geosyntetyki na budowie zbiornika wodnego - wykorzystanie geokraty i geowłókniny

Wersja do druku Poleć znajomemu

Wykonanie zbiornika wodnego na warszawskim TARGÓWKU,  zbudowany w systemie „Zaprojektuj i Wybuduj”, przez STRUCTUM Sp. z o.o. w Lublinie w zakresie projektowania i nadzoru, a także dostawy specjalistycznych materiałów budowlanych przez własny portal TECHNOLOGIE-BUDOWLANE.com, zaś w zakresie generalnego wykonawstwa: przez Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego S.A. w Warszawie.

Realizacja całego zamówienia publicznego w cyklu specjalnie przyśpieszonym: od października 2013 do listopada 2014 r (13 miesiecy).

Skrócony opis zbiornika wodnego:

  • Zbiornik retencyjno-rekreacyjny, „lateralny” w stosunku do alimentującego go Kanału Bródnowskiego, położony na obrzeżach Warszawy, w Dzielnicy Targówek, w rejonie ulic Bardowskiego i Skorpiona.
  • Powierzchnia zalewu 1,85ha, głębokości średnie 1,50m oraz głębokości maksymalne:2,20m.
  • Budowle: nowa zastawka na rzece, rurociąg ujęciowy średnicy 80cm, L=31m (z prefabrykowaną komorą zamknięć), rurociąg spustowy średnicy 60cm, L=64m (również z prefabrykowaną komorą zamknięć), nabrzeże na ściance szczelnej Larssena: 237m wraz z umocnieniami przyległej skarpy oraz plac manewrowy z drogą dojazdową.
  • „Podczyszczanie” wód w wykonanym biofiltrze (bufor i odstojnik, z wprowadzeniem do niego specjalnych roślin typowych dla środowisk wodnych: przybrzeżnych, podwodnych i nawodnych, służących doczyszczaniu wód napływających do akwenu) oraz w obrębie zaplanowanej kaskady, służącej dla dodatkowego napowietrzenia i natlenienia zbiornika lateralnego, o ograniczonej faktycznie częstotliwości "wymiany wód".
  • Naturalna, szeroka plaża piaszczysta od strony północno - wschodniej oraz ochrona zasobów przyrodniczych, z uwagi na występujące zbliżenie zbiornika do terenów przyrodniczo chronionych prawobrzeżnej Warszawy (zadrzewiania, ochrona zwierząt, w tym bobrów oraz ochrona ptactwa).
  • Występujące utrudnienia: wysoki poziom wody gruntowej oraz …..potrzeba rozminowania terenu na powierzchni do 4ha (saperzy wywieźli przed głównymi robotami ziemnymi ponad 1200 pocisków artyleryjskich, moździerzy, granatów itp.).
Wstępna praca saperów, na areale przeznaczonym pod zbiornik trwała blisko dwa tygodnie, gdyż:……
……wywieziono aż 1200 pocisków, jako pozostałości jeszcze z okresu II wojny światowej, dzięki czemu Warszawa uzyskała obecnie nowe, dziś już bezpieczne do zagospodarowania tereny, o powierzchni 4ha

Zastosowane  zaawansowane technologie budowlane (portal:  TECHNOLOGIE - BUDOWLANE.com), które efektywnie przyśpieszyły proces budowlany

I.  Wykorzystanie geosiatek komórkowych NEOWEB-NEOLOY  w szerokim wachlarzu zastosowań inżynierskich w budownictwie wodnym i wodno-melioracyjnym, a także w drogownictwie w trakcie budowy zastawki na Kanale Bródnowskim

Zastosowano poszerzony fundament pod zastawkę z geosiatki NEOWEB-NEOLOY 20cm, perforowanej i teksturowanej,  (na fizelinie TYPAR), spełniającej funkcję zbrojenia płyty betonowej i wypełniono go betonem hydrotechnicznym, uzyskując stabilną podstawę dla budowli zlokalizowanej na gruntach „słabych” (torfy i namuły). Fundament w ten sposób „zbrojony” mógł być wykorzystany do montażu zastawki już po 2-3 dniach. Fundament ten skonstruowano wspólnie: zarówno dla doku zastawki, jak i dla umocnień na „ponurze”, jak i na „poszurze” budowli wodnej.

Gotowy fundament pod zastawkę, po bardzo krótkim czasie budowy (dylatacje takiego fundamentu dla zasady są zbędne).
Montaż jednodokowej zastawki był szybki i precyzyjny. W przyszłości nie grożą jej jakiekolwiek deformacje wynikające z faktu występowania słabego podłoża gruntowego.
W technologii NEOWEB-NEOLOY wykonano także umocnienia techniczne zastawki, zarówno górne, jak i dolne (bez jednego pręta zbrojeniowego w betonie), uzyskując szybki i ciekawy efekt, także na krawędziach krzywych tych umocnień.
  w trakcie budowy ciągu spacerowego nabrzeża i umocnień przyległej do niego skarpy.
Ciąg spacerowy szerokości 2,5m powstał na bazie kraty NEOWEB-NEOLOY 20cm, zmontowanej na fizelinie TYPAR, po zalaniu komórek betonem hydrotechnicznym. Dodatkowo zastosowano uszorstnienia na wierzchu nabrzeża kruszywami „wtopionymi” w świeży beton.
Skarpa ziemna o nachyleniu 1:4 (przy nabrzeżu) została umocniona również geosiatką, niższej wysokości (15cm), lecz z wypełnieniem kruszywami niesortowanymi + humus 10cm + obsiew trawą. Na zdjęciu widoczne roboty z NEOWEBEM - z wypełnieniem betonem i z wypełnieniem kruszywami.
Prace przy montażu umocnień skarp z  geosiatki NEOWEB-NEOLOY 15cm, perforowanej i teksturowanej,  postępowały dwa razy szybciej od wymaganego czasu budowy umocnień w innych technologiach.
Umocnienia ciągu spacerowego i skarp, bezpośrednio po zakończeniu robót
Ciąg spacerowy jest stabilny, odporny na………dewastację i zrealizowany z „maskowaniem” konstrukcji betonowej (uszorstnienia na wierzchu, przez kruszywa „wtopione” w beton), z której faktycznie jest zbudowany.
  c/ w trakcie budowy placu manewrowego obok zbiornika i dojazdu
Wzmocnienie konstrukcji palcu manewrowego wykonano z geosiatki komórkowej NEOWEB-NEOLOY 15cm, perforowanej i teksturowanej, ułożonej na fizelinie TYPAR, z wypełnieniem komórek niesortem kamiennym, na której………….
…………ułożono warstwę nawierzchniową zbudowaną z kratek trawnikowych Ecoraster E50, wypełnionych ziemią humusową, wymieszaną z piaskiem. Rozwiązania drogowe według projektu firmy DrogMost Lubelski w Lublinie
  II.  Zastosowanie prefabrykacji elementów żelbetowych, dla wszystkich konstrukcji   zbiornika
Zastosowano prefabrykację oczepu żelbetowego na ściance stalowej Larssena - elementy długości po 5m, ze specjalnym systemem łączenia z brusami ścianki, a także prefabrykację wszystkich innych obiektów (zastawki, komór itp).
Nabrzeże 237mb zostało wykonane w całości w  ciągu zaledwie 1 miesiąca.
  III. Osiągnięte efekty:
Efekt ekologiczny: ochrona lasu i między innymi zadrzewionych enklaw w rejonie plaży zbiornika
Efekt techniczny i technologiczny: stabilne, odporne na dewastację nabrzeże, z całkowitym „maskowaniem” konstrukcji betonowych
W czasie odbioru robót w dniu 12.11.2014r władze samorządowe Dzielnicy Targówek sprawiały wrażenie nieco zaskoczonych, że zbiornik zbudowano tak szybko i że wygląda on tak efektownie. Burmistrz równocześnie zasygnalizował zamiar wykonania już niedługo……………….
………….szerokiego zakresu prac przy zagospodarowaniu otoczenia i rekreacyjno - sportowym wykorzystaniu akwenu: ścieżki rowerowe, ścianki wspinaczkowe, przystanie dla kajaków, fontanny, rowery wodne itp. itp.

Burmistrz Dzielnicy Targówek Miasta Stołecznego Warszawy

Warszawa 2014-12-03

Poświadczenie

Urząd Dzielnicy Targówek Miasta Stołecznego Warszawa poświadcza, iż nasza inwestycja, obejmująca budowę zbiornika retencyjno-rekreacyjnego w rejonie ul. Bardow'skiego i ul. Skorpiona w Warszawie, realizowana na podstawie zamówienia publicznego w systemie PROJEKTUJ 1 BUDUJ, została zrealizowana w 2014r przez PRZEDSIĘBIORSTWO BUDOWNICTWA WODNEGO S.A. w Warszawie, ul. Modlińska 17, w zakresie generalnego wykonawstwa (kierownik budowy: mgr inż. Dariusz Peska) i przez STRUCTUM Sp. z o.o. w Lublinie, ul. Niepodległości 30/59 (główny projektant: mgr inż. Zdzisław' Szczepaniak), w zakresie projektowania hydrotechnicznego i nadzoru autorskiego.

Inwestycja dotyczyła zbiornika retencyjno - rekreacyjnego o powierzchni zalewu l,85ha i o kubaturze retencjonowanych wód przy Max.PP wynoszącej 27100 nr przy głębokościach maksymalnych do 2,2m i przy wyznaczonej rezerwie przeciwpowodziowej 9900 m3.

W ramach inwestycji wykonano nabrzeże na ściance szczelnej długości 237 m, dokową zastawkę piętrzącą na Kanale Bródnowskim oraz rurociągi ujęciowy średnicy 80 cm i zrzutowy średnicy 60 cm, z komorami zamknięć i studniami osadnikowymi. W trakcie projektowania i wykonawstwa zbiornika zwrócono szczególną uwagę na aspekt ochrony zasobów przyrodniczych (ochrona zwierząt, w tym płazów) oraz na aspekt maksymalnej troski o jakość wód w zalewie, zrealizowanym na samym obrzeżu Miasta Stołecznego Warszawy. Zastosowano w tym celu biofitr (bufor), z nasadzeniami specjalnie dobranych roślin, podczyszczających wody ujmowane z Kanału Bródnowskiego przed ich wlotem do zbiornika oraz zaprogramowano - do wykonania w ramach odrębnej inwestycji - specjalną kaskadę, z zamiarem uzyskiwania dzięki niej efektu intensywnego napowietrzania wód, poprawiającego warunki hydrobiologiczne w zbiorniku.

Całość zamierzenia inwestycyjnego została zrealizowana w następującym cyklu inwestycyjnym:
-    rozpoczęcie robót (początek prac projektowych), z dniem podpisania umowy - 01.10.2013 r.
-    komisyjny odbiór robót (wykonawczych): dnia 26.11.2014 r.

Realizacja inwestycji, w tym fazy projektowania (wielowariantowa koncepcja, projekt budowlano -wykonawczy, operat wodnoprawny, instrukcje eksploatacji i utrzymania oraz inne), w tak krótkim cyklu możliwa była tylko dzięki dobrej i efektywnej współpracy PBW Warszawa i STRUCTUM Lublin ze służbami inwestora. Oczekiwany efekt rzeczowy i terminowy uzyskano też w wyniku aktywnej i zgodnej współpracy samych projektantów' i przedstawicieli Wykonaway.

Zarząd Dzielnicy Targówek potwierdza dobrą fachowość zespołu realizacyjnego zbiornik i uzyskanie oczekiwanej przez Inwestora wysokiej jakości prac projektowo - wykonawczych oraz bardzo dobre przygotowanie wszystkich realizatorów zbiornika do wykonawstwa podobnych zamierzeń inwestycyjnych.

Podpis: Burmistrz Grzegorz Zawistowski

 

Geosyntetyki

geosyntetyki ceny hurtowe

Geosyntetyki, geotkaniny, geosiatki, geowłókniny - te materiały pomagają rozwiązać realne problemy konstrukcyjne. Geosyntetyki to szeroka grupa materiałów wykonanych z tworzyw sztucznych, które znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie i ochronie środowiska. Oto kilka przykładów zastosowań geosyntetyków:

  • Wzmacnianie gruntów: Geosyntetyki, takie jak geokraty lub geowłókniny, mogą być stosowane do wzmacniania gruntów, poprawy ich nośności i stabilizacji. Dzięki zastosowaniu geosyntetyków, można budować na nich bardziej trwałe i stabilne konstrukcje.
  • Ochrona przed erozją: Geosyntetyki mogą być wykorzystywane do ochrony terenów przed erozją gleby i spływaniem wód. Mogą one zapobiec erozji na skarpach, brzegach rzek i wybrzeżach morskich.
  • Izolacja hydroizolacyjna: Geosyntetyki mogą być stosowane jako materiały izolacyjne, w celu zabezpieczenia budynków przed wilgocią i wodą. Mogą one zapobiec przeciekaniu wody przez fundamenty i ściany, a także chronić przed wilgocią z gruntu.
  • Uszczelnianie zbiorników i kanałów: Geosyntetyki są często stosowane do uszczelniania zbiorników i kanałów, zapobiegając wyciekowi wody lub płynów. Mogą one być również stosowane jako warstwy filtracyjne, aby zapobiec przedostawaniu się piasku lub innych zanieczyszczeń do zbiorników i kanałów.
  • Ochrona przed korozją: Geosyntetyki mogą być wykorzystywane do ochrony rurociągów i innych metalowych konstrukcji przed korozją i zużyciem. Warstwa geosyntetyku może zabezpieczyć metal przed działaniem wilgoci i substancji chemicznych, które powodują korozję.
  • Budowa dróg i lotnisk: Geosyntetyki są stosowane w budowie dróg i lotnisk, w celu zwiększenia ich nośności i wytrzymałości. Mogą one również zapobiegać osuwaniu się gruntu i zapewnić stabilność podłoża.
  • Oczyszczanie wód: Geosyntetyki mogą być stosowane w procesach oczyszczania wody, np. jako warstwy filtracyjne w systemach filtrów lub do zatrzymywania zanieczyszczeń w zbiornikach retencyjnych. Mogą one również być stosowane do oczyszczania wód gruntowych.
  • Budowa basenów i zbiorników wodnych: Geosyntetyki są wykorzystywane w budowie basenów, w celu zapewnienia szczelności i izolacji. Mogą one być stosowane jako warstwy podłoża lub jako pokrycie na dnie i ścianach basenu.
  • Rekultywacja terenów zdegradowanych: Geosyntetyki mogą być wykorzystywane do rekultywacji terenów zdegradowanych, takich jak składowiska odpadów czy tereny po eksploatacji górniczej. Mogą one pomóc w stabilizacji gruntu i zapobieganiu erozji, a także w oczyszczaniu wód.
  • Budowa tuneli: Geosyntetyki są stosowane w budowie tuneli, w celu zwiększenia ich wytrzymałości i stabilności. Mogą one zapobiec osuwaniu się ziemi i utrzymać odpowiednią odległość między ścianami tunelu.
  • Inne zastosowania geosyntetyków

Oprócz tych zastosowań, geosyntetyki są również wykorzystywane w innych dziedzinach, takich jak rolnictwo, górnictwo czy oczyszczalnie ścieków.

Oferujemy pomoc w zakresie doboru i projektowania. Realizujemy dostawy geosyntetyków bezpośrednio z magazynów producenta na plac budowy.  

Od ponad roku korzystamy z dostaw geosyntetyków, które realizowane są przez platformę dystrybucyjną WWW.TECHNOLOGIE BUDOWLANE.COM.  Najczęściej zaopatrujemy się w geowłókniny. Za każdym razem dostawy geosyntetyków realizowane są terminowo i z naszymi oczekiwanimi, bezpośrednio na plac budowy. [ ... ]  ALBREHTA Sp. z o.o., Polska, Rosja, Litwa, Ukraina

 

Rodzajowy podział geosyntetyków przedstawia poniższy rysunek.

GEOSYNTETYKI
geosyntetyki przepuszczalne geosyntetyki nieprzepuszczalne
geotekstylia pokrewne geomembrany jednowarstwowe
geodzianiny georuszty
(georuszty dziane, georuszty tkane, georuszty plecione, georuszty tłoczone, georuszty spajane - o sztywnych oczkach)
geokompozyty
(bentomaty, geomembrany wielowarstwowe, geomembrany wzmocnione, geomembrany bentonitowe)
geotkaniny geokraty geopianki
geowłókniny
(geowłókniny klejone termicznie, geowłókniny igłowane, geowłókniny igłowano-wykurczane)
geosiatki
(geosiatki węzełkowe, geosiatki bezwęzełkowe)
 
  geomaty  
  geodreny  
  geokompozyty  

 

Geosyntetyki to materiały stosowane w inżynierii geotechnicznej, które pomagają wzmocnić i ochronić glebę oraz zapobiec erozji. Są to zwykle syntetyczne materiały wykonane z polimerów, takich jak polipropylen, poliester czy poliamid, ale mogą być też wykonane z naturalnych materiałów, takich jak włókna roślinne.

Do najczęściej stosowanych geosyntetyków należą:

  • Geowłókniny - to płaskie materiały wykonane z włókien syntetycznych, które są wykorzystywane do wzmocnienia gruntów i zapobiegania erozji. Geowłókniny są bardzo lekkie i łatwe w transporcie oraz instalacji

  • Geosiatki - to siatki wykonane z włókien syntetycznych lub naturalnych, które służą do wzmocnienia gruntów i zapobiegania erozji. Geosiatki są bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne.

  • Geokompozyty - to materiały składające się z dwóch lub więcej warstw geosyntetyków, które są połączone ze sobą w celu uzyskania lepszych właściwości mechanicznych i hydroizolacyjnych.

  • Geomembrany - to cienkie folie wykonane z polimerów, które służą do izolacji i ochrony przed wodą, chemikaliami i innymi substancjami.

  • Geodreny - to rury wykonane z geosyntetyków, które służą do drenażu i odprowadzania wody.

 

Zastosowanie geosyntetyków w budownictwie oraz ochronie środowiska

Geosyntetyki są wykorzystywane w różnych zastosowaniach, takich jak budowa dróg, autostrad, torów kolejowych, lotnisk, kanałów, zbiorników retencyjnych, budynków, tuneli oraz w rekultywacji terenów zdegradowanych. Geosyntetyki pomagają zmniejszyć koszty budowy i utrzymania infrastruktury, a także poprawić bezpieczeństwo i trwałość obiektów.

 

Funkcja geosyntetyków przepuszczalnych:

  • filtracja
  • separacja
  • wzmocnienie
  • umocnienie przeciwerozyjne
  • ochrona
  • drenaż

Wśród geosyntetyków nieprzepuszczalnych najczęściej stosowane są geomembrany PEHD i PCV, bentomaty i część geokompozytów. Ich zadaniem jest przede wszystkim uszczelnienie, czasem również separacja.

 

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter