Konieczność podwyższenia korony wynika na ogół z podniesienia klasy budowli lub z różnic pomiędzy współczesnymi warunkami technicznymi a wymaganiami obowiązującymi w czasie budowy wału. Powodem może być również zwiększenie się przepływów miarodajnych i kontrolnych. Podwyższenie korony wału stosuje się również w sytuacji gdy nastąpiło lokalne nadmierne osiadanie wału. Najprostszą metodą podwyższenia wału jest nadbudowanie nasypem gruntowym. W celu wyrównania osiadań i spójnego połączenia starego wału z nowym nasypem należy zastosować zbrojenie nasypu, np. w postaci geotkaniny. Zastosowanie zbrojenia zabezpiecza przed wystąpieniem poślizgu po starej powierzchni skarpy.
Geotkaniny, charakteryzujące się zdolnością do przenoszenia znacznych sił rozciągających przy małym wydłużeniu, są doskonałym materiałem zbrojącym. Zbrojenie gruntu geotkaniną poprawia stateczność nasypu i umożliwia zwiększenie nachylenia skarp. Zmniejsza się w ten sposób ilość robót ziemnych i zapotrzebowanie na materiał, co bezpośrednio przekłada się na obniżenie kosztów realizacji. Przed przystąpieniem do podwyższania wału należy zeschodkować istniejącą skarpę, w celu wykonania połączenia starej części z nowym nasypem. Geotkaninę należy rozkładać na zakład i zasypywać kolejnymi warstwami gruntu, zagęszczanymi na bieżąco. Miąższość warstw gruntu między zbrojeniem należy wyznaczyć na podstawie obliczeń stateczności. Jeżeli nie ma możliwości wykonania obliczeń stateczności zaleca się układanie zbrojenia w rozstawie pionowym co 0,5 m. Jeśli korona wału ma jednocześnie pełnić funkcję drogi powodziowej, obszar przewidziany pod drogę należy dodatkowo wzmocnić wg zaleceń. Jeżeli wymagane podwyższenie korony wału jest nieznaczne nasyp z gruntu zbrojonego często wykonuje się na koronie, bez rozbudowywania wału w kierunku poprzecznym. Koncepcję lokalnej nadbudowy wału pokazano na poniższym rysunku.
Budowa ławki przywałowej z drogą powodziową
Częstym zabiegiem modernizacyjnym jest dociążenie skarpy od powietrznej ławą i wykorzystanie jej jako drogi dla celów zapewnienia ochrony przeciwpożarowej oraz prowadzenia akcji przeciwpowodziowych. Dodatkowo zabieg ten poprawia stateczność skarpy odpowietrznej oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia wyparcia oraz sufozji. Ławki wykonuje się zgodnie z zasad a mi robót ziemnych. Podobnie jak w przypadku nadbudowy wału, zastosowanie zbrojenia nasypu i połączenia nasypu z wałem daje bardzo korzystne efekty. Dodatkowo zaleca się zabezpieczenie połączenia skarp geowłókniną filtracyjną zabezpieczającą przed sufozją.
W stopie ławki przywałowej zaleca się ułożenie drenażu w postaci geokompozytu drenażowego połączonego z rurą drenażową za pomocą szybkozłączek. Wykorzystanie geokompozytu, w którym między geowłókniną filtracyjną i drenażową umieszczone są małośrednicowe rurki drenarskie, zapewnia szybki i sprawny proces instalacyjny, nie generując dużych kosztów. Geokompozyty rurkowe gwarantują stałą wodoprzepuszczalność w płaszczyźnie produktu, bez względu na obciążenie pionowe. Dzięki zastosowaniu geosyntetyków nie ma potrzeby sprowadzania wyselekcjonowanego kruszywa do wykonania filtru odwrotnego.