TYPAR® SF jest to cienka, nietkana, łączona termicznie i wodoprzepuszczalna geowłóknina wykonana w 100% z ciągłych włókien polipropylenowych, stosowana w różnorodnych rozwiązaniach projektowych i wykonawczych.
Geowłóknina TYPAR® SF jest jest materiałem izotropowym, co oznacza, że jego właściwości fizyczne są jednakowe we wszystkich kierunkach. Jest to celowe dostosowanie do stanów naprężeń i odkształceń występujących w typowych zastosowaniach. Produkt ten jest wykonany w 100% z polipropylenu,co powoduje, że jest odporny na butwienie, zawilgocenie i działanie związków chemicznych, a równocześnie jest bezpieczny dla środowiska naturalnego.
Decydujące są tutaj nie tyle optymalne wartości uzyskiwane dla poszczególnych właściwości TYPAR®-u, ile raczej kompleksowa zdolność geowłókniny do równoczesnego opanowania i niwelacji rozmaitego rodzaju obciążeń. Obok wysoce zadowalających indywidualnych właściwości TYPAR®-u, jego mocnym atutem jest wspomniane kompleksowe oddziaływanie sił wytrzymałościowych. Dopiero wyważona kombinacja rozmaitych cech tworzy w efekcie niezrównaną jakość TYPAR®-u. Zilustrujmy to na konkretnym przykładzie z praktyki budowlanej.
Uzyskanie odpowiedniej jakości konstrukcji drogowej uwarunkowane jest zastosowaniem geowłókniny wykazującej równocześnie wytrzymałość na przebicie, zdolność rozciągania i reakcji podporowej. Przy nanoszeniu warstwy tłucznia istotna jest wytrzymałość na przebicie uniemożliwiająca większe uszkodzenia geowłókniny. Przy wzrastającym obciążeniu ruchem komunikacyjnym, geowłóknina rozciągając się dostosowuje się do występujących nierówności i równocześnie wyzwala wysoką reakcję podporową.
Dzięki kombinacji zdolności rozciągania i wytrzymałości na przebicie TYPAR® może śmiało konkurować z najlepszego gatunku produktami igłowanymi.
TYPAR® posiada cechę odróżniającą go praktyczne od wszystkich pozostałych geowłókien: kombinację zdolności rozciągania i aktywnej siły podporowej. W przeciwieństwie do geowłókien igłowanych TYPAR® rozciągając się wytwarza w trybie niemal natychmiastowym opór mechaniczny utrzymujący się w czasie całej separacji fazy rozciągania.
Oznacza to, że TYPAR® już przy wystąpieniu nieznacznego odkształcenia i na długo przed osiągnięciem granicy zerwania wytwarza bardzo wysoką i pożądaną (!) ze względów eksploatacyjnych siłę podporową. Oznacza to przy każdym rodzaju separacji warstw większy stopień zabezpieczenia oraz znaczne zaoszczędzenie materiału.
Wymieńmy ponownie przykład z praktyki handlowej: na rynku dostępne są inne rodzaje geowłóknin termoutwardzalnych, których jedynie wytrzymałość na rozciąganie jest nieznacznie wyższa od analogicznych parametrów TYPAR®-u. Jednakże przy występującym u tego rodzaju geowłóknin równoczesnym braku odpowiedniej zdolności rozciągania i wytrzymałości na przebicie wspomniana cecha będąca zjawiskiem jednostkowym w warunkach eksploatacji wpływa tylko w nieznacznym stopniu na ogólną kondycję wytrzymałościową materiału.
Z pewnością wiedzą Państwo, że przy wzrastającej grubości geowłókniny wzrasta również niebezpieczeństwo osadzania się w materiale cząsteczek gruntu, co powoduje znaczne zmniejszenie się przepuszczalności wody. Ponadto z uwagi na parcie gruntu, grubsza geowłóknina ulega ściśnięciu. Zjawisko to redukuje jeszcze w większym stopniu zdolność przepuszczalności wody. W przeciwieństwie do tkanin, które w stanie naprężonym tracą część efektu filtracyjnego, TYPAR® utrzymuje również i w takim stanie całkowitą zdolność filtracyjną.
Oznacza to, że w celu zapoczątkowania przepływu wody, nieodzowne jest zadziałanie okresowego ciśnienia wody. Może się więc zdarzyć, że drobne sedymenty pęczniejące w zbierającej się wodzie osadzą się we włókninie i zatkają materiał.
Zamiast produktu o znacznej grubości i wysokiej absorbcji wody proponujemy materiał cienki i przepuszczalny.
Grube geowłókniny posiadają bardziej stabilny wygląd. W praktyce wygląda to jednak inaczej.
Nawet podczas mrozu lub deszczu można układać TYPAR®
Grube geowłókniny mogą w znacznym stopniu nasiąknąć wodą. W czasie deszczu ich obróbka utrudniona jest znacznie z uwagi na powiększający się ciężar materiału. W temperaturach minusowych obróbka geowłókniny jest w ogóle niemożliwa, ponieważ materiał ten zamarza i twardnieje. Ale te wszystkie niekorzystne zjawiska nie dotyczą TYPAR®-u. TYPAR® można składować na wolnym powietrzu. TYPAR® nie nasiąka wodą, a więc nie może również ulec zlodowaceniu.
Proszę się nie martwić o jakość TYPAR®-u!
Każdy rodzaj TYPAR®-u z oferowanego asortymentu stanowi gwarancję, że wymagane właściwości zabezpieczone zostaną w prawie idealnie wyrównanej wzajemnej relacji wielkościowej. Dla każdego z planowanych lub realizowanych przez Państwa projektów nie ma - poza TYPAR®-em - innej geowłókniny, która w tak dalece wyważony i skuteczny sposób spełniałaby cały zespół odpowiednich wymagań wytrzymałościowych.
Ten bezkompromisowy poziom jakościowy opracowany z myślą o praktycznym zastosowaniu materiału, a nie o przeprowadzaniu prób laboratoryjnych, uczynił z TYPAR®-u najbardziej popularną na rynku światowym geowłókninę.
Kupując TYPAR®, kupują Państwo efekt ponad 20-letnich doświadczeń.