Obowiązek prawny usuwania śniegu i lodu z dachów spoczywa na właścicielu nieruchomości. Zalegający śnieg i lód na dachach to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Zarówno dla mieszkańców budynku, jak i dla przechodniów. Dlatego polskie prawo jasno określa obowiązki właścicieli nieruchomości w tym zakresie.
Obowiązekowe usuwanie śniegu i lodu z dachów
Kto odpowiada za odśnieżanie dachu?
Właściciel nieruchomości (czy to domu jednorodzinnego, czy budynku wielorodzinnego) ma bezpośredni obowiązek zadbania o to, aby dach był bezpieczny. Oznacza to, że to na nim spoczywa odpowiedzialność za:
- Regularne sprawdzanie stanu dachu po obfitych opadach śniegu.
- Usuwanie śniegu i lodu w taki sposób, aby nie stwarzało to zagrożenia dla osób i mienia.
- Usuwanie sopli mogących stanowić zagrożenie dla przechodniów.
- Usuwanie sopli i nawisów lodowych - płyn do odladzania
Dlaczego odśnieżanie dachu jest takie ważne?
- Bezpieczeństwo: Zalegający śnieg i lód mogą prowadzić do obciążenia konstrukcji dachu, a spadające sople mogą powodować obrażenia. Szczególnie groźne są sople, nawisy lodowe i nawisy śnieżne.
- Ochrona budynku: Zamarzająca woda może dostawać się pod pokrycie dachowe, powodując jego uszkodzenia i prowadząc do zawilgocenia budynku.
- Przepisy prawa: Niespełnienie obowiązku odśnieżania dachu może skutkować karami finansowymi, a w skrajnych przypadkach nawet odpowiedzialnością karną.
Jakie są konsekwencje nieodśnieżania dachu?
- Kary finansowe: Właściciel nieruchomości może otrzymać mandat karny.
- Odpowiedzialność cywilna: W przypadku spowodowania szkody przez spadający śnieg lub lód, właściciel może być pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej.
- Zagrożenie dla życia i zdrowia: Spadające sople mogą spowodować poważne obrażenia, a nawet śmierć.
Właściciele i zarządcy nieruchomości są odpowiedzialni za zapewnienie bezpieczeństwa swoich budynków. Usuwanie znacznych ilości śniegu i lodu z dachów powinno być przeprowadzane przez wykwalifikowanych specjalistów. Regularne monitorowanie stanu pokrywy śnieżnej oraz szybka reakcja w przypadku wystąpienia zagrożenia są niezbędne, aby zapobiec uszkodzeniom konstrukcji i potencjalnym wypadkom.
Podstawa prawna
- Właściciel lub zarządca nieruchomości jest zobowiązany przez ustawę Prawo budowlane (Art. 61 "Obowiązki właściciela lub zarządcy przy utrzymywaniu obiektu") do usuwania wiszących sopli lodowych i nawisów śniegowych, stwarzających poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa obiektów oraz przebywających w pobliżu osób.
- Zgodnie z art. 91a Prawa budowlanego zaniedbanie obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Słowa kluczowe: odśnieżanie dachu, obowiązek, prawo, bezpieczeństwo, konsekwencje prawne, usuwanie sopli, usuwanie nawisów lodowych, usuwanie oblodzenia z dróg, chodników, parkingów
Preparaty do odladzania i chemicznego usuwania śniegu i gołoledzi to substancje chemiczne, które rozpuszczają lód i śnieg. Stosowane są one w celu usuwania gołoledzi i śniegu z nawierzchni drogowych, chodników, parkingów, dachów i innych powierzchni, na których może tworzyć się lód lub śnieg.
więcej »