Studnia głębinowa wiercona czy kopana

Wersja do druku Poleć znajomemu

Decydując się na wykonanie studni zastanawiamy się nad wyborem pomiędzy studnią wierconą, a kopaną?
Czy posłuży nam wiele lat i będziemy pozyskiwać wysokiej jakości wodę?

Wiele czynników przemawia za studnią wierconą. Oczywiście zależy to od budżetu inwestora oraz potrzeb.

 

Studnia wiercona ma wiele zalet w porównaniu ze studnią kopaną, w tym:

  • Głębsza woda: studnie wiercone mogą osiągać głębokości do kilkuset metrów, co daje dostęp do czystszej i bardziej stabilnej wody.
  • Duża wydajność: studnie wiercone mogą dostarczać duże ilości wody, co jest ważne w przypadku dużych gospodarstw domowych lub przedsiębiorstw.
  • Łatwiejsza konserwacja: studnie wiercone są łatwiejsze w konserwacji niż studnie kopane, ponieważ nie wymagają regularnego czyszczenia.

Nowoczesne studnie wiercone przekraczają 20 m głebokości, gdzie znajdują się nieprzepuszczalne warstwy wodonośne. Sprawia to, że woda jest czysta i nie posiada zanieczyszczeń mikrobilogicznych i chemicznych. Pomimo tego, że wymaga użycia specjalistycznego sprzętu to praca trwa kilka godzin.
O głębokości studni powinny zadecydować wykonane wcześniej badania geologiczne, które ustalają poziom poszczególnych warstw wody.

Studnia kopana z uwagi na brak specjalistycznego sprzętu osiąga głębokość jedynie do 10 m. Polega na wykopywaniu otworu, w którym układa się kręgi betonowe. Jest to woda, która zawiera zanieszczyszczenia, a więc często nie nadaje się do spożycia.  Wadą jest także możliwość jej wyschnięcia.


  Decydując się na wykonanie studni należy pamiętać o bezwzględnym przestrzeganiu przepisów technicznych, które reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. oraz czynniki hodrogeologiczne.

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter