Okresowe pojawianie się wody w piwnicy może powodować wiele problemów, zarówno praktycznych, jak i estetycznych. Woda w piwnicy starego domu to wciąż często spotykany problem budowlany, którego przyczyna nie zawsze jest łatwa do ustalenia.
Pojawiająca się okresowo woda w piwnicy starego domu powoduje szereg istotnych problemów, do których należą:
- Uszkodzenia konstrukcji budynku. Woda może powodować korozję metalowych elementów budynku, takich jak rury, fundamenty czy stalowe pręty zbrojenia. Może również prowadzić do erozji betonu i cegły.
- Niszczenie wyposażenia. Woda może uszkodzić lub zniszczyć znajdujące się w piwnicy urządzenia, takie jak kotły, pralki czy meble.
- Znaczne utrudnienia w użytkowaniu piwnicy. Woda może utrudniać dostęp do piwnicy, a także uniemożliwiać korzystanie z niej do przechowywania przedmiotów.
- Nieprzyjemny zapach. Woda może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, które powodują nieprzyjemny zapach w piwnicy.
Co jest przyczyną pojawiania się wody w piwnicy starego domu?
W przypadku okresowego pojawiania się wody w piwnicy należy jak najszybciej znaleźć przyczynę problemu i ją usunąć. Do najczęstszych przyczyn zalania piwnicy należą:
- Nieprawidłowo wykonana izolacja przeciwwodna. Izolacja przeciwwodna jest kluczowym elementem zapobiegającym przedostawaniu się wody do piwnicy. Jeśli izolacja jest nieprawidłowo wykonana lub uszkodzona, może dojść do zalania.
- Zatkane rury spustowe. Rury spustowe służą do odprowadzania wody z piwnicy. Jeśli rury są zatkane, woda nie może zostać odprowadzona i może dojść do zalania.
- Uszkodzenia systemu odprowadzania wody. System odprowadzania wody może zostać uszkodzony na skutek podmywania, zawalenia czy innych czynników. W takim przypadku należy naprawić uszkodzony system.
- Uszkodzenia hydroizolacji. Starzenia się hydroizolacji powoduje pogorszenie jej parametrów technicznych. Osiadanie budynku i towarzyszące temu naprężenia i pęknięcia pogłębiają skalę problemu z warstwą hydroizolacji.
Jeśli dojdzie do zalania piwnicy, należy jak najszybciej usunąć wodę. Można to zrobić za pomocą pompy lub ręcznie. Po usunięciu wody należy dokładnie wysuszyć piwnicę. W przypadku wystąpienia pleśni lub grzybów należy je usunąć za pomocą specjalnych preparatów.
Jak trwale rozwiązać problem zalewania piwnicy i okresowego pojawiania się wody?
Metody rozwiązania problemu okresowego pojawiania się wody w piwnicy zależą od przyczyny problemu. Jeśli przyczyną jest nieprawidłowo wykonana lub uszkodzona izolacja przeciwwodna, należy ją naprawić lub wymienić.
Pierwszym krokiem jest zatamowanie wycieków wody z muru, jeżeli wystąpują oraz jeżeli miejsca przecieku są dostępne.
Naprawa hydroizolcji może być wykonana na wiele sposobów, m.in stosując:
Jeśli przyczyną jest zatkany system odprowadzania wody, należy udrożnić rury spustowe. Można to zrobić za pomocą specjalnego urządzenia do udrażniania rur. W przypadku uszkodzenia systemu odprowadzania wody, należy go naprawić.
W przypadku, gdy przyczyną jest podmywanie piwnicy, należy wykonać drenaż opaskowy wokół budynku. Drenaż opaskowy to system rur, który odprowadza wodę z gruntu wokół budynku.
Wybrane metody rozwiązania problemu okresowego pojawiania się wody w piwnicy
- Ułożenie izolacji przeciwwodnej na ścianach i podłodze piwnicy, np. w postaci mineralnej izolacji powłokowej
- Ułożenie drenażu opaskowego wokół budynku - drenaż francuski
- Wymiana uszkodzonego orynnowania i rur spustowych
- Naprawa lub wykonanie opasek wokół budynku
- Odprowadzenie wody opadowej możliwie daleko od budynku
- Iniekcja krystaliczna do muru
W przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie samodzielnie rozwiązać problemu, należy zlecić to zadanie profesjonalnej firmie.
Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w zapobieganiu problemom z wodą w piwnicy:
- Regularnie sprawdzaj stan izolacji przeciwwodnej
- Utrzymywaj rury spustowe w czystości i drożności
- Zadbaj o właściwy spadek terenu wokół budynku
- Wykonaj drenaż opaskowy wokół budynku
Stosując się do tych wskazówek, możemy zmniejszyć ryzyko zalania piwnicy.
Woda w piwnicy to powszechny problem właściceli starych budynków zlokazlizowanych na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych. Uszczelnianie piwnicy i zatrzymywanie przecieków z muru to ważne kroki w utrzymaniu suchego i bezpiecznego pomieszczenia piwnicznego.
więcej »