Ogrzewanie podłogowe hal przemysłowych

Wersja do druku Poleć znajomemu

Ogrzewanie podłogowe stanowi coraz popularniejsze rozwiązanie w budownictwie mieszkalnym. Jest to też ciekawa i warta rozważenia forma ogrzewania hal przemysłowych, pomieszczeń magazynowych, warsztatów itd.

Poniżej przedstawiamy kilka wartych uwagi wskazówek, które pomogą podjąć decyzję czy taka posadzka będzie sprawdzała się w danej sytuacji.

ogrzewanie podłogowe hal przemysłowych

Czym jest ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe to specjalny rodzaj ogrzewania, w którym zamiast zewnętrznych, widocznych elementów grzewczych (grzejniki, promienniki, dmuchawy) ciepło do otoczenia jest oddawane przez całą powierzchnię posadzki (podłogi). Wykonanie takiego ogrzewania należy wcześniej zaplanować biorąc pod uwagę szereg czynników jak: obciążenia, jakim będzie poddawana posadzka, miejsca montażu maszyn i urządzeń, lokalizacja kanałów technicznych itd. W przypadku posadzek przemysłowych z tego typu wbudowanym systemem grzewczym bardzo istotne znaczenie ma wykonanie właściwego zbrojenia a także odpowiednie usytuowanie przewodów grzewczych. W wyniku nagrzewania się płyty posadzkowej ulega ona rozszerzeniu, kiedy natomiast ogrzewanie jest wyłączone płyta posadzkowa zmniejsza swoją wielkość. Naprężenia które wtedy powstają wymagają zastosowania nie tylko odpowiedniego betonu i zbrojenia, ale także poprawnie wykonanych dylatacji i odpoweidniego rozmieszenia pól grzewczych. W zwykłym budownictwie mieszkalnym stosuje się najczęściej tzw. zbrojenie rozproszone czyli do odpowiedniego betonu dodaje się włókna zbrojeniowe (z polipropylenu). Posadzki przemysłowe muszą jednak być zdecydowanie wytrzymalsze co przekłada się na konieczność stosowania lepszego zbrojenia (z prętów stalowych lub kompozytowych).

Przyglądając się ogrzewaniu podłogowemu do hali przemysłowej, warsztatu czy magazynu należy wziąć pod uwagę cechy (zalety i wady) takiego systemu grzewczego.

Do zalet zalicza się przede wszystkim fakt, że ogrzewanie podłogowe działa na zasadzie promieniowania. Grzejniki czy dmuchawy przekazują ciepło do otoczenia przez konwekcję, czyli nagrzewają powietrze, które unosi się ku górze. W przypadku ogrzewania podłogowego ciepło jest oddawane przez całą powierzchnię posadzki, od samego dołu ku górze. W przypadku hal, na których występuje zapylenie ma to bardzo duże znaczenie - ogrzewanie podłogowe nie powoduje ruchu powietrza przez co kurz i pył nie krąży w powietrzu w takim stopniu jak przy innych typach ogrzewania. Kolejną zaletą ogrzewania podłogowego jest jego bezawaryjność. Zatopione w betonie przewody grzewcze nie wymagają jakiejkolwiek konserwacji czy przeglądów. Dodatkowym atutem tzw. podłogówki jest to, że jest to ogrzewanie niskotemperaturowe. Oznacza to, że instalacja grzewcza jest zasilana czynnikiem grzewczym o stosunkowo niewielkiej temperaturze: 30-45°C. Dzięki temu system grzewczy może korzystać z oszczędnych gazowych kotłów kondensacyjnych lub pomp ciepła.  Dzięki schowaniu całego elementu grzewczego w posadzce możemy też uzyskać więcej przestrzeni na hali. Nie trzeba obawiać się że przy przeładunku czy użytkowaniu uszkodzimy jakiś element ogrzewania. W przypadku pomieszczeń gdzie dochodzi do częstego rozlewania cieczy ogrzewanie podłogowe zapewnia szybkie wysychanie podłóg - jest to dodatkowy czynnik poprawiający antypoślizgowość posadzki.

W przypadku wad ogrzewania podłogowego trzeba przyznać, że czasami ich wykonanie wymaga większego nakładu finansowego niż w przypadku tradycyjnych systemów grzewczych. Jednak nie jest to regułą i przed wyborem inwestor powinien rozważyć czy rzeczywiście podłogówka będzie droższą opcją. Cechą, którą trudno jednoznacznie określić jako pozytywną bądź negatywną jest wysoka bezwładność ogrzewania podłogowego. Bezwładność ogrzewania podłogowego oznacza, że ogrzewanie podłogowe wolno się nagrzewa, a przez to potrzebuje więcej czasu na ogrzanie pomieszczenia. Z drugiej strony wyłączenie ogrzewania podłogowego nie skutkuje radykalnym ochłodzeniem pomieszczenia w krótkim czasie. Innego rodzaju systemy grzewcze zapewniają szybsze nagrzanie pomieszczenia jednak po wyłączeniu równie szybko przestają oddawać ciepło. Jeśli w pomieszczeniu, które chcemy użytkować wskazane jest stałe utrzymywanie jednakowej temperatury to ogrzewanie podłogowe zapewnia większą stabilność, gdyż chwilowe czy nawet dłuższe przerwy w pracy ogrzewania nie mają znaczącego wpływu na temperaturę pomieszczenia.

 

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter