Usuwanie śniegu z dachu ma kluczowe znaczenie przy dużych opadach atmosferycznych. Szczególnie narażone na przeciążenie śniegiem wielkopowierzchniowe dachy płaskie o dużych rozpiętościach.
Gromadzący się śnieg obciąża konstrukcje dachu i negatywnie wpływa na trwałość pokrycia dachowego. W skrajnych przypadkach obciążenie dachu śniegiem oraz rozmarzanie i zamarzanie pokrywy śnieżej na dachu może prowadzić do przecieków i uszkodzeń wnętrza budynków. Problem w szczególności dotyczy dachy wielkopowierzchniowe obciążone śniegiem.
Sposoby usuwania śniegu i lodu z dachów:
- ręczne: usuwanie śniegu i lodu obywa się najczęściej ręcznie przy użyciu szufli lub mioteł. Metoda ta jest najpowszechniejsza ze względu na koszty i jej efektywność. Przy dużych i nagłych opadach śniegu jest to metoda najefektywniejsza ekonomicznie
- mechaniczne: wyskorzystuje się różnego rodzaju odśnieżarki, zamiatarki i dmuchawy, metoda ta jest dostępna dla wielkopowierzchniowych obiektów, gdzie jest możliwość wjechania na dach takim sprzętem. Pozwala ona przeprowadzić wiele prac bardzo sprawnie i szybko. Korzystanie z dmuchaw dodatkowo nie powoduje naruszenia pokrycia dachowego, ale jest możliwe przy "lekkim" śniegu
- stosowanie chemii: jest to metoda skuteczna przy odpowiednim stosowaniu środków do zwalczania śniegu i lodu; praktyka pokazuje, że najlepsze efekty osiąga się przy stosowaniu chlorku magnezu do odśnieżania i mrówczanu potasu do odladzania.
Metody stosowania środków chemicznych do usuwania śniegu i lodu z dachów
- zapobieganie: żeby skutecznie zabezpieczyć dach przed gromadzeniem się śniegu i lodu można zastosować chlorek magnezu w postaci granulatu (Donsol) lub chlorek magnezu w płatkach (Snow Ninja). Granulat lub płatki rozsypuje się ręcznie lub przy użyciu rozsiewaczy ogrodowych. Spodziewając się intensywnych opadów śniegu można jednorazowo rozsypać około 100 g/m2 tego produktu. W przypadku marznących opadów, gołoledzi można rozlać mrówczan potasu przy użyciu konewki. Nie pozwoli on na zamarzanie wodzie przez co powierzchnia dachu będzie bezpieczna. W przypadku płynu stosuje się dawkę do 50 g/m2.
- usuwanie śniegu i lodu w momencie, gdy jest już na dachu zależy od wielkości nagromadzonych opadów. W przypadku niedużych ilości śniegu i lodu środki chemiczne można stosować z powodzeniem. Jest to zasadne zwłaszcza, jeśli chcemy uniknąć mechanicznego uszkodzenia dachu (membrany, papy lub blachy). Jeśli natomiast pokrywa śnieżna/lodowa jest gruba z ekonomicznego punktu widzenia zasadniejsze jest wstępne mechaniczne usunięcie śniegu i lodu. Na późniejszym etapie można z powodzeniem usunąć pozostałe warstwy śniegu i lodu poprzez zastosowanie chlorku magnezu lub mrówczanu potasu.
Obowiązek prawny usuwania śniegu i lodu z dachów
Asortyment zimowy
CHLOREK MAGNEZU SNOW NINJA - środek do odśnieżania
Domieszki mrozoodporne do betonu, środki do odladzania, maty ocieplające, preparaty do odladzania i odśnieżania. Chemiczne środki i preparaty do odśnieżania.