Przerwy konstrukcyjne w betonowaniu - konieczność uszczelnienia - waterstop rx

Wersja do druku Poleć znajomemu

Jednym z bardzo istotnych problemów w budownictwie w którym wykorzystuje się konstrukcje betonowe jest właściwe rozwiązanie uszczelnień styków powstających pomiędzy kolejnymi etapami betonowania, tzw. przerw konstrukcyjnych (przerw roboczych). Przerwy konstrukcyjne powstają zwykle tam, gdzie beton już stwardniały łączy się z betonem świeżo wylanym. Są więc przerwami w ciągłości monolitycznej konstrukcji betonowych przez co mogą stać się przyczyną wielu komplikacji. Najczęściej, mimo tego, że są one praktycznie niewidoczne, w przypadku pojawienia się wody w otoczeniu, są powodem intensywnych przecieków wody do wnętrza konstrukcji budynku. Rzadko jednak, przy powstawaniu budynku, podczas betonowania, da się uniknąć przerw konstrukcyjnych.

By zapobiec przedostawaniu się wody do wnętrza konstrukcji budynku przez przerwy robocze, zlecane jest ich uszczelnianie. Możliwe jest zastosowanie kilku metod. Na etapie betonowania montuje się węże iniekcyjne, przez które po stwardnieniu betonu wtłacza się substancję uszczelniającą. Substancją ta może być akryl, poliuretan lub żywica epoksydowa. Uzupełnieniem takiej operacji jest naklejenie taśm dylatacyjnych. Jeszcze inną metodą uszczelnienia przerw roboczych jest wykorzystanie taśm wykonanych z PCW które się zgrzewa i montuje przed montażem zbrojenia.

Produktem, który jest niezawodny, a jednocześnie dużo tańszy w użyciu niż zastosowanie powyżej wymienionych metod, jest hydrofilowa taśma izolacyjna Waterstop RX. Waterstop RX jest specjalnie zaprojektowany do uszczelnień przerw technologicznych w betonowaniu. Taśma w kontakcie z wodą, pęcznieje przez co tworzy idealną aktywną barierę wodoszczelną. Kluczem do skuteczności produktu Waterstop RX jest doskonała rozszerzalność, dzięki której puste przestrzenie i pęknięcia w betonie są wypełniane i uszczelniane. Waterstop RX może z powodzeniem być stosowany zamiast pasywnych taśm izolacyjnych wykonanych z PCW lub gumy, co z kolei pozwala na wyeliminowanie konieczności używania dodatkowych urządzeń, wykonywania nadlewek betonu oraz zgrzewów taśm.

Waterstop RX może być stosowany do uszczelniania poziomych i pionowych przerw roboczych konstrukcji betonowych w warunkach występowania ciśnienia hydrostatycznego jak i przy braku naporu wody. Można go również stosować wokół rur i przejść konstrukcyjnych, przejść instalacyjnych przez ściany, rur wodociągowych i kanalizacyjnych.

Waterstop RX jest wytwarzany ze sprasowanego bentonitu sodowego w postaci taśmy. Bentonit jest naturalnym materiałem o bardzo specyficznych właściwościach. Podczas kontaktu z wodą ten wyjątkowy materiał wchłania jej cząsteczki zwiększając swoją objętość. Uwodniony bentonit tworzy labirynt, który zapobiega dalszej migracji wody. Najbardziej zewnętrzne, drobne płytki bentonitu rozpraszają się ponadto i penetrują różnego rodzaju pęknięcia i pustki w betonie.

Wraz ze wzrostem ciśnienia wody wzrasta skuteczność działania taśmy Waterstop RX. Proces pęcznienia jest procesem fizycznym i jako taki jest odwracalny - skuteczność uszczelniania nie zmienia się z upływem czasu

Produkt Waterstop RX pomyślnie przeszedł testy przy ciśnieniu hydrostatycznym przekraczającym 60 metrów słupa wody, zarówno w warunkach ciągłego zanurzenia, jak i przy cyklicznym nawadnianiu i suszeniu. Testy zostały przeprowadzone przez niezależne firmy zewnętrzne.

INSTALACJA

Przygotowanie powierzchni: Powierzchnie muszą być czyste i suche. Należy usunąć brud, kamienie, rdzę oraz inne pozostałości prac budowlanych. Nie należy instalować produktu Waterstop RX w stojącej wodzie lub na zamrożonym podłożu.

Istnieją dwa sposoby instalacji Waterstop RX:

Klejenie: Nałożyć ciągły pasek kleju CETSEAL wzdłuż podłoża, w miejscu instalacji produktu Waterstop RX Należy zapewnić otulinę betonu wynoszącą min. 75 mm (50 mm dla RX-103). Podczas aplikacji należy trzymać końcówkę dyszy przyciśniętą do podłoża pod kątem 45°.

Instalacja: Po nałożeniu ciągłego paska kleju CETSEAL należy odkleić papier przekładkowy, a następnie dobrze docisnąć produkt Waterstop RX do kleju na całej długości taśmy. W przypadku zastosowań pionowych i napowietrznych należy dobrze dociskać przez przynajmniej 15 sekund, aby zagwarantować przyklejenie.

Instalacja przy użyciu produktu REVO-FIX: REVO-FIX to stalowa siatka używana do mechanicznego montażu produktu Waterstop RX przy pomocy dołączonych elementów mocujących. Produkt REVO-FIX dostępny jest w dwóch rozmiarach:

Odkleić papier przekładkowy i umieścić produkt Waterstop RX na betonowym podłożu. Następnie należy umieścić siatkę REVO-FIX na produkcie Waterstop RX na zakład max. 25 mm. Zakład należy przymocować za pomocą dostarczonych elementów mocujących, następnie mocowania wykonywać centralnie wzdłuż siatki REVO-FIX w odstępie max. co 300 mm. Połączenia produktu REVO-FIX typu „końcówka do końcówki” lub „końcówka do boku” tworzy się poprzez zwykłe przyciskanie do siebie końcówek. Należy rozpoczynać od styków połączeń – nie należy rozciągać produktu Waterstop RX w celu jego dopasowania. Nie należy łączyć Waterstop RX na zakład.

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter