Wykonanie robót związanych z ułożeniem wzmocnienia nawierzchni drogowej w postaci geosiatki przeciwspękaniowej wymaga przestrzegania pewnych zaleceń i wymagań.
Oto kilka ważnych punktów do uwzględnienia:
1. Przygotowanie powierzchni: Przed ułożeniem geosiatki przeciwspękaniowej, powierzchnia nawierzchni drogowej powinna być dokładnie oczyszczona z luźnych cząstek, brudu i innych zanieczyszczeń. Powinna być także wyrównana i sucha.
2. Wybór odpowiedniej geosiatki: Istnieje wiele rodzajów geosiatek przeciwspękaniowych dostępnych na rynku, różniących się wytrzymałością, rozmiarem oczek i innymi parametrami. Wybór odpowiedniej geosiatki powinien uwzględniać wymagania projektowe i warunki eksploatacyjne nawierzchni drogowej. Przykładowa geosiatka drogowa, to Siatka do nawierzchni bitumicznych GLASSTAR
Typowe wymagania dla geosiatki drogowej:
- temperatura stosowania: do 840°C,
- wydłużenie przy zerwaniu (wzdłuż/wszerz): 2/2 %,
- wytrzymałość na rozciąganie, min.: 50/50 kN/m,
- wielkość oczek: 30x30 mm,
- masa powierzchniowa: min 260 g/m2,
- możliwość frezowania
Siatka powinna być bez uszkodzeń, o równomiernej strukturze układu oczek w siatkach. Odchyłki szerokości pasma nie powinny przekraczać ±5% wymiaru nominalnego.
3. Ułożenie geosiatki: Geosiatka przeciwspękaniowa powinna być ułożona na przygotowanej powierzchni zgodnie z instrukcjami producenta. Ważne jest prawidłowe rozmieszczenie geosiatki i jej odpowiednie naciągnięcie, aby zapewnić efektywne wzmocnienie nawierzchni. Szczegółowe wytyczne układania geosiatki drogowej:
- Geosiatki należy układać pod ścisłym nadzorem i zgodnie z zaleceniami przedstawiciela producenta i Inspektora. Geosiatka powinna być ułożona na wyrównanej warstwie i bezpośrednio przed ułożeniem warstwy wiążącej. Przed rozłożeniem siatki należy skropić podłoże emulsją asfaltową kationową szybkorozpadową zgodnie z zaleceniami producenta lub Aprobaty technicznej. Szerokość pasa skropienia powinna być o około 0,20 do 0,30 m większa niż szerokość pasa geosiatki, która ma być ułożona.
- Geosiatkę można układać dopiero po ostygnięciu warstwy, na której ma być rozłożona po rozpadzie emulsji. W wypadku łączenia pasów geosiatki szerokość poprzecznego zakładu, w kierunku rozkładania geosiatki, wynosi min. 0,2 m a w kierunku poprzecznym min. 04 m. Dolna warstwa zakładu skrapiana jest dodatkowo lepiszczem w ilości ok. 0,4 kg/m2.
- Powierzchnia skrapiana lepiszczem asfaltowym powinna być czysta. Części geosiatki zanieczyszczone smarami i olejami należy wyciąć. Miejsca te należy powtórnie skropić wraz z brzegiem otaczającej geosiatki, a następnie wkleić w nie prostokątną łatę z geosiatki o wymiarach zapewniających przykrycie wyciętego otworu z nakładem ok. 0,10 m. Przed ułożeniem warstwy bitumicznej na ułożonej geosiatce należy naprawić miejsca odklejone, fałdy, pofalowania i rozdarcia. Siatkę umocować stosownie do zaleceń producenta
4. Połączenie geosiatek: Jeśli wymagane jest połączenie dwóch lub więcej arkuszy geosiatek, należy zastosować odpowiednie techniki łączenia, takie jak nakładanie na siebie i zszywanie, aby zapewnić ciągłość wzmocnienia nawierzchni.
5. Zabezpieczenie geosiatki: Po ułożeniu geosiatki, należy zadbać o jej odpowiednie zabezpieczenie przed przemieszczeniem w trakcie dalszych prac lub eksploatacji drogi. Może to wymagać zastosowania wieszaków, kotew, krawędzi betonowych lub innych metod mocowania geosiatki.
6. Właściwe pokrycie geosiatki: Po ułożeniu geosiatki, należy pokryć ją odpowiednim materiałem nawierzchniowym w celu utworzenia trwałej nawierzchni drogowej. Warstwa nawierzchniowa powinna być odpowiednio grubości i prawidłowo zagęszczona.
Przed przystąpieniem do prac związanych z geosiatką przeciwspękaniową, zaleca się skonsultowanie się z profesjonalistą w dziedzinie inżynierii drogowej lub geotechnicznej, aby uzyskać specyficzne zalecenia dotyczące projektu i przestrzeganie odpowiednich norm i wytycznych branżowych.
Wzmocnienie nawierzchni geosiatką - literatura
PN-EN-13249:2002 Geotekstylia i wyroby pokrewne. Właściwości wymagane w odniesieniu do wyrobów stosowanych do budowy dróg i innych powierzchni obciążonych ruchem (z wyłączeniem dróg kolejowych i nawierzchni asfaltowych).
PN-EN 12226:2002 Geotekstylia i wyroby pokrewne. Badania ogólne do oceny trwałości.
PN-EN ISO 10320:2002 Geotekstylia i wyroby pokrewne. Identyfikacja w miejscu zastosowania
Warunki techniczne. Drogowe kationowe emulsje asfaltowe EmA-99, IBDiM,1999 r.
Zalecenia stosowania geowyrobów w warstwach asfaltowych nawierzchni drogowych, IBDiM, 2004 r.
Katalog typowych konstrukcji nawierzchni podatnych i półsztywnych, IBDiM, 1997 r.
Katalog wzmocnień i remontów nawierzchni podatnych i półsztywnych, IBDiM, 2001 r
siatka z włókna szklanego pod asfalt, siatka drogowa do asfaltu, przeciwspękaniowa siatka do asfaltu Glasstar to siatka z włókien szklanych i geokompozyt do stosowania pod warstwami lub między warstwami asfaltowymi, do nawierzchni bitumicznych. Wzmacniająca siatka pod asfalt przystosowana do układania pod gorącą mieszankę asfaltową. Podstawowe cechyProducent: produkt importowany Symbol: GLASSTAR Opakowanie: 1x100 albo 2 x 100 m Jednostka: m2 Cena hurtowa ponad: 500 m2 Minimalne zamówienie: 100 m2 Specjalizacja: wzmacnianie nawierzchni asfaltowej, zbrojenie asfaltu, budowa placów i dróg asfaltowych Uwagi: siatka antyspękaniowa, geosiatka szklana do asfaltu Grupa produktów: siatka szklana do asfaltu, siatka przeciwspękaniowa Rozwiązywane problemy: koleinowanie dróg i parkingów Zastosowanie: zbrojenie warstw bitumicznych Sytuacje stosowania
| |
Kod QR produktu | |