Wykonanie drenażu francuskiego

Wersja do druku Poleć znajomemu

Instrukcja wykonania drenażu francuskiego przy użyciu geowłókniny drenażowej i kruszywa.

Do wykonania drenażu francuskiego stosuje sie geowłókninę polipropylenową, igłowana, nietkana, aby zachować właściwości dyfuzyjne umożliwiające swobodny przepływ wody. Materiał ten powinien utrzymać swoje właściwości zarówno w warunkach suchych, jak i wilgotnych, gwarantując długotrwałą żywotność, odporność na działanie agresywnych substancji chemicznych, gnicie i rozwój grzybów.

Do zasypania geowłókniny stosuje się materiał mineralny - nielasujący się materiał naturalny lub łamany.

Materiały potrzebne do wykonania drenażu francuskiego

  • Kruszywo zwykłe: tłuczeń 20/31,5 mm,
  • Geowłóknina
  • Rura drenarska fi 100.
  • Podczas budowy drenażu francuskiego zaleca się użycie tłucznia kamiennego o frakcji 20/31,5 mm.
  • Geowłóknina - Geowłóknina filtracyjna nietkana, igłowana z polipropylenu, o wytrzymałości włókien wszerz i wzdłuż wynoszącej 2,5 kN/m. Montuje się ją w konstrukcjach ziemnych i gruntach zbrojonych zgodnie z najnowszymi zasadami geosyntetycznej sztuki inżynierskiej, na zakładkę o szerokości pasa od 50 do 70 cm (lub 30 cm w wyjątkowych przypadkach) i przedłużenie pasa 100 cm.
  • Rury drenarskie - Stosuje się rury drenarskie perforowane o średnicy dn 100 mm, wykonane z PVC (polichlorku winylu) lub PP (polipropylenu).

Sprzęt i transport

  • Sprzęt przydatny do wykonania robót - Do realizacji drenażu francuskiego niezbędna jest koparko-ładowarka samojezdna lub w przypadku mniejszych realizacji - narzędzia ręczne.
  • Transport kruszywa - Kruszywo można przewozić dowolnymi środkami transportu, pod warunkiem odpowiedniego zabezpieczenia przed zanieczyszczeniem, mieszaniem z innymi materiałami, nadmiernym wysuszeniem i zawilgoceniem.
  • Transport geowłókniny - Geowłókninę należy transportować zgodnie z zaleceniami producenta, zapewniając ochronę przed mechanicznymi uszkodzeniami.

Wykonanie dreanżu francuskiego

  • Wykop pod drenaż
  • Ułożenie geowłókniny w wykopie
  • Wypełnienie wykopu i systemu drenażowego kruszywem

Uwagi praktyczne

Drenaż francuski można realizować z pasa geowłókniny biegnącego wzdłuż wykopu lub z ciętych pasów układanych poprzecznie do wykopu. W przypadku układania geowłókniny poprzecznie, materiał ten należy przyciąć na odpowiednią długość plus naddatek potrzebny do zamknięcia drenu o szerokości min. 0,3 m (lub szerokości drenu, jeśli jest mniejsza niż 0,3 m). Następnie należy wykładany wykop przyciąć do wymiarów, układać zgodnie z kierunkiem postępu robót (zależnie od nachyleń podłużnych - ku wzniesieniu, z zachowaniem konieczności wykonania zakładek - pas na pas minimum 0,5 m w kierunku spływu). Ze względu na zmienne warunki atmosferyczne i ryzyko obsunięcia się ściany wykopu, zaleca się, aby prace wykonywane były sekwencyjnie: wykonanie wykopu, ułożenie geowłókniny, wypełnienie kruszywem i ułożenie rury drenarskiej.

cena hurtowa i szybka dostawa ► zamówienie telefoniczne ► 814 608 814

Zapytaj o cenę

m2
1 m2
geowłóknina do systemu drenażowego

Geowłóknina drenażowa to geosyntetyk, który stosuje się w celu zapewnienia odprowadzenia wody z terenu w systemach drenażowych. Składa się z włókien polimerowych, które są ze sobą połączone. Włókna te tworzą strukturę, która umożliwia swobodny przepływ wody, ale jednocześnie zapobiega przemieszczaniu się cząstek ziemi i obsypki materiału filtracyjnego.

Geowłóknina drenażowa to elementy systemu drenażowego. Często współpracują jako system drenażowy z takimi materiałami jak geowłóknina separacyjno-filtracyjna, rurki drenarskie z filtrem, oraaz geokompozyt drenażowy.

Podstawowe cechy

Producent: produkt polski
Symbol: geo_drenazowa
Jednostka: m2
Specjalizacja: geowłóknina do drenażu

Grupa produktów: geowłóknina
Rozwiązywane problemy: podsiąkanie wody w murach, podmakanie ścian i fundamentów, zamakanie i podtapianie budynków
Zastosowanie: drenowanie, odwadnianie
Kod QR produktu

Oceń

średnia ocena: 5

liczba ocen: 1

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter