Szybkosprawna zaprawa wyrównująca to materiał typu szybkowiążąca podlewka do betonu.
Instrukcje ITB dotyczące stosowania szybkosprawnych zapraw do wypełnień poziomych lub na spadkach do 10% w grubościach od 10-200mm zostały opublikowane w Zaleceniach ITB nr 430/2017. Zalecenia te zawierają informacje o właściwościach, zastosowaniach i sposobie stosowania tego typu zapraw.
Właściwości szybkosprawna zaprawa wyrównująca
Szybkosprawne zaprawy do wypełnień poziomych lub na spadkach do 10% w grubościach od 10-200mm są to jednoskładnikowe, szybkowiążące zaprawy mineralne. Składają się z cementu, kruszywa i dodatków modyfikujących. Zaprawy te charakteryzują się następującymi właściwościami:
- szybkim wiązaniem i twardnieniem,
- wysoką wytrzymałością na ściskanie,
- dobrą przyczepnością do podłoża,
- odpornością na działanie czynników atmosferycznych.
Zastosowania szybkosprawnej zaprawy wyrównującej
Szybkosprawne zaprawy do wypełnień poziomych lub na spadkach do 10% w grubościach od 10-200mm mogą być stosowane w następujących zastosowaniach:
- podlewki pod płyty stopowe słupów i inne konstrukcje stalowe,
- podlewki pod słupki barier i inne elementy wsporcze,
- wylewki poziomujące płyty,
- powierzchnie styku pomiędzy elementami prefabrykowanymi z betonu,
- miejsca, gdzie konieczny jest transport materiału za pomocą pomp,
- miejsca, gdzie ograniczony jest dostęp do podlewanych elementów,
- posadowienie maszyn,
- podlewki pod podpory mostowe i konstrukcje żelbetowe,
- łożyska mostowe,
- zakotwiczenia elementów stalowych i betonowych w kieszeniach.
Sposób stosowania podlewki
Szybkosprawne zaprawy do wypełnień poziomych lub na spadkach do 10% w grubościach od 10-200mm należy stosować zgodnie z instrukcją producenta. Zaprawy te należy przygotowywać w proporcji podanej przez producenta. Zaprawę należy wymieszać z wodą do uzyskania jednorodnej masy. Mieszanie należy wykonywać ręcznie lub za pomocą mieszarki mechanicznej.
Przed ułożeniem zaprawy podłoże należy odpowiednio przygotować. Podłoże powinno być czyste, suche i nośne. W przypadku podłoża betonowego należy usunąć luźne i zanieczyszczone cząstki.
Zaprawę należy układać równomiernie, warstwami o grubości nie większej niż 150mm. Po ułożeniu warstwy należy ją zagęścić za pomocą pacy lub wibratora.
W przypadku wykonywania wylewki poziomującej należy pozostawić szczelinę dylatacyjną o szerokości 10mm na obwodzie wylewki.
Po ułożeniu zaprawy należy ją zabezpieczyć przed przedwczesnym wysychaniem. Zabezpieczenie można wykonać za pomocą folii budowlanej lub maty z włókna szklanego.
Ograniczenia
Szybkosprawne zaprawy do wypełnień poziomych lub na spadkach do 10% w grubościach od 10-200mm nie powinny być stosowane w następujących przypadkach:
- w przypadku podłoża o wilgotności powyżej 8%,
- w przypadku podłoża z zawartością soli lub innych substancji agresywnych,
- w przypadku podłoża o temperaturze poniżej 5°C lub powyżej 30°C,
- w przypadku podłoża o nachyleniu większym niż 10%.
Dodatkowo, zaprawy te nie powinny być stosowane w przypadku wykonywania wypełnień pod konstrukcjami, które będą narażone na duże obciążenia dynamiczne.
szybkosprawna płynna podlewka do betonu Wysokiej klasy szybko sprawna i wysokowytrzymała podlewka betonowa (1% wzrostu objętości w trakcie wiązania) o doskonałej rozlewności i wydajności 2,2 t /m3. Płynna szybkosprawna podlewka do wypełnień poziomych w grubościach od 10 do 200 mm w miejscach, gdzie wymagane jest dokładne podparcie elementu konstrukcji na całej stopie. Podstawowe cechyProducent: Cemix Symbol: CEM-RCXF Opakowanie: worek 25 kg Jednostka: kg Grupa produktów: wylewki samopoziomujące, podlewki Zastosowanie: nadlewanie betonu, kotwienie i osadzanie Sytuacje stosowania
| |
Kod QR produktu | |