Wzmocnienie podjazdów, chodników, parkingów

Wersja do druku Poleć znajomemu

Wzmocnienie podjazdu, chodnika czy parkingu to przedsięwzięcia, które wymaga wiedzy i wykorzystania odpowiedniego rodzaju materiałów budowalanych. Obecnie nieodzowny miateriałami stosowanymi do tego typu prac są geosyntetyki. Należy wymienić tutaj zwłaszcza geowłókniny, geotkaniny i geosiatki.

Geosyntetyki wykorzystywane do wzmacniania podbudowy

Przykładowy sposób wykonania wzmocnienia pod podjazd:

  1. przygotowanie terenu - naeży wyznaczyć obszar który chcemy wzocnić. Z zasady obszar powienien być nieznacznie większy niż finalna powierzchnia podjazdu. Następnie należy wybrać warstwę urodzajną gruntu. W zależności od wielkości (grubości) podbudowy należy wybrać od kilkunastu do kilkudziesięciu cm gruntu.
  2. ułożenie warstwy separacyjnej - wykonuje się ją najczęściej z geowłókniny. Materiał dobiera się odpowiednio do nośności jaką powinna mieć podbudowa - im cięższe pojazdy będą korzystały z podjazdu tym mocniejsza geowłóknina powinna być zastosowana. Geowłóknina separacyjna (lub geotkanina) ma zabezpieczać poszczególne warstwy podbudowy przed mieszaniem się. Dodatkowo podnosi ona nośność całej podbudowy dzięki temu, że rozkłada nacisk punktowy (kół) na większą powierzchnię.
  3. ułożenie geosiatki komórkowej (inaczej nazywanej geokratą) - ten rodzaj geosyntetyku przestrzennego przypominający w swojej budowie plaster miodu pozwala na zazbrojenie materiału, który chcemy wykorzystać jako podbudowę. W połączeniu z wcześniej ułożoną geowłókniną zapewnia stabilność podłoża i dodatkowe wzmocnienie przed rozsuwaniem się materiału na boki i powstawaniem kolein. Dodatkową zaletą zastosowania geokraty jest możliwość wykonania cieńszej podbudowy. Geosyntetyki pozwalają wykonać cieńszą warstwę przy zachowaniu odpowiedniej nośności i stabilizacji
  4. zasypanie kruszywem - geowłókninę lub geosiatkę należy wypełnić odpowiedniej klasy kruszywem, które następnie należy właściwie zagęścić. 
  5. ułożenie warstwy końcowej - zależnie od potrzeb i preferencji można tak przygotowaną podbudowę przykryć warstwą ozdobnego grysu, kruszywa lub ułożyć na niej warstwę kostki brukowej. Prawidłowo wykonana podbudowa będzie przenosiła obciążenia na większą powierzchnie, dzięki czemu nie będą na podjazdach powstawały nierówności i koleiny. Dodatkowo geowłóknina separująca będzie pozwalała odprowadzać wodę przez co podjazd nie będzie podmarzał i zachowa swoje właściwości przez wiele lat.

Rodzaje geosyntetyków stosowanych przy wykonywaniu podbudowy:

  • geowłókniny - pełnią funkcje separujące i wzmacniające. Przeciwdziałają mieszaniu się poszczególnych warstw podbudowy, dzięki czemu każda z nich zachowuje odpowiednią funkcję. Dodatkowo geowłóknina podnosi wytrzymałość na obciążenia - dzięki niech nacisk jest równomiernie rozkładany na większą powierzchnię, przez co podbudowa zachowuje swój pierwotny układ warstw.
  • geosiatki płaskie - pełnią podobną rolę co geowłókniny, z racji na swoją budowę (duże oczka) muszą być zasypane kruszywem odpowiednio dużej frakcji. Stosuje się je tam, gdzie wymagana jest bardzo duża nośność podbudowy - pod place namewrowe dla ciężarówek, ciężkiego sprzętu przemysłowego itp.
  • geotkaniny - pełnią podobne role jak dwa poprzednie materiały - stabilizują i separują warstwy podbudowy. Używane są tam, gdzie wymagana jest większa nośność podbudowy - parkingi dla samochodów dostawczych i ciężarowych, place manewrowe, podjazdy do ramp załadunkowych etc
  • geosiatka komórkowa (geokrata) - stanowi dodatkowe zbrojenie gruntu, w połączeniu z jednym z trzech ww. geosyntetyków można wykonać materac geosyntetyczny wypełniony kruszywem o bardzo wysokiej odporności na obciążenia i niskiej podatności na erozję, wymywanie czy inne działanie natury.

cena hurtowa i szybka dostawa ► zamówienie telefoniczne ► 814 608 814

Zapytaj o cenę

m2
1 m2
polska geosiatka komórkowa

Geokrata Geomaxx to teksturowana geosiatka komórkowa z polietylenu wysokiej gęstości HDPE stabilizowanego przeciwko promieniowaniu UV. Prostota rozwiązania, a zarazem jego efektywność systemu wynika z możliwości zastosowania słabej jakości kruszyw jako materiału zasypowego. Umożliwia to redukcję kosztów czy wyelimonowanie konieczności korzystania z innych podrażających inwestycję technik. Geomaxx dostępna jest w wersji perforowanej i bez perforacji.

Podstawowe cechy

Producent: produkt polski
Symbol: geokrata_maxx
Jednostka: m2
Specjalizacja: geokrata drogowa, geokrata na skarpy

Grupa produktów: geokrata, georuszt, geokrata
Rozwiązywane problemy: osuwanie skarp i zboczy, osiadanie nasypów, osiadanie gruntu, koleinowanie dróg i parkingów
Zastosowanie: zbrojenie gruntu, wzmocnienie skarpy, wzmocnienie podbudowy drogowej, podbudowa drogowa, budowa dróg tymczasowych i placów

Sytuacje stosowania

Kod QR produktu

Oceń

średnia ocena: 5

liczba ocen: 1

cena hurtowa i szybka dostawa ► zamówienie telefoniczne ► 814 608 814

Zapytaj o cenę

m2
1.00 m2
Geowłóknina polipropylenowa

Igłowana geowłóknina PP przeznaczona do stabilizacji, wzmacniania i drenaży. Geowłóknina posiada szeroki zakres parametrów technicznych, który pozwala dobrać odpowiedni rodzaj do wykonywanego zadania.

Podstawowe cechy

Producent: produkt polski
Symbol: TIM GR
Jednostka: m2
Minimalne zamówienie: 100 m2
Specjalizacja: utwardzanie placów, podbudowa z geowłókniny geowłóknina drogowa, drenaż, separacja

Grupa produktów: geowłóknina
Zastosowanie: wzmocnienie podbudowy drogowej, stabilizacja gruntu, separacja, filtracja, ochrona

Sytuacje stosowania

Kod QR produktu

Tagi:

Oceń

średnia ocena: 5

liczba ocen: 1

cena hurtowa i szybka dostawa ► zamówienie telefoniczne ► 814 608 814

Zapytaj o cenę

m2
1 m2
geosiatka do wzmacniania gruntu

Georuszt POLGRID to geosiatka polipropylenowa. POLGRID BX to georuszt dwuosiowy, georuszt o sztywnych węzłach, dwukierunkowa geosiatka o otwartej strukturze w postaci georusztu, geosiatka o sztywnych węzłach. Węzły geosiatki są sztywne i stanowią integralny element struktury siatki, a żebra o przekroju kwadratowym zapewniają dobre oparcie dla kruszywa. Proces produkcji geosiatek o sztywnych węzłach polega na wytłaczaniu termoplastycznej płyty z PP z modyfikatorami, mikroperforowaniu oraz rozciąganiu w kierunku wzdłużnym i poprzecznym. Podstawowe przeznaczenie POLGRID BX to zbrojenie gruntu geosyntetykami.

Podstawowe cechy

Producent: produkt polski
Symbol: POLGRID-BX
Jednostka: m2
Specjalizacja: budowa dróg, wzmocnienie podtorza, zabezpieczenie przeciwerozyjne

Uwagi: geosiatka dwukierunkowa o sztywnych węzłach

Grupa produktów: geosiatka
Rozwiązywane problemy: osuwanie skarp i zboczy, osiadanie nasypów, osiadanie gruntu
Zastosowanie: zbrojenie gruntu, wzmocnienie skarpy, wzmocnienie podbudowy drogowej, stabilizacja gruntu, ochrona przeciwerozyjna

Sytuacje stosowania

 

Kod QR produktu

Tagi:

Oceń

średnia ocena: 5

liczba ocen: 2

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter