Uszczelnienie przeciekającego fundamentu to pierwszy krok do suchego i bezpiecznego mieszkania w sytuacji, gdy w piwnicy występują wycieki, zalewanie wodami gruntowymi lub gdy wyczuwalny jest zapach stęchlizny.
Materiały stosowane podczas naprawy przeciekającego fundamentu powinny spełniać następujące wymagania:
- Być trwałe i odporne na działanie wody i innych czynników agresywnych.
- Zapewniać szczelność naprawionego miejsca.
- Być łatwe w aplikacji.
Do najpopularniejszych materiałów stosowanych do naprawy przeciekających fundamentów należą:
- Zaprawa hydrauliczna - jest to materiał stosowany do punktowej naprawy fundamentów w celu przywrócenia ich szczelności. Zaprawa cementowa jest odporna na działanie wody, jednak może kurczyć się w trakcie wiązania i twardnienia, co może prowadzić do powstania nowych pęknięć.
- Zaprawa bezskurczowa - jest to materiał, który nie kurczy się w trakcie wiązania i twardnienia. Zaprawa bezskurczowa zapewnia szczelność naprawionego miejsca i zapobiega powstawaniu nowych pęknięć.
- Szlam hydroizolacyjny - jest to materiał, który tworzy na powierzchni fundamentu warstwę hydroizolacyjną. Szlam hydroizolacyjny zapobiega przedostawaniu się wody do wnętrza fundamentu, a także chroni naprawione miejsce przed działaniem czynników agresywnych.
- Żywica epoksydowa do iniekcji - jest to materiał o bardzo dobrych właściwościach wytrzymałościowych i odporności na działanie wody. Epoksyd może być stosowany do naprawy dużych pęknięć i uszkodzeń fundamentów.
- Zaprawa do iniekcji - Zaprawa zalewowa, płynna zaprawa absorbująca skurcze podłoża, modyfikowana polimerami o średniej wytrzymałości i wysokiej przyczepności. Stosowana do naprawy strukturalne i wzmacnianie konstrukcji betonowych
Konkretny wybór materiału naprawczego zależy od rodzaju i wielkości uszkodzenia fundamentu, a także od warunków, w jakich będzie eksploatowany naprawiony fundament. W przypadku niewielkich pęknięć można zastosować zaprawę cementową lub bezskurczowa. W przypadku większych pęknięć lub uszkodzeń należy zastosować szlam hydroizolacyjny lub epoksyd.
Jak uszczelnić przeciekający fundament?
Zanim przystąpimy do naprawy izolacji pionowej, zatrzymajmy doraźnie napływ za pomocą Puder ex do tamowania wycieków. Większe dziury i ubytki przewodzące wodę, uszczelniamy zaprawą uszczelniającą typu MAXPLUG.
Jeżeli mamy szansę uszczelnić przeciekający fundament od zewnątrz - mamy większy wybór środków hydroizolacyjnych. W tym przypadku możemy stosować:
Jeżeli rozpatrywaną opcją jest uszczelnienie przeciekającego fundamentu od środka, możemy zastosować hyroizolację szlamową, np.: MAXSEAL FLEX a większe ubytki i dziury przewodzące wodę za pomocą uszczelniacza MAXPLUG
Cena brutto: 17,45 PLN za kg