułożenie elastycznego kleju MAXKOLA FLEX.Ostatnim etapem będzie wykonanie spoinowania fugą mineralną MAXJOINT FLEX POOL lub w przypadku specjalnych wymogów fugą epoksydową MAXEPOX JOINT.
- Wszystkie dodatkowe urządzenia należy zamontować używając mineralnej zaprawy do kotwienia MAXGRIP lub specjalnych żywic MAXFIX-V lub MAXFIX-P.