Dylatacje w posadzkach przemysłowych

Wersja do druku Poleć znajomemu

Dylatacja posadzki przemysłowej pełni bardzo istotną rolę w trakcie użytkowania posadzki. Ich prawidłowe wykonanie i wypełnienie zapewnia trwałość posadzki i jej bezproblemowe użytkowanie.

dylatacje w posadzkach przemysłowych

W trakcie użytkowania posadzki betonowe ulegają odkształceniom - zwiększają i zmniejaszają swoje wymiarym. in.  w wyniku zmian temperatur. Powoduje to konieczność zastosowania specjalnych rozwiązań, które kompensują te zmiany. Jeżeli posadzka nie jest właściwie zdylatowana (tzn. ma za małe przerwy dylatacyjne, dylatacje są za rzadkie lub źle umiejscowione czy wykonane) będzie ulegała zniszczeniu - pojawią się rysy, pęknięcia, w wyniku których nastąpią odpryski i ubytki. W skrajnych przypadkach może dojść do całkowitego zniszczenia całej konstrukcji. Z tej przyczyny wymiar, ilość dylatacji, ich wielkość, jak również umiejscowienie ustala konstruktor. 

Na posadzkach przemysłowych z reguły wykonuje się je poprzez nacięcie płyty posadzkowej na całej jej grubości. Wielkość poszczególnych pól dylatacyjnych (wyznaczonych dylatacjami fragmentów posadzki) z reguły nie przekracza kilkunastu metrów kwadratowych. Przerwa dylatacyjna musi być wypełniona elastycznym środkiem dylatacyjnym o parametrach technicznych dobranych do sposobu użytkowania. Oprócz samego pochłaniania naprężeń płyty posadzkowej kity dylatacyjne pełnią też rolę uszczelnienia przed dostawaniem się wody i innych cieczy pod spód płyty. Przy posadzkach przemysłowych, w przypadku których mamy do czynienia z dużą grubością płyty z przyczyn ekonomicznych stosuje się tzw. sznury dylatacyjne. Są to wykonane najczęściej z pianki PE wałki o przekroju okrągłym, które wciska się w dylatacje na określoną głębokość. Sznur dylatacyjny ma zawsze większą średnicę niż szerokość dylatacji - dzięki temu wciśnięty na odpowiednią głębokość nie ulega przesunięciu. Zastosowanie wałka dylatacyjnego pozwala zminimalilzować zużycie kitu dylatacyjnego do wymaganego minimum. Należy zwrócić uwagę, że producenci poszczególnych uszczleniaczy dylatacyjnych podają stosunek szerokości do głębokości wypełnienia kitem - należy tego przestrzegać. Za płytkie umiejscowienie sznura dylatacyjnego i niewielkie wypełnienie kitem szerokiej dylatacji może skutkować jej szybkim uszkodzeniem. Najlepsze kity dylatacyjne (o najwyższych parametrach wytrzymałościowych) wymagają oprócz odpowiedniego przygotowania podłoża także zastowania dedykowanych gruntów, które zwiększają przyczepność do podłoża.

W zależności od tego, jak użytkuje się podadzkę przemysłową środki dylatacyjne można podzielić na kilka rodzajów:

Gotowe rozwiązanie systemowedylatacje posadzki przemysłowej.

Zobacz także

 

dylatacje posadzkowe, dylatacje posadzki przemysłowej

Przerwy i dylatacje

Dylatacje to szczeliny lub przerwy między dwoma częściami budynku lub konstrukcji, które pozwalają na naturalne ruchy i rozszerzanie się materiałów w różnych warunkach atmosferycznych. Dylatacje są ważne w budynkach i konstrukcjach, ponieważ zapobiegają pękaniu i uszkodzeniu materiałów.

Przejścia szczelne to miejsca, w których dwa różne materiały spotykają się i łączą, takie jak połączenie muru z oknem lub drzwiami. Przejścia szczelne muszą być wykonane w taki sposób, aby zapewnić szczelność i ochronę przed wodą, powietrzem i innymi elementami atmosferycznymi.

Przerwy konstrukcyjne to specjalnie zaprojektowane szczeliny w konstrukcjach budowlanych, które mają na celu zapobieganie powstawaniu naprężeń termicznych, wynikających z różnic temperatur. Są to szczeliny lub szpary, które są wykonane na etapie projektowania budynku i mają określoną szerokość i głębokość. Przerwy konstrukcyjne umożliwiają swobodne przemieszczanie się poszczególnych elementów budynku, co zapobiega powstawaniu pęknięć i uszkodzeń w konstrukcji. W przypadku dużych budynków, przerwy konstrukcyjne są często wyposażone w specjalne systemy uszczelniające, które zapobiegają przeciekaniu wody lub powietrza między poszczególnymi segmentami budynku.

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter