Wykonanie izolacji dylatacji już po fakcie montażu elementów konstrukcyjnych jest sytuacją bardzo niekomfortową. Konieczne jest wtedy umieszczenia materiału uszczelniającego LEKAMASTER, MAXFLEX 100 LM lub MAXFLEX 900 w przestrzeni otwartej - najczęściej pomiędzy elementami betonowymi. Aby wykonać szczelną dylatację w takim przypadku, musimy dbać o czystość podłoża. Dokładny opis wykonania izolacji dylatacji: Uszczelnienia dylatacji i przejść technologicznych. Zobacz także: Uszczelnienie dylatacji w oczyszczalni ścieków.
Izolacja dylatacji wykonana w trakcie montażu elementów konstrukcyjnych (sytuacja optymalna)
Wykonanie szczelnej izolacji dylatacji w trakcie montażu elementów konstrukcyjnych sprowadza się do umieszczenia taśmy WATERSTOP. Taśmy RX 101. Taśmy WATERSTOP RX powinno się stosować w złączach pionowych i poziomych konstrukcji żelbetowych podwójnie zbrojonych o grubości co najmniej 20 cm (rys. B 2.1). Natomiast taśmy RX 103 w złączach konstrukcji żelbetowych pionowych o grubości min. 12,5 cm i poziomych o grubości co najmniej 10 cm. RX 103 są przewidziane przede wszystkim do żelbetu pojedynczo zbrojonego, elementów betonowych i betonów lekkich.
Uwaga: WATERSTOP to nie jest taśma dylatacyjna!
Zobacz: sznur dylatacyjny MAXCEL.
Dylatacja posadzki przemysłowej zapobiega pękaniu i odkształcaniu się posadzek betonowych w wyniku zmian temperatury i wilgotności. Dylatacje są to szczeliny lub przekroje w posadzce, które pozwalają na swobodne rozszerzanie i kurczenie się betonu i kompensują ruchy podłoża, co zapobiega uszkodzeniom posadzki.
więcej »