Wykwity na klinkierze to białe lub szare naloty, które pojawiają się na powierzchni cegły. Są one wynikiem reakcji chemicznej między składnikami cegły a wodą, która może zawierać sole mineralne.
Przyczyną powstawania wykwitów na klinkierze są zazwyczaj sole mineralne, które są rozpuszczone w wodzie. Woda ta dostaje się do wnętrza cegły, gdzie reaguje z zawartymi w niej solami. W wyniku tej reakcji powstają nowe związki, które krystalizują się na powierzchni cegły i tworzą biały lub szary nalot, czyli właśnie wykwity. Najczęściej spotykane sole mineralne, które powodują powstawanie wykwitów, to węglan wapnia, chlorek wapnia i siarczan wapnia. Często przyczyną powstawania wykwitów jest również zbyt duża wilgotność otoczenia, co sprzyja rozpuszczaniu soli i ich migracji na powierzchnię klinkieru. Innymi czynnikami wpływającymi na powstawanie wykwitów są zanieczyszczenia powietrza, niska jakość cegieł oraz niewłaściwe warunki składowania klinkieru przed jego użyciem.
Wykwity na klinkierze nie są szkodliwe dla samej cegły, ale z estetycznego punktu widzenia mogą być uciążliwe. Istnieją różne sposoby usuwania wykwitów, oto niektóre z nich:
- Zastosowanie kwasu solnego - kwas solny może być stosowany do usuwania wykwitów na klinkierce. Należy jednak zachować ostrożność podczas jego stosowania, ponieważ jest to substancja silnie żrąca.
- Mechaniczne usuwanie - wykwity można usunąć mechanicznie, np. za pomocą szorstkiego papieru ściernego lub szczotki.
- Zastosowanie preparatów specjalistycznych - na rynku dostępne są preparaty specjalnie przeznaczone do usuwania wykwitów na klinkierce, np. MAXSEAL SULFAT. Zazwyczaj wystarczy nałożyć preparat na powierzchnię klinkieru, pozostawić na kilka minut, a następnie usunąć szczotką lub płukać wodą.
- Wykorzystanie urządzenia mechanicznego - przy dużych powierzchniach i silnie osadzonych wykwitach, można skorzystać z elektronarzędzi, które pomogą usunąć je z powierzchni klinkieru.
Ważne jest, aby stosować metody usuwania wykwitów, które nie uszkodzą powierzchni klinkieru. Przed przystąpieniem do usuwania wykwitów, należy również upewnić się, że powierzchnia klinkieru jest sucha i nie zawiera innych zabrudzeń, ponieważ w przeciwnym razie może to utrudnić proces usuwania wykwitów.
środek do blokowania wykwitów solnych na murach Maxseal Sulfat to środek stosowany do usuwania wykwitów solnych z powierzchni budynków i konstrukcji budowlanych. Wykwity solne są to osady soli, które tworzą się na powierzchniach murów, fundamentów i betonu w wyniku wilgoci, które przenosi sól z ziemi lub otoczenia. Przeciwsolne zabezpieczenie powierzchni betonowych i murowanych. Blokowanie wykwitów solnych na murach i klinkierze. Podstawowe cechyProducent: Drizoro Symbol: DR_0233 Opakowanie: wiadro 25 Jednostka: litr Cena hurtowa ponad: 100 litr Minimalne zamówienie: 25 litr Grupa produktów: impregnaty do betonu i podłoży mineralnych Rozwiązywane problemy: wykwity solne na murach, wykwity na kamieniu naturalnym , wykwity i zabrudzenia na klinkierze Zastosowanie: zastosowania profesjonalne, uszczelnienie betonu, naprawa żelbetu i betonu, impregnacja betonu Sytuacje stosowania
| |
Kod QR produktu | |