Dylatacja posadzki przemysłowej pełni bardzo istotną rolę w trakcie użytkowania posadzki. Ich prawidłowe wykonanie i wypełnienie zapewnia trwałość posadzki i jej bezproblemowe użytkowanie.
W trakcie użytkowania posadzki betonowe ulegają odkształceniom - zwiększają i zmniejaszają swoje wymiarym. in. w wyniku zmian temperatur. Powoduje to konieczność zastosowania specjalnych rozwiązań, które kompensują te zmiany. Jeżeli posadzka nie jest właściwie zdylatowana (tzn. ma za małe przerwy dylatacyjne, dylatacje są za rzadkie lub źle umiejscowione czy wykonane) będzie ulegała zniszczeniu - pojawią się rysy, pęknięcia, w wyniku których nastąpią odpryski i ubytki. W skrajnych przypadkach może dojść do całkowitego zniszczenia całej konstrukcji. Z tej przyczyny wymiar, ilość dylatacji, ich wielkość, jak również umiejscowienie ustala konstruktor.
Na posadzkach przemysłowych z reguły wykonuje się je poprzez nacięcie płyty posadzkowej na całej jej grubości. Wielkość poszczególnych pól dylatacyjnych (wyznaczonych dylatacjami fragmentów posadzki) z reguły nie przekracza kilkunastu metrów kwadratowych. Przerwa dylatacyjna musi być wypełniona elastycznym środkiem dylatacyjnym o parametrach technicznych dobranych do sposobu użytkowania. Oprócz samego pochłaniania naprężeń płyty posadzkowej kity dylatacyjne pełnią też rolę uszczelnienia przed dostawaniem się wody i innych cieczy pod spód płyty. Przy posadzkach przemysłowych, w przypadku których mamy do czynienia z dużą grubością płyty z przyczyn ekonomicznych stosuje się tzw. sznury dylatacyjne. Są to wykonane najczęściej z pianki PE wałki o przekroju okrągłym, które wciska się w dylatacje na określoną głębokość. Sznur dylatacyjny ma zawsze większą średnicę niż szerokość dylatacji - dzięki temu wciśnięty na odpowiednią głębokość nie ulega przesunięciu. Zastosowanie wałka dylatacyjnego pozwala zminimalilzować zużycie kitu dylatacyjnego do wymaganego minimum. Należy zwrócić uwagę, że producenci poszczególnych uszczleniaczy dylatacyjnych podają stosunek szerokości do głębokości wypełnienia kitem - należy tego przestrzegać. Za płytkie umiejscowienie sznura dylatacyjnego i niewielkie wypełnienie kitem szerokiej dylatacji może skutkować jej szybkim uszkodzeniem. Najlepsze kity dylatacyjne (o najwyższych parametrach wytrzymałościowych) wymagają oprócz odpowiedniego przygotowania podłoża także zastowania dedykowanych gruntów, które zwiększają przyczepność do podłoża.
W zależności od tego, jak użytkuje się podadzkę przemysłową środki dylatacyjne można podzielić na kilka rodzajów:
- dostosowane do dużych obciążeń mechanicznych: Maxflex 900, Saba Sealer MB
- pod małe obciążenia mechaniczne: Sikaflex 11 FC, Maxflex 100 LM
- preznaczone do stałego kontaktu z wodą: Sikaflex PRO 3 WF, Maxflex 900
- dedykowane do kontaktu z agresywną chemią: Maxflex 900, Saba Sealer MB
- stosowane na obiektach mających kontakt z substancjami ropopochodnymi: Sikaflex PRO 3WF, SABA Sealer Field
Gotowe rozwiązanie systemowe: dylatacje posadzki przemysłowej.
Zobacz także
- Uszczelnianie dylatacji w posadzce przemysłowej w systemie SIKA
- Taśmy uszczelniające do szczelin dylatacyjnych i przerw roboczych w systemie SIKA Tricosal
Przerwy i dylatacje
Czym są przerwy konstrukcyjne?
Przerwy konstrukcyjne to celowo zaprojektowane odstępy lub szczeliny w elementach budowlanych, które umożliwiają ich niezależny ruch. Ich zadaniem jest kompensacja naturalnych zmian w konstrukcji wywołanych przez różne czynniki. Przerwy stosuje się w takich przypadkach jak:
- Ruchy termiczne: Materiały, np. beton czy stal, kurczą się i rozszerzają pod wpływem zmian temperatury. Przerwy zapobiegają pękaniu lub deformacjom.
- Ruchy sejsmiczne: W regionach zagrożonych trzęsieniami ziemi odstępy te absorbują drgania, zmniejszając ryzyko uszkodzeń.
- Ruchy gruntu: Osadzanie się podłoża lub inne zmiany mogą powodować naprężenia – przerwy pozwalają na ich kompensację.
Przerwy konstrukcyjne mogą występować w różnych częściach budynku, takich jak ściany, stropy czy fundamenty. Są to ogólne odstępy umożliwiające ruch, stosowane nie tylko w budownictwie, ale i w innych dziedzinach inżynierii.
Czym są dylatacje konstrukcyjne?
Dylatacje konstrukcyjne to specyficzny rodzaj przerw, które dzielą budynek na oddzielne sekcje, umożliwiając ich niezależny ruch. Są szczególnie istotne w dużych lub złożonych konstrukcjach. Dylatacje projektuje się w takich sytuacjach jak:
- Długie rozpiętości: W dużych budynkach (np. halach czy wieżowcach) ruchy termiczne mogą być znaczne, a dylatacje zapobiegają uszkodzeniom.
- Różne obciążenia: Części budynku poddane różnym siłom osiadają nierównomiernie – dylatacje pozwalają na niezależne ruchy tych sekcji.
- Różne materiały: Gdy w konstrukcji użyto materiałów o odmiennych właściwościach (np. beton i stal), dylatacje zarządzają różnicami w ich zachowaniu.
Dylatacje zazwyczaj przebiegają przez całą wysokość budynku – od fundamentów po dach – i mogą być wypełnione elastycznymi materiałami, np. poliuretanem, aby zapewnić szczelność przy jednoczesnym umożliwieniu ruchu.