Odnawianie oczka wodnego i basenu

Wersja do druku Poleć znajomemu

Oczko wodne podobnie jak inne tego obiekty wymaga konserwacji i odnawiania co jakiś czas.

Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej spotykanych problemów i uszkodzeń. Podpowiadamy też jak prosto sobie z nimi poradzić.

 

  • Osuwanie się skarp

Osuwanie się skarp czy rozmywanie brzegów dotyczy wielu obiektów wodnych, gdzie mamy do czynienia z płynącą wodą lub znacznym falowaniem. Problem osuwania się brzegów może pojawiać się także przy złej stabilizacji lini brzegowej lub błędach przy projektowaniu np. zbyt strome skarpy.

Do powyżej opisanych sytuacji zawsze należy podchodzić indywidualnie - nie ma tutaj jednej rady dla każdego, dlatego najlepiej poradzić się sepcjalisty z zakresu hydrologii. Materiałami, które można brać pod uwagę przy stabilizacji brzegów są zwłaszcza geosiatki komórkowe typu Neoweb czy Neoloy, materiały biodegradowalne jak biowłóknina lu maty kokosowe.

 

  • Wyciek wody - jak uszczelnić przeciekające oczko wodne?

Ubytki wody spowodowane są albo błędnym wykonaniem uszczelnienia albo jego uszkodzeniem w trakcie użytkowania.

Błędne wykonanie uszczelnienia daje się łatwo zdiagnozować - po zapełnieniu zbiornika woda zaczyna z niego ubywać w nadmierny sposób. Ubytek wody jest czymś naturalnym m. in. ze względu na parowanie. Jeżeli jednak lustro wody zaczyna się nam obniżać w znaczny sposób już po kliku dniach może to oznaczać konieczność zweryfikowania stanu wykonanego uszczelnienia.

Wskazówka: każda hydroizolacja zbiornika powinna być oceniona pod kątem staranności wykonania i zgodności wykonania z zaleceniami producenta materiału hydroizolacyjnego. Materiały EPDM itp będą wymagały starannego i dokładnego klejenia, zaś maty bentonitowe należy ułożyć z właściwym zakładem i przesypaniem zakładów granulatem bentonitowym, a ostatecznie odpowiednim dociskiem. Materiały mineralne (zaprawy i szlamy uszczelniające) stosowane na powierchniach betonowych oczek wodnych i basenów wymagają oprócz staranności w nanoszeniu także właściwego doboru. Jest to bardzo ważne! Szlamy uszczelniające są najczęściej hydroizolacjami typu sztywnego - nie przenoszą zarysowań i spękań. Zaprawy (najczęściej dwuskładnikowe) tworzą uszczelnienia elastyczne, jednak w ograniczonym zakresie - przenoszą rysy i spękania maksymalnie do 1-2 mm. Dodatkowo należy zapoznać się z przeznaczeniem materiału. Materiał musi mieć oznaczenie, że nadaje się do uszczelnień zbiorników wodnych, basenów, oczek itp. Jeżeli w oczku wodnym mają być ryby musi dodatkowo być taka informacja.

  • uszkodzenia hydroizolacji w zbiornikach betonowych

Pęknięcia, przesiąki lub uszkodzenia mechaniczne (otwory) mogą pojawić się w betonowych zbiornikach z różnych przyczyn. Z czasem stare zbiorniki zaczynają przeciekać i potrzeba odnowić hydroizolację. Ruchy gruntu, osuwanie się terenu (skarp, zboczy), ruch kołowy czy drgania innego pochodzenia mogą spowodować zarysowywanie się powierzchni.

Wykonanie naprawy będzie wiązało się z opróżnieniem zbiornika i oczyszczeniem jego powierzchni. Jeżeli nie da się dostrzec widocznych uszkodzeń najprawdopodoniej wymagane będzie odnowienie całej hydroizolacji. Jeżeli zbiornik nabiera wody z gruntu można użyć wysokoreaktywnych środków działających na powierzchni np. Puder EX. Szlamowanie sprawdzi się tylko przy hydroziolacjach dla zbiorników sztywnych (nie podlegających pracy, naprężeniom, drganiom itp). Przy zbiornikach, które podlegają wcześniej wymienonym czynnikom należy zastosować zaprawy uszczelniające elastyczne np. Maxseal Flex.

Uszkodzenia mechaniczne takie jak przebicia czy otwory mogą zostać naprawione przy użyciu środków do tamowania np. Maxplug czy Renocem Plug. Takie naprawy można wykonywać pod wodą, bez potrzeby opróżniania zbiornika.

  • uszkodzenia hydroizolacji w zbiornikach z uszczelnieniami bentonitowymi

Ten rodzaj prac naprawczych jest zdecydowanie trudniejszy do przeprowadzenia. Dzieje się tak ze względu na technologię uszczelnienia, która zakłada dociśnięcie warstwą gruntu lub innym materiałem mat bentonitowych. Dlatego tak ważne jest staranne i dokładne ułożenie izolacji. To pozwala na uzyskania uszczelnienia, które praktycznie nie niszczy się ani nie psuje samo z siebie. Osunięcia skarp, przerwanie brzegów, wymycie warstw dociskowych może jednak spowodować nieszczelność. Wtedy najlepiej uzyskać od projektanta / hydrologa opinię co zrobić dalej

  • uszkodzenia hydroizolacji z mat EPDM

Uszkodzenia maty EPDM są o tyle proste do zlokalizowania, że po opróżnieniu zbiornika gołym okiem będzie widać gdzie mata jest uszkodzona. Naprawa z reguły polega na przygotowaniu powierzchni wokół uszkodzenia i naklejeniu "łaty". Wymaga to staranności zwłaszcza przy przygotowaniu klejenia.

Powyższe sytuacje mogą stanowić dla przyszłych właścieli zbiornika wodnego (oczka, basenu czy stawu) pewną informację czego ewentualnie można się spodziewać przy użytkowaniu i ewentualnie jaki typ zbiornika/uszczelnienia zastosować w swojej sytuacji.

 

Aby uszczelnić przeciekające oczko wodne za pomocą izolacji szlamowej MAXSEAL FLEX, należy przestrzegać odpowiednich kroków i zaleceń producenta.

więcej »

cena hurtowa i szybka dostawa ► zamówienie telefoniczne ► 814 608 814

Zapytaj o cenę

m2
200.00 m2
bentonitowa mata do uszczelnienia dna oczka wodnego

GardenMat to niezawodna, samonaprawialna izolacja dna oczka wodnego. Oczko wodne zbudowane może być nawet na podłożu przepuszczalnym, np. na podłożu piaszczystym. Budowa zbiorników wodnych, izolacja zbiorników na wodę - to są najczęstsze zastosowania maty izolacyjnej GardenMat. GardnMat jest odporny na przebicie widłami amerykańskimi i na przebicia korzeniami roślin, a nawet na gryzonie wodne.

 

Podstawowe cechy

Producent: Cetco
Symbol: Gardenmat
Opakowanie: rolki: 5 x 40 mb
Jednostka: m2
Cena hurtowa ponad: 500 m2
Specjalizacja: izolacja oczka wodnego, uszczelnienie stawu, przeciwpożarowe zbiorniki na wodę, uszczelniająca mata do oczka wodnego

Grupa produktów: mata bentonitowa
Rozwiązywane problemy: ubytki wody w oczkach wodnych, zbiornikach przeciwpożarowych i fontannach
Zastosowanie: izolacje wodne, budowa zbiorników wodnych, budowa oczek wodnych

Sytuacje stosowania

Kod QR produktu

Tagi:

Oceń

średnia ocena: 4.2

liczba ocen: 5

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter