Geowłóknina separacyjna to specjalistyczna tkanina wykonana z włókien syntetycznych, najczęściej polipropylenowych lub poliestrowych. Służy przede wszystkim do oddzielania różnych warstw materiałów budowlanych, zapobiegając ich mieszaniu się. Działa jak filtr, przepuszczając wodę, ale zatrzymując cząstki większych rozmiarów. Stosowana jest w budownictwie drogowym, hydrotechnice, drenażach i innych obszarach.
Zastosowania i obszary użycia geowłóknin:
- Budowa dróg: Zapobiega mieszaniu się różnych warstw podbudowy, poprawiając stabilność i trwałość nawierzchni. Rozkłada obciążenie na większe powierzchnie dzięki czemu podnosi nośność podłoża.
- Budowa nasypów: Oddziela warstwy gruntu, zapobiegając ich osiadaniu i mieszaniu się. Stabilizuje i wzmacnia skarpy.
- Budowa obiektów hydrotechnicznych: Chroni przed erozją, poprawia filtrację i stabilizację.
- Recykling: Stosowana jest, jako ochrona mechaniczna dla geomembran, które odizolowują odpady od gruntu.
- Umacnianie wałów przeciwpowodziowych
- Budowa parkingów
- Stabilizowanie podłoża pod kostkę brukową
- Budowa podjazdów
- Wykonywanie drenaży
- Budowa dachów zielonych
Dobór geowłókniny
Dobór odpowiedniej geowłókniny do sytuacji, w jakiej chcemy ją wykorzystać sprawi, że materiał będzie spełniał swoją funkcję prawidłowo. Różne sytuacje wymagają zastosowania różnych rodzajów geowłókin.Przy wyborze odpoiwedniej geowłókniny separacyjnej należy w pierwszej kolejności określić do czego materiał ma być użyty i jaką funkcję ma spełniać.
wzmacnianie podbudowy pod drogi i parkingi - stosuje się najczęściej geowłókniny PP o śrdenich i dużych parametrach wytrzymałościowych, w celu uzyskania odpowiedniej nośności podłoża
wykonywanie drenaży - dobiera się geowłókniny PP lub PES o odpowiednio dużej wodoprzepuszczalności, z reguły są to geowłókniny
Montaż i obróbka geowłókniny:
Układanie geowłókniny
Geowłóknina jest montowana na wyrównanym podłożu. Nalezy unikać układania jej na niewyrównanym podłożu, gdyż może skutkować to jej przerwaniem i uszkodzeniem. W niektórych sytuacjach (przy montażu geowłóknin na skarpach, brzegach zbiorników wodnych, wałach przeciwpowodziowych) wykorzystuje się system kotwienia geowłókniny do podłoża. Można ją kowtwić specjalnymi szpilkami (metalowymi lub plastikowymi) lub z wykorzystaniem rowów kotwiących wykonanych za wierzchołkiem skarpy.
Łączenie geowłókniny
Geowłókninę należy układać na zakład, w zależności od potrzeby zakład wynosi co najmnije 30 cm. W niektórych sytuacjach łączenie dodatkowo zabezpiecza się poprzez specjalne zszywki lub montaż kotew w miejscu zakładu.
Zabezpieczanie geowłókniny
Geowłóknina zależnie od producenta powinna być w krótkim czasie (od kilku do kilkunastu dni) przykryta w celu ochrony przed UV. Geowłókniny w procesie produkcji są stabilizowane przed negatywnym wpływem działania promieni słonecznych jednak ochrona ta jest ograniczona z reguły do kilkunastu dni. Po tym czasie nastepuje stopniowy, powolny rozkład materiału, przez co zaczyna on tracić częściowo swoje właściwości mechaniczne (m. in. spada wytrzymałość i odporność na przebicie).
geowłóknina do separacji warstw gruntu, warstwa odcinająca Geowłóknina separacyjna to geosyntetyk używany w inżynierii lądowej i budownictwie. Jest to materiał wykonany z polimerów, który ma za zadanie oddzielić różne warstwy gruntów i zapobiec ich wzajemnemu mieszaniu się, tworzy tzw. warstwę odcinającą. W roli geowłókniny separacyjnej może być stosowana geowłóknina polipropylenowa oraz geowłóknina poliestrowa. Podstawowe cechyProducent: produkt polski Symbol: gw-separacyjna Jednostka: m2 Specjalizacja: warstwa odcinająca, separacja warstw gruntu Grupa produktów: geowłóknina Rozwiązywane problemy: rozmywanie skarp, erozja gruntu, osuwanie skarp i zboczy, osiadanie nasypów, osiadanie gruntu, koleinowanie dróg i parkingów Zastosowanie: separacja, filtracja, ochrona Sytuacje stosowania
| |
Kod QR produktu | |