Pionowa izolacja fundamentu wykonana z Voltexu. Na zewnętrznych ścianach fundamentowych Voltex układa się ciemną stroną do izolowanej ściany (białą do układającego). Może być instalowany na świeży beton, bezpośrednio po rozdeskowaniu ścian.
Przygotowanie podłoża
Powierzchnie ścian powinny być odpowiednio wytrzymałe i równe, wolne od ostrych wklęśnięć i wypukłości, które, po dociśnięciu Voltexu gruntem wypełniającym wykop, mogłyby powodować jego przecięcie. Ostre występy, ponad 1 cm, powinny zostać skute równo z powierzchnią ściany. Otwory pozostałe po ściągach szalunku powinny zostać zaszpachlowane Bentosealem. Jeśli stosowano ściągi zbieżne i zostają one usunięte, powstałe otwory należy wypełnić bezskurczową zaprawą cementową i przykryć Bentosealem (rys. A 3.1).
Ławy powinny zostać zamiecione do czysta, aby Hydro-bar i Voltex miał bezpośredni kontakt z izolowaną powierzchnią.
Instalacja izolacji fundamentu
Rozpocząć należy od umieszczenia na połączeniu ściany z ławą tub Hydrobar, które łączy się stykając ich końce (rys. A 3.2).
Pierwsze pasmo Voltexu instaluje się poziomo, na jednym z narożników zewnętrznych ściany, przy czym krawędź narożnika wypada w 1/3 długości pasma (rys. A 3.2). U dołu, wzdłuż krawędzi narożnika, należy naciąć Voltex na długości ok. 30 cm tak, aby można go było założyć na ławę. Miejsce rozcięcia należy uzupełnić łatą wyciętą z osobnego kawałka Voltexu. Łatę i łączenia Voltexu trzeba obłożyć obficie Bentosealem (rys. A 3.2). Kolejne pasma Voltexu wzdłuż ławy układa się poziomo, z zakładem min. 10 cm i z nałożeniem na ławę co najmniej 30 cm.
Narożniki wewnętrzne ścian należy złagodzić warstwą Bentosealu, o grubości ok. 2 cm (rys. A 3.3). Pionowe zakłady Voltexu w kolejnych rzędach powinny być wzajemnie poprzesuwane o co najmniej 30 cm (rys. A 3.4).
Przy występowaniu ciśnienia hydrostatycznego, Voltex układany na ścianie (pionowa izolacja fundamentu) powinien łączyć się na zakład (co najmniej 30 cm) z izolacją poziomą fundamentów (rys. A 3.6).
Rys. A 3.1. Obróbka otworów po ściągach deskowań.
Rys. A 3.2. Początkowe pasmo Voltexu umieszczone poziomo na narożniku ściany; miejsce rozcięcia uzupełnione łatą i zaszpachlowane Bentosealem.
Rys. A 3.3. Wewnętrzny narożnik zaszpachlowany Bentosealem.
Rys. A 3.4. Voltex instalowany na zewnętrznej ścianie fundamentowej z zakładami min. 10 cm i wzajemnie przesuniętymi połączeniami pionowymi.
Rys. A 3.5. Szczegół wykonania zakładu.
W miarę układania Voltexu powinno się wypełniać wykop fundamentowy, tym samym tworzyć się będzie pomost montażowy dla kolejnych, wyższych pasm. Materiał wypełniający wykop trzeba zagęścić do co najmnie 85% stopnia zagęszczenia.
Rys. A 3.6. Kolejne etapy układania Voltexu na zewnętrznym narożniku ściany (przy występowaniu ciśnienia hydrostatycznego).