Zgłoszenie rozbiórki w świetle prawa budowlanego. Zgodnie z art. 31 ustawy Prawo budowlane (Dz.U. 2023 poz. 682) rozbiórka obiektów budowlanych o wysokości poniżej 8 m, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości, nie wymaga decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę, ale wymaga zgłoszenia.
Zgłoszenie rozbiórki należy dokonać do organu administracji architektoniczno-budowlanej, właściwego ze względu na miejsce zamierzonej rozbiórki. Zgłoszenie powinno zawierać:
- imię i nazwisko lub nazwę inwestora,
- adres zamieszkania lub siedzibę inwestora,
- numer PESEL inwestora (w przypadku osób fizycznych),
- oznaczenie nieruchomości, na której zamierza się przeprowadzić rozbiórkę,
- rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych,
- termin rozpoczęcia robót budowlanych.
Do zgłoszenia należy dołączyć:
- oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do nieruchomości,
- odpowiednie szkice lub rysunki,
- pozwolenia, uzgodnienia i opinie, których obowiązek dołączenia wynika z przepisów odrębnych ustaw.
Organ administracji architektoniczno-budowlanej może w drodze postanowienia wstrzymać rozpoczęcie robót budowlanych, jeżeli:
- zgłoszenie jest niekompletne,
- w zgłoszeniu stwierdzono błędy,
- zamierzona rozbiórka może narazić na utratę życia, zdrowia lub mienia osób trzecich albo spowodować pogorszenie warunków bezpieczeństwa ludzi lub mienia,
- zamierzona rozbiórka obiektu wpisanego do rejestru zabytków lub objętego ochroną konserwatorską jest sprzeczna z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Organ administracji architektoniczno-budowlanej może również nałożyć obowiązek uzyskania decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę, jeżeli:
- zamierzona rozbiórka obiektu może mieć wpływ na środowisko,
- zamierzona rozbiórka obiektu jest objęta ochroną konserwatorską,
- zamierzona rozbiórka obiektu jest sprzeczna z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Rozbiórkę można rozpocząć po upływie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia, jeżeli organ administracji architektoniczno-budowlanej nie wniósł sprzeciwu.
Zgłoszenie rozbiórki jest ważne przez dwa lata od terminu w nim określonego.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. 2023 poz. 682)
Rozbiórka czy wyburzenie budynku? Rozbiórka i wyburzenie budynku to dwa terminy używane zamiennie. Niezależnie od nazwy - cel jest ten sam - oczyszczenie działki ze zbędnej zabudowy a czasami przygotowanie miejsca do nowej inwestycji budowlanej.
więcej »